Φροντίδα Πρέπει να εκπαιδεύσω τον παπαγάλο μου για να του βάλω το harness;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mirto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mirto

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, πήρα πριν από λίγο καιρό το aviator harness για τον Τσίκι (Green cheek conure). Ίσως είναι λίγο νωρίς για να τον βγάλω έξω (βέβαια τώρα είναι τεσσάρων μηνών αλλά δεν ξέρω 😁), όμως νομίζω πως καλό θα ήταν να το συνηθίσει από τώρα. Χρειάζεται να τον εκπαιδεύσω για να το βάλει ή απλώς του το φοράω;😕
 
Χρειάζεται αρχικά να σε αφήνει να το ακουμπάς και να είναι άνετα γύρω σου. Φυσικά χρειάζεται εκπαίδευση ώστε να μην τραυματιστεί,να το συνηθίσει και να μην το δαγκώνει. Για ρίξε μια μάτια:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.



Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Είναι από τους αγαπημένους μου και τους παρακολουθώ καιρό.
 
Όλα αυτά τα βίντεο μου φαίνονται πολύ ουτοπικά!
Πιστεύω ότι για να έχει επιτυχία το εγχείρημα θα πρέπει να το ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία. Εγώ στο δικό μου το πήρα όταν ήταν περίπου 6-8 μηνών. Έκανα πολύ μεγάλη προσπάθεια να τον συμβιβάσω με αυτή την ιδέα προκαλώντας τον να βάλει το κεφαλάκι του μέσα από την τρύπα του λουριού με δέλεαρ κάποιας λιχουδιάς από την άλλη πλευρά του λουριού ώστε να αναγκαστεί να βάλει το κεφαλάκι του μόνος του μέσα στο λουρί. Και αμέσως του το έβγαζα για να μη του δημιουργήσω άγχος.
Να μη τα πολυλογώ έκανα γύρω στους 2 μήνες όλες αυτές τις προσπάθειες, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Ωσπου μία μέρα του το φόρεσα με το ζόρι. Δεν το αποδέχθηκε όλη την ώρα προσπαθούσε να το βγάλει από πάνω του. Δοκίμασα να τον βγάλω έξω μήπως και συγκινηθεί από την αλλαγή περιβάλλοντος και αφοσιωθεί στην παρακολούθηση του τοπίου έξω παρά να παλεύει να το βγάλει από πάνω του. Πάλι μάταιη προσπάθεια.
Δοκίμασα από τότε αρκετές φορές με τη λογική ότι μπορεί να το συνηθίσει, ναι μεν δεν αντιδρά τόσο έντονα αλλά και πάλι τον ενοχλεί. Θα υπάρξουν διαστήματα που θα χαζεύει στη βόλτα και δεν θα προσπαθεί να το βγάλει αλλά στο τέλος επικεντρώνεται στο λουράκι του. Φυσικά όλη αυτή η διαδικασία τον έχει απομακρύνει από εμένα. Προτιμάει τους πάντες στην οικογένειά μου εκτός από εμένα! Σε εμένα θα τρέξει μόνο όταν με δει να πηγαίνω στην κουζίνα μπας και τσιμπήσει καμιά λιχουδιά και όταν δεν βρίσκει κανέναν άλλο.
Κρίμα πραγματικά καθώς πάμε αρκετές εκδρομές σε βουνά και θάλασσες και θα μπορούσε να μας ακολουθεί αντί να μένει κλεισμένος στο σπίτι.
Μπορεί πάλι να είναι και στον χαρακτήρα του πουλιού. Ισως το δικό σου το αποδεχθεί πιο εύκολα.
 
Αρχικά, είχα την ιδέα ότι λόγο της ηλικίας του δεν θα έχει προβλημα να το φορέσει, φυσικά, έκανα λάθος😂😕. Μετά από αρκετή προσπάθεια φτάσαμε σε ένα σημείο που να μην έχει πρόβλημα να το βλέπει (γιατί μόνο που το έβλεπε πετούσε μακριά του😂) και να το αγγίζει. Γενικά δεν πολυθέλει να βάζει το κεφαλάκι του από την τρύπα αλλά υπάρχουν και φορές που δεν έχει πρόβλημα. Θα συνεχίσω την προπάθεια, αφού βλέπω πρόοδο και ελπίζω να τα καταφέρουμε 😁.
 
Εμείς πάντως ήδη ξεκινήσαμε την εκπαίδευση,2 μέρες έχω το χαρνες,περνάει μέσα μόνη της το κεφάλι και σηκώνει το ένα φτερό (το άλλο το βάζω μόνη μου) μετά ξαπλώνει κι ολας για να το ρυθμίσω, δεν το δαγκώνει πολύ ιδιαίτερα. Τώρα για την ηλικία προφανώς όσο το μικρότερο τόσο το καλύτερο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ένα μεγαλύτερο πουλάκι να φορέσει το χαρνες. Όσο για τον ιδιοκτήτη πάντα πρέπει να ξέρουμε τα όρια του παπαγάλου μας και να σταματάμε όταν τον πιέζουμε ή τον απομακρύνουμε από εμάς. Δεν αξίζει να χαλάσει αυτή η σχέση για ένα λουρί (τουλάχιστον για εμένα).
 
@christina07 καλησπερα! Άσχετη και σχετική ερώτηση!
Από που το πηρατε το harness και το χετε 2 μέρες;υπάρχει διαθεσιμότητα στην Ελλάδα;
 
@Nikolina

Υπάρχει και σ'αυτό το side αλλά δεν είναι διαθέσιμο αυτή την στιγμή.

Υπάρχει και harness με ενσωματωμένη πάνα! 😂
 
@Vada Στο πρώτο που είχαμε επικοινωνήσει και για ένα κλουβί δεν μου απάντησαν καθόλου για το harness, το δευτερο δεν είναι διαθεσιμο, λέτε να παρω το 3ο; να δοκιμάσουμε;
 
@Nikolina
Μην βιάζεσαι, πάρε πρώτα τον παπαγάλο και μετά παίρνεις και το λουράκι.
Το harness οί περισσότεροι παπαγάλοι δύσκολα το δέχονται, πόσο μάλλον άν έχει και αυτοκόλλητη πάνα.
 
@Vada εντάξει, ευχαριστώ, απλά τον περιμενω μέσα στην εβδομάδα και θέλω να τα χω όλα έτοιμα! Πήρα και παιχνιδι!να βάζουμε καλάθια!
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Vada
@Nikolina ακριβώς ότι σου έγραψε η @Vada εγώ πήρα από το πρώτο το the petstore ψωνίζω από εκεί καιρό (τροφές κυρίως) όποτε πριν έρθει το μικρό πήρα τροφές πήρα και το χαρνες, έπειτα είναι το μόνο αυθεντικό, τα υπόλοιπα πρέπει να είναι απομιμήσεις και δεν το ρισκάρω.
 
@Vada Ξανάστειλα στο petstore.gr που δεν μου Χαν απαντήσει και τελικά το έχουν! Το παρηγγειλα!
[automerge]1625150953[/automerge]
ΥΓ. Παπαγαλο δεν έχω ακόμα, αλλά κλουβί, τροφή, παιχνιδια, harness είναι έτοιμα! Χαχαχ;
 
Να ενημερώσω το θέμα (αν και καθυστερημένα). Του το πέρασα από το κεφαλάκι και δεν προσπάθησε να το βγάλει ούτε έδειξε να ενοχλείται όποτε συνέχισα να του το φοράω κανονικά. Αφού του το φόρεσα άρχισε να τσιμπά τα σκοινάκια αλλά δεν έκανε κάτι παραπάνω από αυτό. Συνέχισα να του το φοράω σχεδόν καθημερινά. Τώρα το τσιμπάει λιγότερο και δεν δείχνει να τον ενοχλεί τόσο, άρα πιστεύω πως σε λίγες μέρες θα είμαστε έτοιμοι για τις βόλτες μας 😁. (Θα ανεβάσω και φωτογραφία, αν με αφήσει να τον βγάλω 😂)
 
Back
Top