Αναπαραγωγή Πρέπει να ζευγαρώνω τα καναρίνια όταν ξεκινάνε τα σπουργίτια να βατεύονται;

fserafeim

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2012
Μηνύματα
101
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα παιδιά να πω και εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει τα τελευταία 2 χρόνια που συναίβει και τις 2 αυτές χρονιές, γύρω στον Ιούνιο είναι ένα ζευγάρι σπουργιτών που φωλιάζει στο μπαλκόνι έξω απο το παράθυρο του δωματίου μου και τις 2 χρονιές την ίδια περίοδο ήταν εκεί (τώρα δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο ακριβώς ζευγάρι) και βατευόταν πάνω στο κάγκελο με το θυληκό να φωνάζει τον αρσενικό και βατεύτικαν τουλάχιστον καμιά δεκαριά φορές χωρίς υπερβολές!
Μου έκανε εντύπωση αυτό και με είχε κάνει να σκέφτομαι μήπως τότε πρέπει να βάζω και εγώ τα καναρίνια για ζευγάρωμα.. Και τις 2 φορές με τον ίδιο τρόπο :)
 
Το αναπαραγωγικό ένστικτο σε όλα τα όντα που ζουν στη φύση είναι αλάθητο και αποτελεί σίγουρα ένα σημαντικό δείγμα πως η φύση ετοιμάζεται για τον πολλαπλασιασμό της. Τα ζευγαρώματα των πτηνών αυτών πιστοποιούν πως είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο πως μπαίνουμε στη σωστή για αναπαραγωγή περίοδο.
Μπορεί στη λογική τη δική μας, να δείχνει παράξενο, μη λογικό, μη φυσιολογικό..., μα όταν τα πτηνά ξεκινούν, στηρίζονται στο διαμορφωμένο από τους αιώνες ένστικτό τους.
Όσο μπορούμε ας τα ακολουθούμε. Το αντίθετο μας στέλνει ως "παραβάτες" των προσταγμάτων της φύσης να απολογηθούμε για το χρονικά πρώιμο ή το όψιμο (καθυστερημένο) ζευγάρωμα που επιλέξαμε.
Δράττομαι της ευκαιρίας να ανοίξω μια παρένθεση νομίζω σχετική..
Διαβάζω σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης για 45-60 ημερών πτηνά... Δηλαδή γεννημένα στην καλύτερη Νοέμβριο, για να μην πω Οκτώβριο... Και οι κάτοχοί τους, τα χαρακτηρίζουν αναπαραγωγή 2015.
Να ρωτήσω για ποιο λόγο τόση βιασύνη, για ποιο λόγο παραβιάζουμε τόσο πολύ τις εποχές και τι τελικά κερδίζουμε; Και για να κλείσω αυτή την παρένθεση... αυτά τα πτηνά για μένα ανήκουν στην καθυστερημένη αναπαραγωγή του 2014, και όχι του 2015... Αυτά για να μη χάσουμε και το μέτρο.
 
Καλησπέρα παιδιά να πω και εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει τα τελευταία 2 χρόνια που συναίβει και τις 2 αυτές χρονιές, γύρω στον Ιούνιο είναι ένα ζευγάρι σπουργιτών που φωλιάζει στο μπαλκόνι έξω απο το παράθυρο του δωματίου μου και τις 2 χρονιές την ίδια περίοδο ήταν εκεί (τώρα δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο ακριβώς ζευγάρι) και βατευόταν πάνω στο κάγκελο με το θυληκό να φωνάζει τον αρσενικό και βατεύτικαν τουλάχιστον καμιά δεκαριά φορές χωρίς υπερβολές!
Μου έκανε εντύπωση αυτό και με είχε κάνει να σκέφτομαι μήπως τότε πρέπει να βάζω και εγώ τα καναρίνια για ζευγάρωμα.. Και τις 2 φορές με τον ίδιο τρόπο :)

Πως σκεφτηκες τετοιον ποαραλληλισμο; Ειναι ιδια πουλια ή εστω συγγενικα, με ιδια βιολογια, ιδιες διατροφικες συνηθειες, ιδιο περιβαλλον διαβιωσης;
 
Πως σκεφτηκες τετοιον ποαραλληλισμο; Ειναι ιδια πουλια ή εστω συγγενικα, με ιδια βιολογια, ιδιες διατροφικες συνηθειες, ιδιο περιβαλλον διαβιωσης;

λόγο άγνοιας σε πρώτη φάση, και βλέποντας αυτό το φαινόμενο να συμβαίνει 2 συνεχή έτη, σκέφτηκα ότι απο την φύση προφανώς τότε μάλλον θα πέπει να ξεκινάω και εγώ λόγο ζέστης πχ.. Και αφού προσπθούμε να μιμηθούμε το πως συμβαίνουν τα πράγματα στην φύση όλοι μας.. :)
 
Καλησπέρα παιδιά να πω και εγώ κάτι που έχω παρατηρήσει τα τελευταία 2 χρόνια που συναίβει και τις 2 αυτές χρονιές, γύρω στον Ιούνιο είναι ένα ζευγάρι σπουργιτών που φωλιάζει στο μπαλκόνι έξω απο το παράθυρο του δωματίου μου και τις 2 χρονιές την ίδια περίοδο ήταν εκεί (τώρα δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο ακριβώς ζευγάρι) και βατευόταν πάνω στο κάγκελο με το θυληκό να φωνάζει τον αρσενικό και βατεύτικαν τουλάχιστον καμιά δεκαριά φορές χωρίς υπερβολές!
Μου έκανε εντύπωση αυτό και με είχε κάνει να σκέφτομαι μήπως τότε πρέπει να βάζω και εγώ τα καναρίνια για ζευγάρωμα.. Και τις 2 φορές με τον ίδιο τρόπο :)
Τα σπουργίτια είναι ένα από τα πολλά πλάσματα που ζευγαρώνουν την Άνοιξη και μαζί τους και οι δεκαοχτούρες με το χαρακτηριστικό ήχο ζευγαρώματος που τους έδωσε και το όνομα. Όταν η πλάση ετοιμάζεται, ετοιμάσου κι εσύ.
 
λόγο άγνοιας σε πρώτη φάση, και βλέποντας αυτό το φαινόμενο να συμβαίνει 2 συνεχή έτη, σκέφτηκα ότι απο την φύση προφανώς τότε μάλλον θα πέπει να ξεκινάω και εγώ λόγο ζέστης πχ.. Και αφού προσπθούμε να μιμηθούμε το πως συμβαίνουν τα πράγματα στην φύση όλοι μας.. :)

Ναι αλλα παιρνεις παραδειγμα απο αλλο ειδος κι αλλες συνθηκες, αρα αυτο δεν ειναι παραδειγμα. Αν το τραβηξουμε λιγο παραπανω υπερβαλοντας για να καταλαβεις οτι παραλληλιζεις τελειως διαφορετικα ζωα, θα μπορουσαμε να πουμε οτι αφου π.χ. Οι παπαγαλοι στις Φιλιππινες ζευγαρωνουν το Νοεμβριο (τυχαια αναφορα) αρα να κανουμε ετσι και με τα καναρινια αφου πουλια και τα μεν, πουλια και τα δε;
 
Ναι αλλα παιρνεις παραδειγμα απο αλλο ειδος κι αλλες συνθηκες, αρα αυτο δεν ειναι παραδειγμα. Αν το τραβηξουμε λιγο παραπανω υπερβαλοντας για να καταλαβεις οτι παραλληλιζεις τελειως διαφορετικα ζωα, θα μπορουσαμε να πουμε οτι αφου π.χ. Οι παπαγαλοι στις Φιλιππινες ζευγαρωνουν το Νοεμβριο (τυχαια αναφορα) αρα να κανουμε ετσι και με τα καναρινια αφου πουλια και τα μεν, πουλια και τα δε;
Με τη σκοπιά που το βλέπεις έχεις δίκιο. Στην πατρίδα μας την Άνοιξη όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα πουλιά ξεκινούν αναπαραγωγή, έτσι δεν είναι;
 
Με τη σκοπιά που το βλέπεις έχεις δίκιο. Στην πατρίδα μας την Άνοιξη όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα πουλιά ξεκινούν αναπαραγωγή, έτσι δεν είναι;

Ειναι τα καναρινια ρε παιδια πουλια της πατριδας μας; Ζουν εστω εγλιματισμενα στο φυσικο περιβαλλον του τοπου μας; Μου κανει εντυπωση πραγματικα το οτι τραβαει η κουβεντα επ'αυτου. 😕 Αν μιλουσαμε για καρδερινες που προεχρονται απο εδω τοτε θα ειχαμε κατι να συζητησουμε, θα μιλουσαμε για αλλο ειδος (και τοσο διαφορετικο απο τα σπουργιτια) και παλι αλλα τουλαχιστον για το ιδιο περιβαλλον.
 
Μιλάω για ερχομό της Άνοιξης που επιβεβαιώνεται από αυτά που περιγράφω. Τα καναρίνια μετά από τόσους αιώνες εκτροφής, ναι είναι πλέον πουλιά της 'Ελλάδας', όσο μπορεί να γίνει αποδεκτό αυτό.
 
Μιλάω για ερχομό της Άνοιξης που επιβεβαιώνεται από αυτά που περιγράφω. Τα καναρίνια μετά από τόσους αιώνες εκτροφής, ναι είναι πλέον πουλιά της 'Ελλάδας', όσο μπορεί να γίνει αποδεκτό αυτό.

Που βρε Γιωργο, μεσα σε σπιτια και μεσα σε κλειστα στεγασμενα εκτροφεια; Καταρχην υπαρχουν τα καναρινια σαν ειδος ελευθερα πουθενα αλλου για να θεωρηθουν πουλια και της Ελλαδας; Για να θεωρηθουν πουλια της Ελλαδας πρεπει να ειναι ικανα να επιβιωσουν ελευθερα στην ελληνικη φυση, να μπορουν να τραφουν και να αναπαραχθουν επιτυχως. Αυτο ουτε συμβαινει ουτε και ειναι δυνατον να συμβει, αρα οποιαδηποτε συγκριση με ενα ειδος που δημιουργησε ο ανθρωπος και δεν επιβιωνει καν εκτος κλουβιου, ειναι το λιγοτερο ατυχης.
 
Που βρε Γιωργο, μεσα σε σπιτια και μεσα σε κλειστα στεγασμενα εκτροφεια; Καταρχην υπαρχουν τα καναρινια σαν ειδος ελευθερα πουθενα αλλου για να θεωρηθουν πουλια και της Ελλαδας; Για να θεωρηθουν πουλια της Ελλαδας πρεπει να ειναι ικανα να επιβιωσουν ελευθερα στην ελληνικη φυση, να μπορουν να τραφουν και να αναπαραχθουν επιτυχως. Αυτο ουτε συμβαινει ουτε και ειναι δυνατον να συμβει, αρα οποιαδηποτε συγκριση με ενα ειδος που δημιουργησε ο ανθρωπος και δεν επιβιωνει καν εκτος κλουβιου, ειναι το λιγοτερο ατυχης.
Φοίβο μιλάμε για τη χρονική συγκυρία της παρουσίας της Άνοιξης και αν αυτό συνυπάρχει, συντάσσεται με την αναπαραγωγή των καναρινιών μας.
Δηλαδή χρονικά δεν συμπίπτουν;
 
Γιώργο, εκτός από το ότι έχει απόλυτο δίκιο ο Ανέστης περί ανόμοιων ειδών και ατυχούς παραλληλισμού... Μιλάς για Ιούνη που ήδη είναι πολύ αργά για να ξεκινήσει κανείς αναπαραγωγή καναρινιών. Η άνοιξη αρχίζει το Μάρτη.
 
Γιώργο, εκτός από το ότι έχει απόλυτο δίκιο ο Ανέστης περί ανόμοιων ειδών και ατυχούς παραλληλισμού... Μιλάς για Ιούνη που ήδη είναι πολύ αργά για να ξεκινήσει κανείς αναπαραγωγή καναρινιών. Η άνοιξη αρχίζει το Μάρτη.
Γιατί τα σπουργίτια ζευγαρώνουν Ιούνιο; Γιατί σε ένα μήνα θα έχουν φωλιές.
 
Παιδιά βασικός κανόνας δεν είναι, δεν συγκρίνουμε ανόμοια "πράγματα"; Τι πάθαμε τώρα ξαφνικά;
 
Παιδιά βασικός κανόνας δεν είναι, δεν συγκρίνουμε ανόμοια "πράγματα"; Τι πάθαμε τώρα ξαφνικά;
Αν δεν κάνω λάθος ρώτησε ο Σεραφείμ, αν τότε που ξεκινάν τα σπουργίτια ζευγάρωμα είναι κατάλληλη εποχή να ξεκινήσει την αναπαραγωγή του στα καναρίνια. Εγώ απάντησα ναι. Γνώμη μου είναι πως μπορώ να συνδυάζω αυτό το ζευγάρωμα με την Άνοιξη και άρα την αναπαραγωγή καναρινιών. Δεν ανακάτεψα εγώ κανένα άλλο είδος πτηνού.
 
Γιώργο.. Οι περισσότεροι έχουν τελειώσει τον Ιούνη. Γι αυτό λέμε μην μπερδεύουμε σπουργίτια η καρδερίνες η ότι άλλο, με καναρίνια.
 
Back
Top