Αναπαραγωγή Πρέπει να καθαρίσω τη φωλιά και πως;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Φίλοι μου καλησπέρα όπως κατ επανάληψη έχω πει έχω 4 νεοσσούς της δεύτερης γέννας 14 ημερών σήμερα. Πριν μια εβδομαδα στην αποτυχημένη προσπαθεια μου να βάλω δαχτυλίδια άλλαξα και την φωλιά με νέα στην οποία είχα βάλει νέα τσόχα. Επειδή είναι 4 έβαλα φωλιά μεγαλυτερη για να υπάρχει άνεση και το καλό ήταν ότι η κανάρα δεν επηρεάστηκε ουτε το αρσενικό και συνέχισαν σαν να μην συνέβη τίποτα. Ένα προβλημα όμως που δεν είχα σκεφτεί είναι πως στη μεγαλυτερη φωλιά όταν οι νεοσσοί όταν τεντωνομαι προς τα πισω για να κουτσουλησουν δεν φτάνουν μέχρι την άκρη με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί γυρω γυρω στην άκρη της φωλιάς ένας κυκλος από κουτσουλιες. Θα ήθελα να με συμβουλεψετε αν πρεπει να την καθαρίσω και πως; Αν την αλλάξω και παλι φοβάμαι οι νεοσσοί δεν θα κάτσουν στη Νέα φωλιά. Τι προτεινετε να κάνω;
 
@Stfns λες να αντικαταστήσω;

Ας υποθέσουμε ότι βγαίνει κάποιο από τη φωλιά λόγω φόβου. Πόσες φορές βλέπουμε μικρά, αφού κλαρώσουν να γυροφέρνουν τόσο την παλιά φωλιά, όσο και την καινούργια που έχουμε βάλει για να προχωρήσει η μητέρα σε δεύτερη γέννα;
 
@Stfns ναι αλλά 14 ημερών νομίζω δεν θα καταφέρει να γυρίσει άμεσα στη φωλιά καθώς επίσης κινδυνευει επειδή θα είναι μόνο του να υποσιτιζεται σε σχέση με τα αλλά τρία!
 
@StathisS Έψαξα στο αρχείο που καταγράφω τις ημερομηνίες γέννησης των καναρινιών μου και βρήκα το εξής:

Τα πουλάκια της φωτογραφίας:

01.webp

γεννήθηκαν 3/5/2018. Στις 19/05/18 που ήταν 16 ημερών αντικατέστησα την λερωμένη φωλιά με μια καθαρή και κανένα δεν την εγκατέλειψε. Επίσης τα φετινά πουλάκια,18 ημερών στη φωτογραφία,

02.webp

παρέμειναν στη φωλιά τους περίπου μέχρι που έγιναν 20 ημερών περίπου.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να δείτε που αυτός είναι αρσενικός ο θαρραλέος!
χαχα. Δεν ξέρω αν τυχαίνει, αλλά και εμένα, αυτά που βγαίνουν από την φωλιά πρώτα είναι αρσενικά.
Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top