Φροντίδα Πρέπει να πάρω φωλιά στο αρσενικό καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofia18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofia18

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2022
Μηνύματα
83
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας, ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πάρω στο καναρίνι μου φωλιά (αρσενικό είναι). Και επίσης αν του πάρω ένα μικρό σπιτάκι για να κοιμάται θα το χρησιμοποιεί? Κάτι σαν αυτο⬇️
 

Συνημμένα

  • 20220223-225535.webp
    20220223-225535.webp
    22 KB · Προβολές: 58
Γιατί να το πάρεις αυτό? Βασικά Πρώτη φορά το βλέπω αλλά θεωρώ πως θα περιορίσει το χώρο του κλουβιου και ισωσ το στρεσαρει.
Συνηθως τα καναρινια κοιμούνται στην ψηλότερη πατηθρα.
Προσωπικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία μις τέτοιας αγοράς
 
Καλησπέρα.
ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πάρω στο καναρίνι μου φωλιά
Όχι.
αν του πάρω ένα μικρό σπιτάκι για να κοιμάται θα το χρησιμοποιεί?
Όχι.

Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι το κλουβί του να είναι προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα και τις καιρικές συνθήκες, επίσης να ξυπνάει και κοιμάται με την Ανατολή και Δύση.
 
Εγω τον βάζω για ύπνο στης 8 το βράδυ και τον ξυπνάω στης 8 το πρωί. Τα παντζούρια είναι κλειστά και τον καλυπτω με μια μαξιλαροθήκη έτσι ώστε να μην τον ενοχλεί το φως. Δεν είναι καλό αυτό?
 
το κλουβί του να είναι προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα και τις καιρικές συνθήκες, επίσης να ξυπνάει και κοιμάται με την Ανατολή και Δύση.
Να συμπληρώσω και από τα αρπακτικά σε περίπτωση που το αφήνεις εξω
 
Τα παντζούρια είναι κλειστά και τον καλυπτω με μια μαξιλαροθήκη έτσι ώστε να μην τον ενοχλεί το φως.
Πολύ καλά κάνεις, μπορείς να το σκεπάζεις και νωρίτερα όταν Δύει ο ήλιος.
 
@kom έχω παρατηρήσει κάτι καρακαξες να τριγυρνανε εδω ενώ πιο πριν πριν πάρω τον Ζιπη ( το καναρίνι μου) δεν ερχόντουσαν. Εγώ βέβαια το προσέχω πολύ αυτό και όταν φεύγω τον βάζω μέσα δεν τον αφήνω έξω. Αν και δεν νομίζω να μπορούν να τον πειράξουν γιατί είναι μέσα στο κλουβί.
[automerge]1645651372[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ από ότι διάβασα στο ίντερνετ τα καναρινια πρέπει να κοιμούνται 10 με 12 ώρες. Αν εγω τον αφήσω περίπου 13 ώρες πειράζει?
 
τα καναρινια πρέπει να κοιμούνται 10 με 12 ώρες.
Όλα τα πουλιά πρέπει να ξυπνάνε και να κοιμούνται με την Ανατολή και Δύση, έτσι καταλαβαίνουν σε ποια εποχή βρίσκονται.
Αν και δεν νομίζω να μπορούν να τον πειράξουν γιατί είναι μέσα στο κλουβί
Δυστυχώς μπορούν και πολλοί έχουν χάσει πουλιά από επίθεση, χρειάζονται ελάχιστα δευτερόλεπτα για να κάνουν την ζημιά.
Τα πουλιά τρομάζουν από το αρπακτικό και αρχίζουν να πετάνε πανικόβλητα στο κλουβί και όταν περάσουν κοντά στα κάγκελα ο θηρευτής τα αρπάζει ολόκληρα ή κάποιο σημείο του κορμιού τους.

Όταν τα κλουβιά βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο χρειάζονται πάντα προστασία.
99245.webp
 
Back
Top