Φροντίδα Πρέπει να πλένουμε εμείς τα κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teddyvita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teddyvita

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα έχω δύο κοκατίλ και θέλω πληροφορίες για αυτά.
1 πρέπει να το πλένουμε συνέχεια τα κοκατίλ από κάτω την βρύση ή δεν πρέπει;
2 Τα έχω εδώ και μια εβδομάδα και το ένα από τα δύο με δαγκώνει αχνά δεν έχω τραυματιστεί. Τι πρέπει να κάνω να μην με δαγκώνει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια μπανιερα ειναι οτι χρειαζονται για να κανουν μονα τους το μπανακι τους... Δεν ειναι απαραιτητο να τα βαζουμε εμεις να πληθουν εκτος αν το θελουν.
Βεβαια τους καλοκαιρινους μηνες με ενα ψεκαστηρι μπορουμε να τα βρεχουμε λιγο, συνηθως τους αρεσει. 😉😁
 
πρέπει να το πλένουμε συνέχεια τα κοκατίλ από κάτω την βρύση ή δεν πρέπει;
Πως σου δημιουργήθηκε αυτή η απορία; Σου το έχει πει κάποιος, το διάβασες κάπου;
 
Καλημέρα έχω δύο κοκατίλ και θέλω πληροφορίες για αυτά.
1 πρέπει να το πλένουμε συνέχεια τα κοκατίλ από κάτω την βρύση ή δεν πρέπει;
2 Τα έχω εδώ και μια εβδομάδα και το ένα από τα δύο με δαγκώνει αχνά δεν έχω τραυματιστεί. Τι πρέπει να κάνω να μην με δαγκώνει;
Καλησπερα..
1). Τι εννοείς "κατω από την βρύση" και γενικά με το πρώτο ερώτημα σου; Τα παίρνεις στο χέρι κ τα βρέχεις με νερό θέλουν-δεν θέλουν μπάνιο; Επειδή τα έχεις πολύ λίγο δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο, πόσο μάλλον που το ένα δαγκώνει κιόλας, ίσως στρεσαριστει περισσότερο.
2). Εάν τα πηρες από εκτροφέα θα μπορέσει να σε καθοδηγήσει και εκείνος καλύτερα που τα είχε, βέβαια μια βδομάδα είναι πολύ μικρό διάστημα, ίσως θέλουν τον χρόνο τους. Σε δαγκώνει με σκοπό να σε τραυματισει; Είναι δηλαδή επιθετικό;
δωσε μας περισσότερες πληροφορίες εάν μπορείς 😊
 
Βεβαια τους καλοκαιρινους μηνες με ενα ψεκαστηρι μπορουμε να τα βρεχουμε λιγο, συνηθως τους αρεσει. 😉😁
Κώστα, αυτό το έκανα και εγώ, αλλά διαβάζοντας το άρθρο του φόρουμ για το μπάνιο των πτηνών, διαπίστωσα πως είναι μια λάθος κίνηση. Τουλάχιστον όσο αφορά τα καναρίνια. Δεν ξέρω αν υσχύει το ίδιο και για τους παπαγάλους.
Ορίστε το απόσπασμα από το άρθρο.

Ο αναγκαστικός ψεκασμός του πτηνού που εφαρμόζεται από αρκετούς είναι λάθος τακτική γιατί κάποια από τα πτηνά που θα βραχούν χωρίς να είναι επιλογή τους θα παραμείνουν σοκαρισμένα και ακίνητα μέχρι να στεγνώσουν.

Συνεπώς πρέπει να κατανοήσουμε πως το μπάνιο είναι επιλογή των πτηνών ανάλογα με τις ανάγκες, το ένστικτο, την κρίση και την κατάστασή τους. Κι ασφαλώς όχι ανάλογα με τις δικές μας διαθέσεις και όλα όσα εσφαλμένα αντιλαμβανόμαστε.
 
@Liakos18 Εχεις δικιο... Ξεχασα να αναφερω πως αυτο γινεται οταν ο ιδιοκτητης, εφοσον εχει μια καλη σχεση με το πτηνο, κρινει οτι το πουλακι απολαμβανει να κανει μπανιο με αυτον τον τροπο.
Εγω, προσωπικα, δεν το εχω κανει ποτε αυτο... απλα παρεχω παντα μια μπανιερα με καθαρο νερο και τα καναρινια μου κανουν οποτε θελουν αυτα μπανακι ( συνηθως γυρω στις 10:00-11:00)
 
@Kostas tzk Είμαι σίγουρος για το ότι επιτρέπεις στα πουλάκια σού να κάνουν μπάνιο μόνα τους, στο καθαρό νερό που τους παρέχεις, απλά το ανέφερα γιατί εγώ το έκανα αυτό το λάθος, και ένιωσα την ανάγκη να διευκρινίσω πως ειναι μια λάθος κίνηση. Όλα καλά 😁😉
 
Με το ψεκαστήρι απλά δοκιμάζεις. Φαίνεται πότε του αρέσει, γιατί σκύβει και ανοίγει τα φτερά του... Στη δεύτερη ψεκα το έχεις διαπιστώσει.
Αν αλλάξει θέση, σημαίνει ότι δεν έχει όρεξη οπότε το σταματάς.
 
Back
Top