Διατροφή Πρέπει να χορηγούμε όλο το χρόνο αυγοτροφή στα καναρίνια;

Thanos kounelis

PB New Member
Εγγραφή
15 Οκτ 2017
Μηνύματα
3
Πόλη
Κομοτηνή
Γεια σας! Ειμαι ερασιτεχνης εκτροφεας και θα ηθελα να ρωτησω αν θα πρεπει να χορηγουμε ολο το χρονο αυγοτροφη!
 
θα πρεπει να χορηγουμε ολο το χρονο αυγοτροφη
Όχι είναι η απάντηση. Γιατί.
Η αυγοτροφή ανάλογα με την περίοδο που βρίσκεται το πουλί προσφέρεται από...
  1. καθημερινά κατά την περίοδο αναπαραγωγής,
  2. τακτικά κατά την περίοδο της πτερόρροιας με 2-3 φορές την εβδομάδα,
  3. καθόλου στους μήνες πριν την προετοιμασία για την αναπαραγωγή ως και
  4. σποραδικά στα μεσοδιαστήματα.
 
Μια φορά στο τετράμηνο (εγώ δίνω εξάμηνο) αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος ιδιαίτερος λόγος.
Γιάννη η αυγοτροφή που δίνεις δεν έχει "εργοστασιακά" βιταμίνες; Τα σκευάσματα χρωστικών που χρησιμοποιείς;
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος με τα πολυβιταμινούχα και δεν προτείνεις έστω την συνιστώμενη δόση όπως αναγράφεται αυτή σε κάθε σκεύασμα;
 
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος με τα πολυβιταμινούχα και δεν προτείνεις έστω την συνιστώμενη δόση όπως αναγράφεται αυτή σε κάθε σκεύασμα;
Ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει αν τα "σκευάσματα" λαμβάνουν υπόψη τους την παράλληλη χρήση κάποιων άλλων πηγών βιταμινών ή της σωστής και ολοκληρωμένης διατροφής;
Μη θέλοντας να χαλάσω όμως το θέμα... θα ξαναπώ πως γράφω τι κάνω στην εκτροφή μου, έχοντας την ικανότητα και την εμπειρία να κρίνω την κατάσταση του κοπαδιού μου και παρ' όλα αυτά εγώ τουλάχιστο ποτέ δεν έγραψα πως αυτό που κάνω είναι απαραίτητα κι ο μπούσουλας για το σωστό.
 
Back
Top