Φροντίδα Πρέπει οποσδήποτε να τους κόψω τα νύχια;

Νεκτάριος

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
336
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας μέλη του pet birds. καθώς παρατήρούσα τα καναρίνια μου είδα πως τα νύχια τους μεγάλωσαν λιγουλάκι. Στο forum είδα πως πρέπει κάποιες φορές να τα κώβουμε. Μα εγώ φοβάμε να το κάνω γιτί φωβάμε μην τα τραυματήσω😱, Βέβαια ξέρω που είναι η φλεβίτσα και αν την κώψουμε αιμοραγεί ασταμάτητα😱. Τώρα σας αναθέτω την απορεία:Πρέπει οποσδήποτε να τους τα κ΄ψω γα την πιο άνετη στήριξη στη βέργα ή όχι;
 
Αν τα νύχια είναι πολύ μεγάλα και τα δυσκολεύουν στην κίνηση πρέπει να κοπούν. Εκτός από την δυσκολία στην κίνηση υπάρχει και ο κίνδυνος να σκαλώσουν κάπου και να βρεθεί το πουλί κρεμασμένο από το πόδι. Αν έχεις αμφιβολίες βρες κάποιον πιο έμπειρο να τα κόψει ή πήγαινε σε πτηνίατρο. Αν το δεις μία φορά θα μπορείς πολύ εύκολα να το κάνεις μετά.
 
Σχεδον σε ολα τα πετ μπορουν να κανουν αυτη τη δουλεια. Και εγω τα πρωτα χρονια φοβομουν να κοψω τα νυχια τους στην πορεια βεβαια διαπιστωσα οτι δεν ειναι τιποτα.Ας ειναι καλα η γυναικα μου ενας κρατα το καναρινι και ο αλλος χρησιμοποιει ενα νυχοκοπτη.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσιες σας. Με ένα άτομο δεν γίνετε; Αν κοπεί η φλέβα και αιμοραγήσει πώς σταματά η αιμοραγία;
 
Καλε μου Νεκτάριε μην ανυσηχεις! Αφου δεν εχει αιμοραγησει το νυχι του, γιατι αγχωνεσαι; :)

Αν τυχων και ματώσει, ναι, κανει!
 
πηγαινε το καναρινακι σου σε ενα pet ειμαι σιγουρη πως θα σε εξυπηρετησουνε.
 
Για να παρεις τον αερα που λεμε, κοψε στην αρχη πολυ λιγο τα νυχιακαι το επαναλαμβανεις μετα απο λιγες ημερες. Μετα απο 2φορες θα εχεις γινει ο πρωτος στο πετικιουρ! Και σκεψου, οταν κοβεις τα δικα σου, εχεις τοσο αγχως;Νεκταριε δεν ειναι τιποτα φιλε μου, λιγο κουραγιο μονο και ολα θα πανε μια χαρα...
 
Back
Top