Ασθένειες Πρήξιμο ποδιού καναρινιού από δακτυλίδι

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας. Ένα καναρινακι μου φορά δακτυλίδι κλειστού τύπου και έχει πριστει το πόδι του και δεν το πολύ πατάει. Υπάρχει περίπτωση να ξεπριστει ή θα γίνει χειρότερο. Είμαι στο χωριό κια άρα μακριά από το πετ σοπ μου. Ίσως θα γινόταν να το στείλω το πουλάκι σήμερα Αθήνα κι αύριο ένας συγκενης μου να το πάει στο πετ αφότου εγώ έχω συνεννοηθεί για να του βγάλει ίσως το δακτυλίδι. Τι να κάνω;

Ααα παιδιά καλό μήνα κιόλας! 😀
 
Καλο μηνα εμενα τα δαχτυλιδια δεν μου αρεσουν καθολου! Τα αποφευγω αλλαζω δρομο που λενε βαλε μια φωτο οταν μπορεσεις οπως ειπε ο κυριος Μακης! Αναλογα σε τι κατασταση ειναι πρεπει να πραξεις γρηγορα γιατι μπορει δεν ξερω τωρα, να δουμε την φωτογραφια πρωτα, να μην υπαρχει χρονος για μεταφορα στο pet shop!γι αυτο δεν μου αρεσουν τα δαχτυλιδια εμενα προσωπικα μονο που τα βλεπω ηλεκτριζομαι! Οταν μπορεσεις ανεβασε μας μια φωτογραφια! Θα περιμενουμε...
 
@Τασος ο καναρινας πω πω φρακαρε τελειως το δαχτυλιδιτα δαχτυλα του ειναι κλειστα;γιατι στην φωτογραφια τα βλεπω καπως περιεργα! Ειδικα αυτο που φαινεται μπροστα στην φωτογραφια! Ελπιζω ολα να πανε καλα και με τις συμβουλες των εμπειρων να βγει το δαχτυλιδι! Παντως γνωμη μου αν ειναι ''ευκολη'' η διαδικασια για να το βγαλεις εσυ καντο μην το δωσεις στο pet shop να το κανει δεν θα το κανει σωστα! Εχω βρεθει σε περιπτωσεις τετοιες γι αυτο στο λεω! Τωρα αν ο δικος σου στο pet shop ειναι μανουλα σε αυτα πηγαινε το γιατι ποναει το καναρινακι! Ευχομαι γρηγορα περαστικα
 
Το δακτυλίδι δεν κουνιέται καθόλου. Και αυτός φιλάει το πόδι του.
Δεν είναι πολύ άσχημα. Βάλε λίγο επιθόλ ή μια σταγόνα ψιλό λάδι(σπορέλειο) στο σημείο και προσπάθησε να το στρίψεις ελαφρά, δεξιά - αριστερά, μερικές φορές κρατόντας ακίνητα τα δάκτυλα. Αν το καταφέρεις θα "ξεκολλήσει" . Θα το τραβήξεις ψηλά και θα το σταθεροποιήσεις με λίγο λευκοπλάστ (ψηλά στο καλάμι). Αν το πρήξιμο είναι απο τσίμπημα κουνουπιού ή απο ευλογιά, με μπεταντίν ή πιραλβέξ, σε λίγες μέρες θα δείς διαφορά.
 
Καλησπέρα και καλή Παναγιά να έχουμε! Το πουλάκι στάλθηκε Αθήνα γιατί λόγω απειρίας φοβήθηκα να επέμβω. Το γύρισα λιγάκι αλλά είχε σφινωσει για τα καλά τελικά. Μίλησα εγώ τηλεφωνικά με τον φίλο μου πετσοπα για να πω πως έχει η κατάσταση και κλπ. Του το έβγαλε και επειδή τραυματιστηκε και έβγαλε αίμα του έβαλε ένα αιμοστατικο σπρέι που είχε μπλε χρώμα. Τώρα το έχω το πουλάκι εδώ μαζί μου στο χωριό και έχει αναρρώσει πλήρως. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον.
 
Back
Top