Ασθένειες Πρήξιμο στα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giakap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giakap

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα και καλό σας μήνα. Έχω ένα καναρινάκι 4 εβδομάδον και πρίν 3 μέρες παρατήρησα ότι δεν πατούσε το αριστερο του πόδι. Το παρατήρησα καλύτερα και είδα ότι είναι κοκκινισμένο και πρησμένο. Το έβαλα σε καραντίνα βιταμίνη beephar multi-vit στο νερό αυγό και σπόρους. Έβγαλα και μια φωτογραφία και την έδειξα σε εκτροφέα και σ'ένα κτηνίατρο. Ο εκτροφέας μου είπε είναι στρεπτόκοκος η κάτι τέτοιο δεν θυμαμαι καλά. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι προήλθε απο τραυματισμό. Και οι δύο μου πρότειναν την αλοιφήTerramycin W/Polymyxin Ointment. Είναι λέει για μολύνσεις του δέρματος. Του βάζω πρωί βράδυ αλλα σήμερα παρατήρησα ότι και το άλλο πόδι αρχίζει να πρήζεται με αποτέλεσμα να κάθεται με την κοιλιά κάτω, οπότε μάλλον θα πρέπει να το ταϊζω. Τι πιστεύεται ότι είναι; Τι άλλο μπορώ να κάνω πέρα απο την αλοιφή; Ο εκτροφέας μου είπε να γυρίσω τις πατήθρες ανάποδα για να μπαίνει το πρήξιμο στο κενό και να μην το πληγώνει. Το έκανα αλλα δεν κάθεται καθόλου στις πατήθρες. Προσεχώς φωτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

rsz_giakap.webp rsz_giakap2.webp
 
Γιάννη, μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του κλουβιού για να δούμε τις πατήθρες και τον χώρο του γενικότερα;
 
εγω σαν bumblefoot το βλεπω να ειναι, την κρεμα που σου ειπαν και οι δυο δεν την εχω δουλεψει και δεν μοπρω να σου πω τη χρηση της αλλα την bactroban και τη fucicort που δοκιμασα ηταν πολυ καλες, βαλε για 6 μερες τεραμικιν και αν δεν περασουν τοτε μας ξαναλες
 
Ευχαρίστως Σταύρο. Μόλις την έστειλα. Πρίν λίγο το τάισα και σαν να ζωντάνεψε λίγο. Στο χέρι μου παρατήρησα στέκεται άλλα μάλλον τον ενοχλούν οι πατήθρες. Επίσης παρατήρησα στη δεξιά φτερόυγα του σα να λείπουν φτερά στην κορυφή, στην τελευταία αρθρωση εκεί που ενώνεται το τελευταίο μέρος της φτερούγας με την υπόλοιπη! Συγνώμη αλλα δεν γνωρίζω πως λέγεται αυτό το μέλος.
 
Φτιάξε ένα μαλακό σημείο από ένα πανάκι ή βαμβάκι και από πάνω χαρτί κουζίνας και βάλε το να καθήσει στο πάτωμα. Βάλε του κοντά σποράκια και νερό για να μην πονά τουλάχιστον. Για την θεραπεία δεν ξέρω να σου πω.
 
Ευχαριστώ Παναγιώτη. Νομίζω εδώ τα λέει όλα https://community.petbirds.gr/threads/Η-Ποδοδερματίτιδα-των-πτηνών.32298/ .Απ'ότι κατάλαβα αυτό που μπορώ να κάνω είναι να μην του δίνω πολύ πρωτεινη δηλαδή αυγό και να του παρέχω τροφέσ με βιταμίνη Α όπως καρότο. Επίσης να πατάει σε μαλακές επιφάνειες.
 
μαλακες επιφανιες ειναι το ορειβατικο σχοινι εχει πολυ καλη αισθηση πατηματος στα πουλια μας,(φυσικα πρεπει να το αλλαζεις οταν βρομιζει πολυ), αυγο η αυγοτροφη γιατι του δινεις ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης
 
του δίνω επειδή είναι μαλακή τροφή, και πιστεύω πολύ θρεπτική και λιπαρή επίσης!
 
και πιστεύω πολύ θρεπτική και λιπαρή επίσης!
Γι' αυτό το λόγο, δεν είναι απαραίτητη όλο το χρόνο παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιόδους. Αυτή την εποχή, εφόσον δεν βρίσκεται στην αναπαραγωγή, μια φορά την εβδομάδα είναι περισσότερο από αρκετή.
 
Αλλαγή τις πατήθρες Γιάννη, άμεσα.

rsz_1rsz_1rsz_2014-05-01_18-25-24_492.webp
 
Και καθαρισμός των πατηρθων κάθε μέρα!

Το σχοινί πρέπει να ειναι τεντωμένο ή χαλαρό; Τι μέγεθος;
 
Όσο τεντωμένο χρειάζεται για να μην κουνιέται.
 
σχοινι μονο σε δυο σημεια ενα κατω δεξια που ειναι η ποτιστρα και ενα πανω αριστερα για να εχει αποστασει να κινειτε ανετα
 
Back
Top