Ασθένειες Πρήξιμο στο μάτι καναρινιού

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Μέλη Καλησπέρα.
Έχω παρατηρήσει αυτο το πρήξιμο σε αρσενικό δυο ετών που είναι με καναρα σε κλουβί αναπαραγωγής στο ένα μισό με τέσσερις νεοσσους, στο άλλο μισό δύο νεοσσοι. (Τρίτη και τελευταια αναπαραγωγη) Εξωτερική αναπαραγωγή. Το κλουβι είναι καθαρισμενο τη περασμένη εβδομάδα με τα σχετικα. Κανονική διατροφή με σπόρους, αυγό, αυγοτροφη λαχανικά και φρούτα. Διαβασα κατι για toprex για παιδια. Ισχύει;. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
rsz_20160614_174921.webp
 
Εκτός από το πρήξιμο κάτω από το μάτι, πως είναι η γενική εικόνα του πουλιού;
Είναι ζωηρό, τρώει ή κάθετε φουσκωμένο;
 
Ευχαριστώ Φοίβος. Μετά την απολύμανση να το απομονώσω;


Καλό είναι να το απομονώσεις μέχρι να μάθεις τι συμβαίνει. Οι νεοσσοί τρώνε μόνοι τους;
 
Εκτός από το πρήξιμο κάτω από το μάτι, πως είναι η γενική εικόνα του πουλιού;
Είναι ζωηρό, τρώει ή κάθετε φουσκωμένο;
Είναι αρκετά κινητικό και τρέφεται πολύ καλά και με όλες τις τροφές που του προσφέρω. Σήμερα έχει εμφανιστεί το πρήξιμο. Μήπως θα έχει αυτά τα συμπτώματα πιο μετά;.

Καλό είναι να το απομονώσεις μέχρι να μάθεις τι συμβαίνει. Οι νεοσσοί τρώνε μόνοι τους;
Οχι οι νεοσσοι είναι μίας εβδομάδας. Τους ταΐζει περισσότερο η καναρα απ ότι εχω παρατηρήσει.
 
Δώσε βάση στο άρθρο της τριχομονάδας μιας και είναι αρκετά μεταδοτική όπως και στον άνθρωπο σε περίπτωση που είναι τέτοια. Δεν θέλω να σε τρομάξω σαφώς απλά να πάρεις τις προφυλάξεις σου.
 
Βάλτο σε ένα κλουβάκι γρήγορα μόνο του μακριά απ τα άλλα. Μιας και είναι ζωηρό και ακόμα δεν δείχνει άρρωστο σκέφτεσαι να το πας σε κάποιον πτηνίατρο; Είναι εφικτό; Γιατί αυτό που βλέπουμε στην φώτο είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών.. Από απλή επιπεφυκίτιδα μέχρι και τριχομονάδα που είπε ο Ανέστης. Για μένα κάνε κάτι τώρα που είναι νωρίς και θα γίνει γρήγορα καλά!
 
Βάλτο σε ένα κλουβάκι γρήγορα μόνο του μακριά απ τα άλλα. Μιας και είναι ζωηρό και ακόμα δεν δείχνει άρρωστο σκέφτεσαι να το πας σε κάποιον πτηνίατρο; Είναι εφικτό; Γιατί αυτό που βλέπουμε στην φώτο είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών.. Από απλή επιπεφυκίτιδα μέχρι και τριχομονάδα που είπε ο Ανέστης. Για μένα κάνε κάτι τώρα που είναι νωρίς και θα γίνει γρήγορα καλά!
Ναι βέβαια. Θα το απομονώσω και θα αρχίσω απολύμανση σε ολα τα κλουβιά. Όταν πάω σπίτι όμως. Τώρα για γιατρό δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει κανένας στη περιοχή που μενω αλλά θα παω σίγουρα σε εξειδικευμένο φαρμακείο για ζώα ενα που ξέρω εδώ κοντά..
 
Μέλη Καλημέρα.
Επανέρχομαι με νέα. Βρήκα πτηνίατρο και το πόρισμα του ήταν ευλογία τον πτηνών. Μου έδωσε Baytril της Bayer για μια βδομάδα στο νερό, 10ml στο λίτρο. Και για μετα τη θεραπεία beaphar Multi-Vit.
Θα ξεκινήσω από βδομάδας πρώτα ο Θεός γιατί θα απουσιάζω για το τριήμερο. Θα σας κρατώ ενήμερους.
 
Μέλη Καλημέρα.
Επανέρχομαι με νέα. Βρήκα πτηνίατρο και το πόρισμα του ήταν ευλογία τον πτηνών. Μου έδωσε Baytril της Bayer για μια βδομάδα στο νερό, 10ml στο λίτρο. Και για μετα τη θεραπεία beaphar Multi-Vit.
Θα ξεκινήσω από βδομάδας πρώτα ο Θεός γιατί θα απουσιάζω για το τριήμερο. Θα σας κρατώ ενήμερους.

Υπάρχει όνομα και διεύθυνση ;
 
Υπάρχει όνομα και διεύθυνση ;
Είμαι απο Κύπρο αγαπητέ. Αλλα για όποια μέλη ενδιαφεροντε είναι ο Δρ. Δημος Βασίλειου στο τηλ 0035722513678 Στρόβολος Λευκωσία.
 
Οχι οι νεοσσοι είναι μίας εβδομάδας

Ίσως κάποιοι με πουν κακό, αν και εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά για όλη την οικογένεια των φτερωτών φίλων του @Nikfurie, αλλά πόσες φορές έχει ειπωθεί στο φόρουμ να μην καθυστερούμε με τις αναπαραγωγές; Τα παλιοκούνουπα με τέτοιες θερμοκρασίες κάνουν πάρτι... Οπότε εκτός από την αφόρητη ζέστη και την ταλαιπωρία των ταισμάτων, μπαίνουν τα καναρίνια μας και σε άλλες περιπέτειες πιο επικίνδυνες...
 
Μια κλασική μολυνση που παρουσιαζει συμπτωμα ευλογιας και προήρθε από τις πατηθρες για κάποιο λόγο που δε μας αφορά. ιος και αντιβιωση για αντιμετωπιση δεν πανε. Εδώ η αντιβίωση χρειάζεται. Πιθανόν να παρουσιάσουν όλα τα πουλια του ίδιου κλουβιού το ίδιο συμπτωμα. Αν είναι δε τριχομονάδα σίγουρα θα επιδεινωθούν τα συμπτωματα και μετά από 6-7 ημερες θα υποχωρήσουν.
Η πιο πιθανη αιτία, γι αυτούς που θέλουν να είναι προετοιμασμένοι το λέω στο μέλλον, είναι η αύξηση της θερμοκρασίας που έχει ως αποτέλεσμα την ταχύτατη αύξηση του πληθυσμού των μικροοργανισμών.
 
ιος και αντιβιωση για αντιμετωπιση δεν πανε
Στην περίπτωση της ευλογιάς, την αντιβίωση δεν τη δίνουν για την αντιμετώπιση του ιού, αλλά για την αποφυγή / αντιμετώπιση δευτερογενών λοιμώξεων απο άλλους μικροοργανισμούς, οι οποίοι θα μπορούσαν να επιφέρουν το θάνατο ειδικά σε ενα εξαντλημένο πουλακι, με πεσμένο ανοσοποιητικό συστημα. Και εννοειται, όλα αυτά για ξηρή ευλογιά, διότι στις άλλες μορφές, μάλλον εύχεσαι να πεθάνει οσο το δυνατό πιο σύντομα.
 
Παιδιά πως είστε σίγουροι πως πρόκειται για ευλογιά; Αυτό το πράγμα στο μάτι μπορεί να είναι από απλή επιπεφυκίτιδα, μέχρι η επικίνδυνη τριχομονάδα...

@Nikfurie πήγες σε κάποιον πτηνίατρο; Πως πάει το πουλάκι;
 
@Nikfurie πήγες σε κάποιον πτηνίατρο;
είναι ο Δρ. Δημος Βασίλειου στο τηλ 0035722513678 Στρόβολος Λευκωσία.
Απο αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν βρήκα πουθενά κάποια αναφορά για τον γιατρό. Θα στείλω τους παρατρεχάμενούς μου να δούμε τί παίζει.
 
Καλημέρα παιδιά.
Κατ αρχήν, θα ήθελα να απολογηθώ για την μακράν απουσία μου και στη μη απάντηση στη συζήτηση. Εχω κάνει χειρουργείο και είμαι σε φάση ανάρρωσης, πολύ δυσκολης αναρρωσης, αλλα δόξα το Θεό ειμαι καλά.😛👍
Θα ήθελα να πω ότι το πουλί ειναι καλά. Το πρήξιμο είχε μεγαλώσει αρκετά κατά τη διάρκεια της χορήγησης του αντιβιοτικου αλλα τωρα εχει μειωθεί στο ελάχιστο. Τα υπόλοιπα πουλιά δεν εχουν επηρεαστεί ευτυχώς. Μετα απο δική μου πρωτοβουλία βάζω και λίγη, πολυ λίγη κρέμα Fucicort αντιβιοτικη για να φύγει εντελώς. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος. Να μου πείτε. Επίσης χορηγησα και για δύο τρις μέρες multi-vit γιατί μετα μπήκα νοσοκομείο.
Ευχαριστώ.
 
Back
Top