Γενικά Πραγματικά το καλύτερο δώρο για την γιορτή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pougas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pougas

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Φλώρινα
Στο ερώτημα τι κάνεις όταν ένα αγαπημένο σου καναρίνι διαφύγει από κλούβα, τι απαντάτε; Απλά συνεχίζουμε τη ζωή μας. Αχ😀

Χθες ένα από τα αγαπημένα μου καναρίνια κατάφερε και έφυγε από την κλούβα που έχω έξω, μόλις πήγα να βάλω μέσα χόρτα. Στεναχωρέθηκα άσχημα. Το καναρίνι έδειχνε να τα έχει χαμένα με φανερή έλλειψη προσανατολισμού! Όπως βλέπετε και στη φώτο είναι παντού δέντρα ο χώρος. Έκανε βόλτες δεξιά και αριστερά για 2 ώρες! εγω απλά του σφύριζα και αυτό μου απαντούσε. Σε κάποια φάση εξεφανίστηκε! Οπότε ανέβηκα σπίτι στο μπαλκόνι και προσπαθούσαν να το βρω. Εμφανίστηκε μετά από 30 λεπτά και πήγε σε ένα κλουβί με καρδερίνες, του γείτονα, έκατσε εκεί και προσπαθούσε να φάει από τις ταίστρες. Φώναξα τον γείτονα και σε κάποια στιγμή που έφυγε από το κλουβί έβαλε μια παγίδα.



1. Κουφό : Μπήκε μέσα στην παγίδα και δεν πάτησε στον σταυρό για να κλείσει η πόρτα αχ😀 , έφαγε και έφυγε (εγώ όλα αυτά τα βλέπω από το μπαλκόνι με αγωνία τρελή) 😱

2. Κουφό : 2 φορές σε όλες αυτές τις ώρες που το κοιτούσα, του σφύριζα, ήρ8ε σε απόσταση 3 μέτρων στα κάγκελα του μπαλκονιού που καθόμουνα! Έλεος :D


Είχαν περάσει πολλές ώρες και σκέφτηκα να βάλω δίπλα στην κλούβα μου το κλουβί του το χειμωνιάτικο ανοιχτό. Κατέβηκα και το έβαλα.

... Πριν τις 9 κατέβηκε στον κήπο μου και είδε την κλούβα! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! Έτρεξα αμέσως ξανά κάτω και το βλέπω κάθεται σε απόσταση 5 με 6 μέτρα από την κλούβα ακούει τα θηλυκά και πάει κατευθύαν πάνω στην κλούβα! Σε κάποια φάση μπανίζει το κλουβί του και μπαίνει μέσα χωρίς δισταγμό! Τρέχω και κλείνω την πόρτα και μετά απο πολλές ώρες ανακουφίστηκα!
 

Συνημμένα

  • xoros_pou_petouse.webp
    xoros_pou_petouse.webp
    88,7 KB · Προβολές: 127
  • karderines_geitona.webp
    karderines_geitona.webp
    50,9 KB · Προβολές: 107
-Για μελλοντικές "περιπέτειες" η λύση είναι το νερό.
Ενα λάστιχο 20-30 μέτρα, στην βρύση κοντά στην κλούβα.
Θα το χρησιμοποιείς για πότισμα του κήπου, για πλύσιμο της κλούβας
και για την περίπτωση που θα σου φύγει κάποιο πουλάκι.
Πολύ νερό και καλή σκόπευση για 2-3 δευτερόλεπτα είναι αρκετό.
Με βρεγμένα τα φτερά, δεν έχει δυνατότητα για μακρυνές πτήσεις.
 
Αυτή ειναι μια ασφαλής λύση.
- Εκτός απο το στρεσάρισμα του πουλιού
που μπορεί να κρατήσει απο λίγα λεπτά μέχρι 1-2 ώρες,
θα έχεις το πουλάκι σου, εύκολα και γρήγορα πίσω.
 
Πολύ καλη η λύση που σου προτείνει ο κ. Μακης!

Αν και λαχτάρησε αρκετά, φανήκατε τελικά και οι δύο πολύ τυχεροί!

Την επόμενη φορά θα είσαι σίγουρα πιο προσεχτικός!
 
Εγω δυστηχως δεν είμουν αναλόγως τυχερη. Μου έφυγε με τον ιδιο τροπο ενα απο τα μωρά παπαγαλάκια μου ( 3 μηνων). Πεταξε κατευθειαν στην ελιά διπλα στο κλουβί του αλλά συγχρόνως πετούσε και...η γάτα μου. Το έπιασε σε κλάσματα δευτερολέπτου κι έτρεξε στον κήπο. Την κυνηγησα μέχρι που την έχασα και την βρήκα σε 5 λέπτα σ έναν ανθωνα να έχει αφήσει το παπαγαλάκι και να το παρακολουθει. Το άρπαξα κατευθειαν και δεν πίστευα στην καλή μου τύχη επειδή δεν έιχε ούτε γρατσουνιά. Το έβαλα στο κλουβί με το αδελφάκι του και κάθισε χωρις πρόβλημα στο κλαδάκι, Σε ένα λεπτο λυποθήμνσε και κρεμαστηκε με το ένα ποδι και το κεφάλι προς τα κάτω. Μολις το άγγιξα πεταχτηκε πάνω. Κάθησε όμνως στον πάτο του κλουβιού στην γωνια και το αδελφάκι του πήγε κολλητα μαζί του λες και του έλεγε "Ειμαι εδω" Ειναι το πιο συγκινητικό πράγμα πουτ ειδα ποτέ. Γύρισα απο την δουλεια και φαινόταν μια χαρά. Το άλλο πρωί το βρήκα παγωμενο. Τρελαθηκα απο την στεναχώρια μου και για κεινο που πεθανε και για κεινο που έμεινε και ηταν μελαγχολικο. Μαλλον είχε κάποιο εσωτερικό τράυμα. Αν και δεν εχουμε πτηνιατρο στην περιοχή νιώθω πολύ ασχημα που εφυσηχαστηκα... ☹
 
Μπραβο παλι καλα ξαναγηρησε.
Εμενα ενα καναρινι που μου εφυγε εψαξα παντου να το βρω αλλα ματαια. Την αλλη μερα το πρωι το ακουω να τσιριζει και πηγα κοντα τοσο κοντα που εριξα το μπουφαν μου και το τσακωσα.
Παλι καλα.
 
πω πω εισαι πολυ τυχερος που το ξαναεπιασες εχω δοκιμασει αυτο με το λαστιχο και ειναι πολυ αποτελεσματικο ειδικα αμα το πουλι εχει πολλα πουπουλα πεφτει κατω και δεν μπορει να κουνηθει εμενα μου ειχε φυγει ενα γκλοστερ και μολις βραχικε αρχισε να τρεχει σαν κοτοπουλο το επιασα πολυ ευκολα.
 
Χρονια σου πολλα φιλε, σταθηκες πολυ τυχερος, κλλα οπως λεει και ο λαος δεν ειναι καθε μερα πασχαλια, προθαλαμο στην κλουβα σου εχεις;
 
Παλι καλα που ξαναγυρησε γιατι εμενα μου εφυγε τιμπραντος απο την κλουβα χωρις να το εχω καταλαβει και το ακουσα να κελαιδαει απο μακρυα και νομιζα οτι πηρε καποιος το ιδιο καναρινι για να εχουν κοντρα αλλα μου φανηκε πολυ γνωστο το τραγουδι του και οταν κοιταξα απο περιεργεια στην κλουβα τοτε εφαγα το μεγα ξενερωμα!
Το χειροτερο ειναι οτι το ακουγα για πολυ ωρα και δεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι μενω Αθήνα και με τοσες πολυκατοικιες δεν εχω και πολλα να κανω!
 
Πολύ χαίρομαι που κατάφερες να έχεις το καναρινάκι σου ξανά! Εγώ δεν τα κατάφερα με το δικό μου κι ακόμα το λέμε και στενοχωριόμαστε. Είχε κάτσει σε μία γλάστρα-δέντρο, στα εξωτερικά κλαδιά που κρέμονται στο κενό (5ος όροφος) και δίστασα να το βρέξω για να μην πέσει κάτω. Και το έχασα.. Και εξακοπουθώ να με θεωρώ υπεύθυνη.. ☹
 
Παιδιά λυπάμαι αν έχετε χάσει πουλιά αλλά όντως εγω στάθηκα τυχερός, βέβαια δεν το παράτησα το θέμα και του σφύριζα συνέχεια, μάλλον αυτό βοήθησε που δεν έχασε τον προσανατολισμό του. Φιλε δεν έχω προθάλαμο γιατί αν βάλω δεν θα μπορώ να βγάλω τα πουλια! Σου βάζω εικόνες από την κλούβα μήπως έχεις καμιά ιδεά να με βοηθήσεις.

Υ. Γ Η κλούβα έχει μεταφερθεί σε άλλο μέρος κάτω από δέντρο.
 

Συνημμένα

  • klouba1.webp
    klouba1.webp
    68,3 KB · Προβολές: 69
  • klouba4.webp
    klouba4.webp
    63,6 KB · Προβολές: 63
  • klouba3.webp
    klouba3.webp
    84,2 KB · Προβολές: 64
Back
Top