Ασθένειες Πρασινες κουτσουλιες απο τα παπαγαλακια μου

Σταυρος

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
142
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
γεια σας παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σημερα που πειγα να βγαλω τα πανι απο τα παπαγαλακια μου(με αυτο τα σκεπαζω το βραδι) ειδα με φτεσκια κουτσουλια κοντα στα καγκελα και ειπα να δω το χρωμα και ειδα οτι ειναι σκουρο πλ σκουρο πρασινο προς το λαδι ειναι κακο αυτο;
 
Το χρώμα τους πολλές φορές εξαρτάται από την τροφή που τρώνε τα πουλιά. Δώσε τους για μια δύο μέρες μόνο σπόρους και βαλε ένα καθαρό λευκό χαρτί στον πάτο του κλουβιού για να δεις αν θα υπάρξει διαφορά.
 
λοιπον τα ταιζω σπορους trill σποροι παρλαμεντο και βιταμινουχους σπορους καρβανακι σουπιοκοκαλο πλακετα βιταμινων καροτο και εχω και κατι κρακερ αλλα δεν τους τα εχω βαλει ακομε αυτο που μου ειπες με το χαρτι γιατι να το κανω;
 
Τι χρωμα ηταν τις αλλες φορες η τι χρωμα πιστευεις οτι θα επρεπε να ειναι; Το πρασινο παντως εμενα μου ακουγεται φυσιολογικο.
 
Ανεξάρτητα με το τι τους δίνεις συνήθως, θα βάλεις μόνο τους βασικούς σπόρους που τρώνε τα Budgerigar (παπαγαλίνη ή όπως αλλιώς λέγεται… δεν γνωρίζω) και φρέσκο νερό. Ο λόγος που προτείνω κάτι τέτοιο, είναι για να καθαρίσει το γαστρεντερικό τους από κάθε άλλου είδους τροφή που πιθανώς να βάφει τα περιττώματα τους και έτσι να μπορέσεις από τη δεύτερη μέρα να δεις αν θα επανέλθει στο φυσιολογικό το χρώμα των περιττωμάτων τους, ελέγχοντάς τα πάνω στο λευκό χαρτί που θα έχεις βάλει στον πάτο του κλουβιού.
 
πρεπει να πω οτι εχουν αλαξει οι κουτσουλιες αλλα τους εχω βαλει και αλα πραγματα στο μενου τους για τις κουτσουλιες στην αρχη ειναι πρασινες και μετα οταν ξεραθουν ειναι μαυρες
 
οταν λες αλλα πραγματα για τις κουτσουλιες τους τι εννοεις ακριβως. Αμα δεν κανεις αυτο που σου ειπε ο Σταυρος πως θα καταλαβεις τι εφταιγε αρχικα για να το αναγνωρισεις τωρα;
 
θελω να πω οτι στην αρχη οι κουτσουλιες ειχαν διαφορετικο χρωμα αλλα τωρα που εβαλα και άλλα πραγματα στο μενου τους εχουν αλαξει
 
θελω να πω οτι στην αρχη οι κουτσουλιες ειχαν διαφορετικο χρωμα αλλα τωρα που εβαλα και άλλα πραγματα στο μενου τους εχουν αλαξει
Τι χρωμα ηταν στην αρχη;Εμενα το πρασινο μου ακουγεται φυσιολογικο, να ανησυχησεις αμα εβλεπες συνεχεια ασπρες κουτσουλιες :)
 
Back
Top