Ασθένειες Πρασινες κουτσουλιες σε ζευγαρι budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλησπερα.. Το ενα ζευγαρι μου [μπατζι] εχει σκουληκια και τωρα εγινε η θεραπεια. Παρατηρησα οτι οι κουτσουλιες τους ειναι πρασινες, ειναι κακο αυτο; Μπορει να εχουν παθει ψιττακωση;
 
Εχει μηπως και διαρροια;
Τα ούρα ειναι κιτρινα;
Και οταν λες πρασινες; Ανοιχτο πρασινο η κλειστο;
 
σκουρο πρασινο ειναι, σκετο πρασινο. Εχω φοβηθει πολυ.. Ειχα διαβασει καπου οτι το πρασινο χρωμα ειναι ανησυχητικο σολα τα πουλια εκτος απο τα παπαγαλακια γιατι εχουν κατι διαφορετικο στα εντερα τους,ισχυει;δεν εχουν καποιο αλλο συμπτωμα..
 
Ψιττακίαση δεν νομιζω να είναι εκτός αν εχει και άλλα συμπτώματα...
Τα περιττωματα πρεπει να ειναι πρασινο-ασπρο.Φαγανε μηπως σπανακι ή κατι παρομοιο;
Τι αντιβιωση τους δινεις;
Τα πήγες σε πτηνιατρο;
 
tabernil cria εδωσα για τα σκουληκια, οπως μου ειπε ο γιατρος..σπανακι εδωσα την προηγουμενη εβδομαδα οποτε δεν νομιζω να εχει σημασια.
 
Δεν ειμαι 100% σίγουρη αν και δεν νομίζω οτι ειναι ψιττακίαση και οσο αφορα για τις κουτσουλιες ετσι οπως τις περιγραφεις μου φαινονται φυσιολογικες.
Αν δεν εισαι σιγουρη προτεινω να τα πας σε ενα πτηνιατρο.
Και κατι αλλο, δεν τα εχεις στο ιδιο κλουβι, ετσι δεν ειναι;
Αμα τα εχεις σε συμβουλευω να τα χωρισεις εφοσον νομιζεις οτι ειναι αρρωστα!
 
μαζι τα εχω, ειναι ζευγαρι, πρεπει να τα χωρισω; Για ποιο λογο;


Σε περιπτωση που το ενα πασχει απο κατι θα κολλησει και το αλλο για αυτο θα πρεπει να τα χωρισεις(σου ευχομαι για λιγο)


Κοιταξε εδω...kiklos.info/Haupt-Arzt.html
 
Αμα ο παπαγαλος σου εχει ψιττακωση αυτη θα ακολουθειται εκτος απο διαρροια και αναπνευστικα προβληματα, καταρροη απο ρουθουνια και πυωδης επιπεφυκιτιδα.Αν εχει μονο διαρροια ο πισινος του θα ειναι και λερωμενος! Και σε περιπτωση που εχει παρασιτα δεν θα εχει ορεξη και θα ειναι για πολυ καιρο ακινητο.Αναγνωριζεις κατι απο αυτα;
 
δεν ειναι λερωμενα τα πουλακια απο κουτσουλιες και ουτε εχουν διαροες απο ρουθουνια ή απο τα ματακια τους. Βασικα μια χαρα φαινονται.. σε τι αλλο μπορει να οφειλονται οι πρασινες κουτσουλιες;
 
Μηπως ειναι φυσιολογικες και εσυ εισαι ιδιαιτερα ανησυχητικη;(χωρις να θελω να σε προσβαλλω. Μην το παρεις ετσι)! Και εγω πριν λιγο καιρο ειχα κατι παρομοιο. (Αν εχεις διαβασει διαφορα θεματα στο forum ισως και να το ξερεις). Δεν ειχαν τα παπαγαλακια μου καποια αρρωστια. Πηρα κατι βιταμινες κατα των εντερικων λοιμωξεων και εγιναν μια χαρα.:)
 
Θα σου ηταν εύκολο να βαλεις φωτογραφία απο τις κουτσουλιες για να δούμε τι ακριβως εννοείς;:)
 
Back
Top