Αναπαραγωγή Πρεπει να βαζω ενα gold και ενα silver Lizard ή δεν παιζει ρολο το χρωμα;

Σκουφατος7

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα θα σας κανω μια ερωτηση για την αναπαραγωγη lizard ! Πρεπει μα βαζω ενα golg και ενα silver ή δεν παιζει ρολο το χρωμα και πρεπει μονο να ειναι το κεφαλι διαφορετικο;
 
Παίζει ρόλο. Είναι ότι και το έντονο με το μή έντονο,
το buff με το yellow.
Ποιες ειναι οι παρενεργεις; Σε ρωταω γτ μ ειπε ενας που εχει ζευγαρια οτι δεν παιζει ρολο το αν ειναι gold με gold απλως πρεπει το ενα να εχει το κεφαλι του μονο καθαρο κιτρηνο αλλα το αλλο να ειναι απο αυτα που εχουν μεσα στο κιτρηνο ενα μπαλωμα (δεν ξερω πως λεγονται οι ωρολογιες για αυτο στο περιγραφω ετσι ) !
 
@Σκουφατος7 Σχετικά με το έντονο και μη έντονο (buff και yellow), δες εδώ Έλεγχος του τύπου πτερώματος των καναρινιών πριν από το ζευγάρωμα
Ευχαριστω για την βοηθεια σας.. Μονο ακομη μια ερωτηση για τα lizard επειδη σας τρελανα! Το blue μπορω να το βαλω με gold ή μονο με silver ( γιατι ετσι μου ειπαν ) ; Ευχαριστω!
 
Το blue μπαίνει με gold.
Δε μας τρέλανες, αλλά θέλει αρκετή μελέτη κι εκτροφείς(που είναι
λίγοι αυτής της ράτσας)να σε βοηθήσουν.
Εσύ για αρχή, πρέπει να βάλεις ένα πουλί gold μ΄ένα πουλί silver-blue.
Στους σκούφους τώρα πρέπει να είναι ανάποδα. Το ένα με μεγάλο,
το άλλο με μικρό ή και καθόλου. Το ένα με κανονικό. Το άλλο με σπασμένο(με
σημάδι). Οι μαύρες γραμμές του φτερώματος να είναι ίσιες και τα
πουλιά να έχουν(αν είναι δυνατόν)φρύδι, μύτη και πόδια μαύρα.
 
Το blue μπαίνει με gold.
Δε μας τρέλανες, αλλά θέλει αρκετή μελέτη κι εκτροφείς(που είναι
λίγοι αυτής της ράτσας)να σε βοηθήσουν.
Εσύ για αρχή, πρέπει να βάλεις ένα πουλί gold μ΄ένα πουλί silver-blue.
Στους σκούφους τώρα πρέπει να είναι ανάποδα. Το ένα με μεγάλο,
το άλλο με μικρό ή και καθόλου. Το ένα με κανονικό. Το άλλο με σπασμένο(με
σημάδι). Οι μαύρες γραμμές του φτερώματος να είναι ίσιες και τα
πουλιά να έχουν(αν είναι δυνατόν)φρύδι, μύτη και πόδια μαύρα.
Φιλε πηρα 3 gold 50 ημερων ειναι τα 2 ειναι αρσενικα γτ εχουν αρχισει να σαλιαριζουν το αλλο ειναι μαλλον θυλ.
Τα 2 εχουν εχουν ολοκληρο χρωματισμο στο κεφαλι ενω το αλλο ειναι σπασμενο.. Ηθελα να δω αν ειναι να βρω καποιο blue για να τα εχω για του χρονου να το ζευγαρωσω με καποιο απο αυτα... Αν κατσει και ειμαι τυχερος και βγαλω κανα μικρουλι, να βγει και blue ... Μου ειπαν για blue φετινο 70 ευρω αλλα δεν μαζευονται ευκολα, γτ πηρα και 2 tibrado περσυνα... Ευχαριστώ για την βοηθεια pe.di.
 
Back
Top