Γενικά Πρεπει να κανω καποιο εμβολιο στο μικρο κοκατιλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας κ παλι! Το μικρο κοκκατιλ που αγορασα μηπως πρεπει να του κανω καποιο εμβολιο ή να παρι καποιο χαπι;δεν ξερω απλα το ρωταω... Κ κατι ακομα επειδη το την μιση μερα ειναιδιπλα μου, κ πανω μου του αρεσει να καθεται κοντα στο λαιμο μου κ να παιζει με τα σκουλαρικια μου κ επειδη οι ανασες μας ειναι πολυ κοντα υπαρχει φοβος να παθω κατι...ή κατι απο την σκονη που βγαζει κ την αναπνεω; 😕
 
Και μενα το κοκατιλ μου ολη μερα επανω μου ειναι.
Πρωτη φορα ακουω για εμβολιο ή χαπι...😕
Οσο για τη σκονη αν δεν εχεις αλλεργια ή ασθμα δεν υπαρχει προβλημα.. 😉
 
κ γω δεν το χω ακουσει απλα ελεγα αν υπαρχει κατι πρωλιπτικα... Επειδη ειναι μικρο μηπως τουσ δινουμε κατι, δεν εχω αλλαργια απλα σκευτικα τοσο σκονη την αναπνεουμε κ παει στα πνευμονια γιαυτο, αλλα τι ειναι αυτεσ οι σοβαρες αρρωστιες που λενε κ ακουμε κρουσματα σπανια βαιβεα απο παπαγαλους που κολλανε οι ανθρωποι... Κ το αλλο που ακουω οτοι οι παπαγαλοι εχουν πολλες αρωστιεσ...
 
Ολα αυτα που αναφέρεις, τους φόβους σου δηλαδή, δε τους σκεφτηκες πριν αποκτήσεις το μωρούλι;
Τέλος πάντων, αν τηρείς τους κανόνες υγιεινής και αφου το πουλάκι δεν έχει δώσει κάποιο δείγμα, ότι είναι άρρωστο, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 
τελως παντων το καλαβες αλλιως αυτο που ηθελα να πω... Τα ειχα ακουσει αυτα, αλλα τωρα που το πηρα ηθελα να ενημερωθω καλυτερα, απλα ενημερωτικα.. Δεν τα ξερω κ ολα! αν υπαρχουν φαρμακα..ηθελα να μου πει καποιος εμπειρος εδω μεσα. Γι αυτο ανοιξα το θεμα... Κ δεν εχει αυτο καμια επιπτωση στο πουλακι μου δεν προκειται να απομακρυνθω.. Κ να το παρατησω.
 
https://community.petbirds.gr/threads/Ψιττάκωση-στον-άνθρωπο.156/

Ελευθεροτυπία - Ψιττάκωση (χλαμυδίαση) των πτηνών
<dead link>
Mελέτησε αυτά,τα πολύ χρήσιμα linksκαι πιστεύω θα μειωθούν οι ανησυχίες σου!
Οπως βλέπεις,υπάρχει θέμα πρόληψης, με τήρηση κανόνων υγιεινής και... (προσωπική συμβουλή), εξετάσεις που γίνονται σε τακτικά, χρονικά διαστήματα,όχι με χάπιακαι δεν υπάρχουν εμβόλια για πολλές απο αυτές τις παθήσεις!
 
Να προσεχεις γιατι δεν κανει κανονικα οι ιδιοι οι παπαγαλοι να ερχονται σε επαφη με το ανθρωπινο σαλιο, γιατι μεταδιδονται μικροβια βλαβερα για αυτους!
 
σευχριστω νικη κ σοφια κ αυτο με το σαλιο δεν το ηξερα, απλα καμια φορα τρωω κατι εγω κ του δινω τωρα θα ξερω 😉! Απλα ο κτηνιατρος θα τα ξερει αυτα... Ε; Γιατι μονο κτηνιατρος υπαρχει... Αν κ οι φοβιες μου ξεκηνησαν πιο πολυ. Γιατι μια γνωστη μου εβγαλε ενα μελανι προς μαυρο συμαδι στο χερι της το αφαιρεσαν.. Κ η βιοψια εδειξε οτι λεγεται κατι του ανθρακα δεν θυμαμαι ακριβως... Κ οτι αυτο αν δεν το προλαβεις μολυνει ολο το αιμα...😱κ οι γιατροι της ειπαν οτι προκαλειται απ τα ζωα ειδηκααα τα πουλια! Κ εχει βγει εμβολιο πυ πρεπει να το κανουν οσοι εχουν ζωα... Κ κυριωσ πτηνα.. Δεν ξερω αν ειναι βλακειες ή αληθεια απλα γι αυτο ρωταω τοσα..
 
σευχριστω νικη κ σοφια κ αυτο με το σαλιο δεν το ηξερα, απλα καμια φορα τρωω κατι εγω κ του δινω τωρα θα ξερω 😉! Απλα ο κτηνιατρος θα τα ξερει αυτα... Ε; Γιατι μονο κτηνιατρος υπαρχει... Αν κ οι φοβιες μου ξεκηνησαν πιο πολυ. Γιατι μια γνωστη μου εβγαλε ενα μελανι προς μαυρο συμαδι στο χερι της το αφαιρεσαν.. Κ η βιοψια εδειξε οτι λεγεται κατι του ανθρακα δεν θυμαμαι ακριβως... Κ οτι αυτο αν δεν το προλαβεις μολυνει ολο το αιμα...😱κ οι γιατροι της ειπαν οτι προκαλειται απ τα ζωα ειδηκααα τα πουλια! Κ εχει βγει εμβολιο πυ πρεπει να το κανουν οσοι εχουν ζωα... Κ κυριωσ πτηνα.. Δεν ξερω αν ειναι βλακειες ή αληθεια απλα γι αυτο ρωταω τοσα..
... Και Μαίρη θα έλεγα... 😉t:
 
απλα ευχαριστησα για τα λινκ... Κ γι αυτο που ειπε η νικη, δεν πη γαινε για ολους που μου απαντησαν, ενοειται πως τουσ ευχαριστω ολουσ κ το λεω στο τελος του μυνυματος μου, δεν ειμαι αγενης... Κ συγνωμη αν δεν το τυπωσα καλα κ δημιουργηθηκαν παρεξηγησεις!☹
 
σευχριστω νικη κ σοφια κ αυτο με το σαλιο δεν το ηξερα, απλα καμια φορα τρωω κατι εγω κ του δινω τωρα θα ξερω 😉! Απλα ο κτηνιατρος θα τα ξερει αυτα... Ε; Γιατι μονο κτηνιατρος υπαρχει... Αν κ οι φοβιες μου ξεκηνησαν πιο πολυ. Γιατι μια γνωστη μου εβγαλε ενα μελανι προς μαυρο συμαδι στο χερι της το αφαιρεσαν.. Κ η βιοψια εδειξε οτι λεγεται κατι του ανθρακα δεν θυμαμαι ακριβως... Κ οτι αυτο αν δεν το προλαβεις μολυνει ολο το αιμα...😱κ οι γιατροι της ειπαν οτι προκαλειται απ τα ζωα ειδηκααα τα πουλια! Κ εχει βγει εμβολιο πυ πρεπει να το κανουν οσοι εχουν ζωα... Κ κυριωσ πτηνα.. Δεν ξερω αν ειναι βλακειες ή αληθεια απλα γι αυτο ρωταω τοσα..

Εμβόλια που να κυκλοφορούν στην χώρα μας ελεύθερα και νόμιμα για παπαγάλους δεν υπάρχουν. Οι φόβοι μας πολλές φορές μας αρωσταίνουν, αν όμως τηρούνται κανόνες υγιεινής όπως αναφέρθηκε καθώς και ένας τακτικός έλεγχος στο πουλί για ασθένειες, τότε δεν υπάρχει κίνδυνος ούτε για σένα ούτε για τον παπαγάλο. Η σκόνη που παράγεται αυξάνει τις πιθανότητες αλλεργιών, όπως και σε άτομα με υπάρχουσα αλλεργία μπορεί να την φουντώσει πιο πολύ.
Τι είναι η ασθένεια "Πνεύμονας των Πτηνοτρόφων"
Μπορεί όμως να καταπολεμηθεί με κάποιον ιονιστή ή φίλτρο
https://community.petbirds.gr/threads/Φίλτρα-αέρα-για-παπαγάλος.6406/
Το μόνο που μπορείς να δώσεις άφοβα και προληπτικά είναι για κάποιο σκέυασμα για εσωπαράσιτα.
Εντερικά Νηματόζωα (ασκαρίδες)
 
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ το σκευασμα για εσωπαρασιτα; Το χρησιμοποιεις εσυ; Κ αυτο ποτε χρησιμοποιηται; Μονιμως στο παπαγαλακι;
 
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ το σκευασμα για εσωπαρασιτα; Το χρησιμοποιεις εσυ; Κ αυτο ποτε χρησιμοποιηται; Μονιμως στο παπαγαλακι;

Wormmiddel - Ascapinal

Το ότι δίνουμε κάτι άφοβα δεν σημαίνει οτι κάθε μέρα του χορηγούμε οτιδήποτε. Κάθε 3-4 μήνες μια θεραπεία για εσωπαράσιτα είναι αρκετή. Στην ερώτηση σου αν το χορηγώ εγώ απαντώ καταφατικά.
 
Back
Top