Φροντίδα Πρεπει να κοψω τα νυχια του παπαγαλου μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosrey
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλητερα οταν μεγαλοσουν αρκετα να το πας σε ενα πτηνιατρο
να του τα κοψει και να σου δειξει πως να το κανεις ετσι μετα
θα ξερεις να τα κοβεις μονος σου!
 
στη φυση δεν υπαρχουν μανικιουριστες και πτηνιατροι. αν λοιπον εχεις ξυλινες πατηθρες το πιθανοτερο ειναι νυχια και ραμφος να λιμαρινται με φυσικο τροπο. αν μεγαλωνουν ομως πολυ γρηγορα τοτε ισως υπαρχει παθολογικη αιτια
 
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να τα λιμάρεις ελαφρά με χαρτολίμα, όσο σου επιτρέπει!
 
Για τους μεγαλύτερους παπαγάλους, που θέλουν να κάθονται πάνω σου, είναι αρκετά επώδυνο να μην τους κόβεις τα νύχια, αλλά για ένα Budgie νομίζω πως αρκεί να λιμάρονται φυσικά. Τα νυχάκια τους δεν πονάνε, ακόμα κι αν τα έχεις στον ώμο σου.
 
Τα κοκατιλ μας απο μικρα εχουν ξυλινες πατηθρες και συγκεκριμενα αυτες εχουν και κορδονακια για να παιζουν 😛
( Φωτογραφία 1 )
Το ενα μας κοκατιλ ειναι πλεον ενος χρονου και δεν εχει χρειαστει να του τα κοψουμε ποτε.
Με τα φυσικα κλαδια λιμαρονται φυσικα 😉
 

Συνημμένα

  • Trixie 1.webp
    Trixie 1.webp
    16 KB · Προβολές: 68
  • Trixie 2.webp
    Trixie 2.webp
    6,8 KB · Προβολές: 65
Τα κοκατιλ μας απο μικρα εχουν ξυλινες πατηθρες και συγκεκριμενα αυτες :εχουν και κορδονακια για να παιζουν 😛
Το ενα μας κοκατιλ ειναι πλεον ενος χρονου και δεν εχει χρειαστει να του τα κοψουμε ποτε.
Με τα φυσικα κλαδια λιμαρονται φυσικα 😉
Bικτωρία αυτό ισχύει μόνο για τα κοκατίλ ή και για τα νύχια του Πώλυ; (African Grey)
 
Πιστευω πως και για τον ζακο, αν και ακομα δε του εχω παρει τις συγκεκριμενες πατηθρες τις εχω μονο στα κοκατιλ,του εχω ακομα τις ξυλινες τις λιες.
Τα νυχια του μεγαλωνουν αρκετα συχνα και του τα λιμαρω,την επομενη βδομαδα θα του παρω τις συγκεκριμενες αλλα σε πιο χοντρες και θα δω τα αποτελεσματα και θα σας πω!
 
Εκτός από ξύλινες, υπάρχουν και κάτι πατίθρες που είναι σαν λίμες... Βέβαια μετά από κάποιο καιρό φαγώνονται και πρέπει να τις αλλάξεις.
 
Αυτες ακριβως που εχει στις φωτογραφιες οι Βικτωρια εχω κι εγω στο κλουβι του Φοιβου. Τις λατρευει γενικα διοτι παιζει με τα κορδονια και τα ξυλακια και σηκωνει με το ραμφος του το φλοιο τους σιγα σιγα. Τωρα οσον αφορα τα νυχια παλι την περιποιηση τους τη θελουν του Φοιβου. Ενα λιμαρισμα τουλαχιστον πιστευω το χρειαζεται διοτι τα νιωθω καποιες φορες στο χερι μου.

Ενος ετους πουλι οπως το κοκατιλ της Βικτωριας δεν ξερω αν μπορει να εχει τοσο μεγαλα νυχια για να φανει αν κανουν δουλεια οι πατηθρες αυτες. Ισως μεσα στο επομενο χρονο φανει καλυτερα. Ισως οι αλλες που ειναι απο αμμο εχουν καλυτερα αποτελεσματα για τα νυχια των πουλιων.
 
Ισως οι αλλες που ειναι απο αμμο εχουν καλυτερα αποτελεσματα για τα νυχια των πουλιων.


Ανεστη της εχεις δοκιμασει;
Ειχα παρει κι εγω για το κοκατιλ πριν του παρω ξυλινες, αλλα διαβασα καπου εδω στο φορουμ οτι ερεθιζουν απο κατω τις πατουσες τους!

Ενος ετους πουλι οπως το κοκατιλ της Βικτωριας δεν ξερω αν μπορει να εχει τοσο μεγαλα νυχια για να φανει αν κανουν δουλεια οι πατηθρες αυτες

Οπα!
Αληθεια;
Δηλαδη ετσι κι αλλιως δεν θα ειχαν μεγαλωσει τοσο;
 
Back
Top