Γενικά Πρεπει να σκεπαζω τα πουλια που κοιμουνται εξω;

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
θα ήθελα να ξέρω αν τώρα το καλοκαιρι που αφήνω έξω τα πουλιά μου τη νύκτα πρέπει να τα σκεπάζω
 
Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να τα σκεπάζεις. Απλά, αν τα αφήνεις όλη την μέρα έξω τότε καλό θα ήταν να τα τοποθετήσεις έτσι, ώστε να μην είναι εκτεθειμένα στον ήλιο ολημερίς, αλλά να έχουν την δυνατότητα να πάνε σε σκιερό μέρος εφόσον το επιθυμήσουν. Και φυσικά θα πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου, για τα αγριοπούλια που μπορεί να σε επισκεφθούν. 😉
 
δέν φοβάμαι για τα αγριόπουλα γιατι έχω δύο σκύλους που πραστατεύουν όλα τα΄μέλη της οικογένειας

-

τα Lovebird τρώνε ξηρούσ καρπούς;
 
δέν φοβάμαι για τα αγριόπουλα γιατι έχω δύο σκύλους που πραστατεύουν όλα τα΄μέλη της οικογένειας

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα τα μέτρα μου, δεν θα επαναπαυόμουν στην ύπαρξη των δύο σκύλων μου. Δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί. 😉

τα Lovebird τρώνε ξηρούσ καρπούς;

Τρώνε, αλλά να τους δίνεις με μέτρο. Να προτιμάς τους ανάλατους ξηρούς καρπούς. :)
 
θα ήθελα να ξέρω αν τώρα το καλοκαιρι που αφήνω έξω τα πουλιά μου τη νύκτα πρέπει να τα σκεπάζω

Επιβάλεται το σκέπασμα σε εξωτερικούς χώρους κατά την νύχτα, όχι μόνο για αρπακτικά αλλά και για τα κουνούπια που μεταφέρουν αρκετές ασθένιες για τα πτηνά.
 
εγώ τουσ βάζω νάιλον γιατί μερικέσ φορές φυσάει και το νάιλον δεν αφήνει τον αέρα να το διαπεράσει.όμωσ κάνει για τα κουνούπια το νάιλον;

-

τους έχω νάιλο αλλα δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τα κουνούπια
 
εγώ τουσ βάζω νάιλον γιατί μερικέσ φορές φυσάει και το νάιλον δεν αφήνει τον αέρα να το διαπεράσει.όμωσ κάνει για τα κουνούπια το νάιλον;


Το νάιλον κάνει για τα κουνούπια, αλλά τα πουλιά θα τα κάνεις θερμποκήπιο. Μπορείς να βρείς ειδικές σίτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να τις βάλεις για αυτό το λόγο, και προφυλαγμένος θα είσαι απο κουνούπια και άλλα παράξενα, αλλά και αέρας θα κυκλοφορεί για να μπορούν τα πουλιά να αναπνέουν σωστά.
 
Back
Top