Αναπαραγωγή Πρεπει να χωρισουμε τα μικρα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alligator
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
θα πρεπει να χωρισουμε τα μικρα για να αρχισουν τα σαλιαρισματα η δεν πειραζει ειναι περιπου 2 μηνων
 
θα πρεπει να χωρισουμε τα μικρα για να αρχισουν τα σαλιαρισματα η δεν πειραζει ειναι περιπου 2 μηνων

Κατά την άποψή μου τα μικρά πουλιά που δεν ανήκουν στα καναρίνια φωνής, καλό είναι να μένουν σε ενιαίο μεγάλο χώρο για τις απαραίτητες πτήσεις τους, που θα γυμνάσουν τα φτερά τους.
Επιπρόσθετα η πτερόρροια που χρονικά ακολουθεί χρειάζεται ειδική περιποίηση με τακτικό αν όχι καθημερινό μπάνιο στα πουλιά καθώς και ειδική προσεγμένη διατροφή. Ο ομαδικός χώρος βοηθά σ' αυτά και τα απλοποιεί.
Αν όμως δε σε κουράζουν όλα τα παραπάνω ή τα πτηνά πρέπει να περάσουν σε φάση φωνητικής εκμάθησης, τότε μπορείς να τα βάλεις σε ατομικά κλουβιά...
Να θυμάσαι πως θα χάσεις την εκγύμνασή τους.
 
και ενοηται οτι δεν με κουραζουν
Τα ατομικά κλουβιά απαιτούν περισσότερο χρόνο τόσο για τον καθαρισμό όσο και για την τροφοδοσία των πτηνών...
τι χρονικα περιθωρια εχω;
Χρονικά περιθώρια για να τα χωρίσεις;
Πολλά...
Εγώ σου πρότεινα μετά την πτερόρροια... Δηλαδή σε 3 περίπου μήνες.
 
Εγώ πάντως πέρυσι τα τιμπραντάκια μου τα αρσενικά πλην ενός, τα χώρισα σε ατομικά κλουβιά περίπου μετα το τρίμηνο. Αυτό το αγοράκι που έμεινε στην κλούβα με τα θηλυκά, δεν υστερούσε καθόλου στο κελάηδημα σε σχέση με τα αδέρφια του.
 
Back
Top