Ασθένειες Πρηξιμο στο ματι, πότε οφειλεται σε μολυνση και πότε σε ευλογια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Ναύπακτος
θα ηθελα να ρωτησω αυτο το πρηξιμο στο ματι που γινετε και πολυ θεμα απο ολους αν ξεχωριζει ποτε ειναι ευλογια και ποτε απλη μολυνση... Εμενα ειναι τωρα 4 καναρινια με αυτο το προβλημα στα 2 υποχωρησε με tombrex στα αλλα οχι.. Οπως βλεπουμε οι περισσοτεροι ειμαστε σε μερη που οι κτηνιατροι ειναι ασχετοι με ωδικα πτηνα γι αυτο προσπαθουμε μεσα απο δικες σας εμπειριες να μαθουμε ακριβως τι σημαινει και φυσικα να ξερουμε για το μελλον δλδ να γινουμε κατα καποιον λογο γιατροι εμεις για τα πουλια καθως εγω τουλαχιστονδιαχειριζομαι γυρω στα 100-150 πουλια και πρεπει να γνωριζω εγω τα περισσοτερα.. Ευχαριστώ..
 
Τάκη αν έχεις τόσα πουλάκια και μάλιστα αν σκέπτεσαι να τα διατηρήσεις
και να τα πολλαπλασιάσεις χρειάζεσαι οπωσδήποτε τις γνώσεις ενός ειδικού.
Ακόμα κι' αν δεν έχει εξαιρετικές γνώσεις γύρο απο τα πουλιά θα σου είναι
χρήσιμος για να μήν πώ απαραίτητος σε κάποιες κρίσιμες στιγμές.Αρα πριν απ' όλα
πρέπει να το ψάξεις και να κάνεις κάποιες επαφές ώστε να καταλήξεις σε κάποιον
που να σου δημιουργεί αίσθημα εμπιστοσύνης.
Τώρα θα έλεγα σαν απάντηση στην ερώτησή σου οτι η ευλογιά στο μάτι έχει την εικόνα
σπυριού που είναι στην αρχή "τυφλό" και αργότερα κάνει μύτη και σκάει, δημιουργόντας
πληγή. Ενώ η ορνίθωση κάνει ερεθισμό, δάκρυ, τσίμπλα και απογύμνωση γύρο απο το μάτι.
Πολλές φορές όμως ένας εξωτερικός τραυματισμός ή μια επιπεφυκητιδα δίνουν μια κάπως
παρόμοια εικόνα και εκεί υπάρχει το μπλέξιμο.
 
...

ευχαριστω... Προσπαθω να κανω καποιες επαφες τωρα με καποιον πτηνιατρο μακαρι να βγει καλος... Ενα απο τα καναρινακια το ματι του 2 μερες τωρα παει να σκανει εχει πρηστει υπερβοληκα θα ελαγα τουλαχιστον μισο ποντο... Δε βρισκω το φιλο το πτηνιατρο... Του εβαλα και αντιβιωση και tombrex... Μαλλον θα του βαλω και exocin που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω που ειναι πιο δυνατο γιατι χρειαζεται κατι πιο δυνατο...η ευλογια δε κανει τετοιο πρηξιμο ετσι δεν ειναι...
 
Εμένα στη κανάρα μου που πρήστικε το μάτι της το έπλενα καθημερινά με χαμομήλι και έβαζα φυσιολογικό ορό. Παράλληλα χορηγούσα Aviomycin κι επειδή στο όλο είχε και φτάρνισμα χρησιμοποίησα και Pulmosan. Σε μια εβδομάδα ήταν καλά. Σε άλλη περίπτωση με το tobrex όχι απλά δεν έβγαλα άκρη αλλά τελικά ψόφησε κιόλας. Δυστυχώς το θέμα πτηνιάτρων είναι ένα μεγάλο σοβαρό κεφάλαιο!
 
το tobrex δεν ηταν ουτε η αιτια για να πεθανει, ουτε παει να πει οτι δεν κανει για την περιπτωση.η λοιμωξη στο ματι υπηρχε και το tobrex ειναι(οχι μονο αυτο) ενα πολυ καλο φαρμακο, αν δεν υπαρχει και αλλο σοβαροτερο προβλημα οπως ορνιθωση (που το τομπρεξ δεν κανει τιποτα) ή ευλογια υγρης μορφης(wet pox)που οδηγει σε θανατο το πουλι λογω εσωτερικων ογκιδιων στην οδο της τροφης οποτε το πουλι πεθαινει απο ασιτια (και οχι μονο).σε αυτη την περιπτωση το πρηξιμο στο ματι μπορει να ειναι αποτελεσμα ξηρης ευλογιας που συνυπαρχει με την υγρη μορφη(αλλα πρεπει να υπαρχει και το σπυρι που λεει ο κ μακης) ή απλη δευτερουσα μολυνση που δημιουργηθηκε λογω αδυναμιας του ανοσοποιητικου του πουλιου
 
Δεν ξέρω παιδιά! Ο γιατρός που την είχε δει είχε αποκλείσει τόσο το ενδεχόμενο ευλογιάς, όσο και το ενδεχόμενο ορνίθωσης. Δεν είπα οτι πέθανε από το tobrex αλλά ότι πέθανε παρά το tobrex, το οποίο και δε βοήθησε ολοσδιόλου στην παραμικρή καλυτέρευση του ματιού. Αντίθετα στη δεύτερη περιπτωση της κανάρας δεν ξέρω αν βοήθησε το χαμομήλι και ο φυσιολογικός ορός ή οι αντιβιώσεις (παρότι και στην πρώτη περίπτωση είχα χορηγήσει Aviomycin κατ'εντολήν γιατρού) το γεγονός είναι ότι η δεύτερη κανάρα έγινε καλά και η πρώτη πέθανε
 
απλα ειχαν κατι διαφορετικο. Παντως ο φυσιολογικος ορος και το πλυσιμο με χαμομηλι επισης ειναι κατι πολυ καλο στη διαρκεια της ημερας για καθαρισμο του ματιου και πριν γινει επαλειψη με αλοιφη! Απο μονα τους ομως αν υπαρχει μικροβιο δεν μπορουν να το νικησουν
 
Δοκίμασε και το Garamat κολύριο (στα φαρμακεία). Μετά από καλό καθαρισμό, μια σταγόνα για 3-4 ημέρες. Εγώ είδα μεγάλη βελτίωση.
 
Back
Top