Ασθένειες Πρησμένη κοιλιά σε καναρίνι

Εγγραφή
8 Νοε 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Πύργος
Καλησπέρα παιδιά!
το καναρίνι μου εμφανίζει την συμπεριφορά πριν γεννήσει αβγό. Έσκιζε το χαρτί από τον πάτο και υπέθεσα οτι ετοιμάζεται! Πήρα φωλιά, την έβαλα, της έβαλα και υλικό να την στρώσει( το πέταξε όλο κάτω) και την βλέπω πολλές φορές που κάθεται μέσα. Σήμερα την έπιασα και κοίταξα την κοιλιά της και τρόμαξα. Παρακάτω είναι οι φωτο. Είχα ένα πρόβλημα με τις κοτσιλιές (έχω αναφερθεί σε άλλο ποστ), δεν κατάφερα να κάνω ανάλυση, σε κτηνίατρο που πήγα αρνήθηκε (λόγω κόστους) να μου τις στείλει Αθήνα και μου έδωσε αγωγή για 3-4 μέρες Vermizoo. Αφού ολοκλήρωσα την αγωγή και πέρασε και η περίοδος με aidonine solution δεν είδα τεράστια διαφορά και άρχισα μηλόξιδο. Το βάζω περίπου στις 2 εβδομάδες αλλά τις τελευταίες μέρες τελείωσε το βιολογικό και έβαλα συμβατικό. Δεν ξέρω αν αυτό φταίει για την κοιλιά ή αν είναι περίπτωση δυστοκίας.
Η διατροφή είναι μανιτόβα, αβγό, περίλα, κία εναλλάξ
Βοήθεια!

DSCN2070-001.jpg
 
Αν αφήσουμε προς στιγμή το πρήξιμο, μπορείς να μας περιγράψεις την συμπεριφορά του πουλιού.
Δηλαδή πρέπει να μάθουμε αν κινείται με άνεση, αν είναι ευδιάθετο, αν στέκεται πολύ ώρα νωχελικό ή φουσκωμένο, αν τρώει κανονικά... κλπ.
 
Επίσης, Μαρίνα ανέβασε ή στείλε στο email μας τις πρωτότυπες φωτογραφίες στο αρχικό τους μέγεθος.
 
Αν αφήσουμε προς στιγμή το πρήξιμο, μπορείς να μας περιγράψεις την συμπεριφορά του πουλιού.
Δηλαδή πρέπει να μάθουμε αν κινείται με άνεση, αν είναι ευδιάθετο, αν στέκεται πολύ ώρα νωχελικό ή φουσκωμένο, αν τρώει κανονικά... κλπ.
Αυτές τις μέρες δεν είχα καθόλου χρόνο να παρατηρήσω πολύ προσεχτικά αλλά όση ώρα χρειάζομαι για να τα καθαρίσω δεν το είδα να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Και σήμερα που τους έβαλα αβγό πήγε κανονικά και έφαγε. Φούσκωσε σε κάποια στιγμή να φτιάξει τα φτερά του αλλά φυσιολογικά πράγματα. Άυριο θα το βάλω μόνο του να δω και κοτσιλιές και πόσο θα φάει.

Επίσης, Μαρίνα ανέβασε ή στείλε στο email μας τις πρωτότυπες φωτογραφίες στο αρχικό τους μέγεθος.
Ποιό είναι το email; έκανα resize και πάλι δεν μου τις ανέβαζε με τίποτα οπότε ξανα έκανα!
 
Καλημερααα! Παιδια γεννησε! Εκανε το πρωτο της αβγο! Τι να κανω ; Ειναι στο κλουβι με αλλα 3 πουλακια, να της το παρω;
 
Άλλα τρία πουλάκια;
Δεν την έχεις ζευγαρώσει;
Οοοχι! Δεν τη ζευγαρωσα αλλα υπαρχει αρσενικος στο κλουβι. Αφαιρεσα τα αλλα δυο και την αφησα με το αρσενικο γιατι φοβαμαι μην της σπασουν το αβγο τα αλλα
 
Μαρίνα, σουπιοκόκκαλο έχεις μέσα στο κλουβί;...η ίσως calci lux;
Kόψε το μηλόξυδο!
Το μηλοξιδο εφυγε εδω και δυο μερες. Το σουπιοκοκαλο δεν το ακουμπανε καθολου τους εχω γκριτ αλλα ουτε και αυτο το θελουν οποτε βασιζομαι σε αβγο με τσοφλι. Προτεινετε να βαλω κατι αλλο;
 
Αν θες υδατοδιαλυτο ασβεστιο, αλλα πιστευω αν θελησουν θα πανε να φανε κατι απο αυτα που ηδη εχεις. Επισης μπορεις να αναμειξεις λιγο σουσαμι στην τροφη τους, ειναι καλη πηγη ασβεστιου. Αλλα με μετρο, ειναι παχυντικο.
 
Εξαρταται τι προετοιμασια εκανες. Αν δεν αφησες το ζευγαρι να γνωριστει και να ερθει πιο κοντα με τον καθιερωμενο τροπο, ειναι λιγο δσκολο οχι ομως απιθανο. Επισης αν ειχες και αλλα πουλια μεσα στο κλουβι, και δη αρσενικα, ΑΝ ειναι ενσπορα θα τραγουδαμε ολοι μαζι τινος ειναι βρε γυναικα τα παιδια.
 
Εξαρταται τι προετοιμασια εκανες. Αν δεν αφησες το ζευγαρι να γνωριστει και να ερθει πιο κοντα με τον καθιερωμενο τροπο, ειναι λιγο δσκολο οχι ομως απιθανο. Επισης αν ειχες και αλλα πουλια μεσα στο κλουβι, και δη αρσενικα, ΑΝ ειναι ενσπορα θα τραγουδαμε ολοι μαζι τινος ειναι βρε γυναικα τα παιδια.
Χαχ😀σχ να 'σαι καλα με εκανες και γελασα
Ο λογος που τα πουλια ηταν μαζι ειναι η ελλειψη χωρου. Ειναι περσινα και ειναι στο ιδιο κλουβι πολλους μηνες. Ειναι η πρωτη γεννα για την θυληκια ενω ο αρσενικος εχει ζευγαρωσει ξανα

Τα έχεις μέσα η έξω;
Μεσα εκανε χιονι τους δυο τελευταιους μηνες και δεν το ρισκαρα
 
Εφοσον πλησιαζουμε σε αναπαραγωγικη περιοδο επρεπε τα αρσενικα να ειναι σε ξεχωριστα κλουβακια, εστω μικρα. Τωρα αμα σου λεω θα ψαχνουμε τι γινεται, μη το γελας. Ασε το ζευγαρι μαζι, μπορει εστω λιγο ανορθοδοξα να ζευγαρωσαν.
 
Το μηλοξιδο εφυγε εδω και δυο μερες. Το σουπιοκοκαλο δεν το ακουμπανε καθολου τους εχω γκριτ αλλα ουτε και αυτο το θελουν οποτε βασιζομαι σε αβγο με τσοφλι. Προτεινετε να βαλω κατι αλλο;
Όταν θα βάζεις αυγό με τσόφλι, μπορείς από πάνω να ξύσεις με ένα μαχαίρι λίγο το κόκκαλο σουπιάς! Και έτσι θα είσαι σίγουρη ότι θα φάνε! 😉

Τα καναρίνια που είναι μαζί και ζευγάρωσαν έχουν συγγένεια; Επίσης αν υπάρχουν κι άλλα καναρίνια στο κλουβί καλό θα ήταν να βγουν και να μείνει το ζευγάρι μόνο του!
 
Μαρίνα, σουπιοκόκκαλο έχεις μέσα στο κλουβί;...η ίσως calci lux;
Kόψε το μηλόξυδο!
νικο εχεις απολυτο δικιο κατα την γνωμη μου,το μηλοξυδο δεν προσφερει τιποτα απεναντιας μονο κακο κανει!
 
νικο εχεις απολυτο δικιο κατα την γνωμη μου,το μηλοξυδο δεν προσφερει τιποτα απεναντιας μονο κακο κανει!
Νομίζω Νίκο πως ο... Νίκος το λέει επειδή εμποδίζει στην απορρόφηση ασβεστίου και σε τέτοια περίοδο όπως η αναπαραγωγή το ασβέστιο είναι υψίστης σημασίας ειδικά για τα θηλυκά. Στις άλλες περιόδους μπορούμε να το δίνουμε άφοβα... Αλλά γιατί θεωρείς πως κάνει μόνο κακό?
 
Back
Top