Ασθένειες Πρησμένο ποδι λογω δαχτυλιδιου

Jackdaniel

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
München
Καλησπερα και από εμένα!
Το τελευταίο καιρο φιλοξενώ ενα καναρινακι σπιτι μου το οποιο υπολογιζω οτι ειναι περιπου 7 ετών! Απο την αρχη παρατήρησα οτι το ποδι του ηταν πρησμένο αλλα παρ ολα αυτα το καναρινακι τραγουδούσε και πηδούσε απο κλαδί σε κλαδί χαρούμενο! Το μονο το οποιο δήλωνε οτι ισως υπαρχει προβλημα ηταν το πρηξιμο και οτι κατα τη διάρκεια του ύπνου το σήκωνε.
Δεν πολυανησυζησα γιατι θεωρώ λογικο τα πτηνά να στέκονται στο ενα ποδι. Τις τελευταίες 3 μερες ομως το ειχε μονίμως μαζεμένο και παρατήρησα οτι το πρηξιμο ηταν πολυ πιο έντονο. Το πηγα λοιπον σε μια κλινική πτηνών οπου το εξέτασαν και στο τελος του αφαίρεσαν το ποδαράκι λογω του οτι ηταν σε πολυ άσχημη κατασταση. Η γιατρος θεώρησε σαν καλυτερη λυση την απομάκρυνση του ποδιού και οχι τη θεραπεια με αλοιφη ή αφαίρεση του δαχτυλιδιού και δέσιμο με επίδεσμο.
Η ερωτηση μου ειναι αν τελικα το φιλαρακι μου θα ξανατραγουδήσει ή απο την τρομάρα του θα μεινει βουβό;
 
Η ερωτηση μου ειναι αν τελικα το φιλαρακι μου θα ξανατραγουδήσει ή απο την τρομάρα του θα μεινει βουβό;
Πότε έγινε η εγχείρηση; Τον μικρούλη που τον έχετε; Στο σημείο που τον είχατε πριν εγχειριστεί;
 
Αρχικά θα απαντήσω πως σύντομα, σε λίγες βδομάδες, θα μπορεί να κελαηδά με την ίδια ένταση και δύναμη, όπως παλιά.
Επίσης σύντομα θα επανέρθει στα παλιά αφού πρώτα συνηθίσει την αναπηρία του κι αυτο μπορεί να πάρει λιγο χρόνο παραπάνω.
Να ρωτήσω όμως για την ενημέρωση και την αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων σε φίλους που πιθανόν να διαβάσουν τα γραφόμενα στο μέλλον.
Είχαν μαυρίσει ή μελανιάσει τα δάχτυλα του;
Για πόσες βδομάδες ήταν το πόδι του πρησμένο έτσι;
Η τακτική στις περισσότερες παρόμοιες περιπτώσεις είναι η αρχική απομάκρυνση του δαχτυλιδιού του πτηνού.
Θεωρητικά όμως εσύ καθυστέρησες περισσότερο από αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα την κατάσταση που περιγράφεις.
Προφανώς είτε θα ήταν νεκρό είτε απίθανα κατεστραμμένο το πόδι του, για να περάσει η γιατρός σε διαδικασία ακρωτηριασμού.
Αν επιτρέπεται σε ποια γιατρό πήγες και πόσο σου στοίχισε.
 
Πότε έγινε η εγχείρηση; Τον μικρούλη που τον έχετε; Στο σημείο που τον είχατε πριν εγχειριστεί;
Η εγχείρηση έγινε σε μια κλινικη πτηνων στο Μόναχο, η εγχείρηση πραγματοποιήθηκε χτες το μεσημέρι.
Ο μικρός διανεικτέρευσε εκει και σημερα το απογευμα θα παω να τον παραλάβω.
 
Τα δαχτυλα του ηταν κυρίως πρισμένα και ελαχιστα μαυρισμένα. Το ποδι του βρισκοταν σε αυτη τη κατασταση πολυ καιρο,
διοτι δεν μου ανηκει απλα τους τελευταιους 2-4 μηνες το φιλοξενω(ευελπιστω να μεινει μαζι μου).
Αξιζει επίσης να σημειωσω πως ισως να εγινε αποπειρα αφαιρεσης του δαχτυλιδιου απο καποιον ο οποιος ελαχιτη γνωση
εχει απο πτηνα και ισως να τον τραυματισε απλα περισσοτερο και οχι να τον βοηθησε.
Σημερα θα βγει απο την κλινικη και θα σας ενημερωσω για την εξελιξη της καταστασης του. Διανυχτερευσε προληπτικα στη κλινικη που εγινε η επεμβαση. Η κλινικη βρισκεται στο Μοναχο και ειναι μονο για πτηνα. Klinik für Vögel, Reptilien, Amphibien und Zierfische ονομαζεται. Η γιατρος με ενημερωσε οτι ισως να ειναι τοσο σπασμενο το ποδι του που το δαχτυλιδι να κρατα τα δαχτυλα ενωμενα με το υπολοιπο ποδι και με προειδοποιησε οτι ισως να χρειαστε να το αφαιρεσει
αφου πρωτα το υπνοτισει φυσικα. Η όλη εγχειρηση μαζι με τη διανυχτερευση ελπιζω να μη κοστισει πανω απο 80 ευρω.
Η διανυχτερευση κοστισε 10 ευρω, η εξεταση 50 και γυρω στα 20 ευρω η εγχειρηση.
 
Εύχομαι και εγώ περαστικά για το καναρινάκι σου.. Να του πάνε όλα καλά.. Με το καλό να ξανά έρθει στα ίσα του" και να κελαήδαει πάλι όπως και πριν.. Μακάρι τίποτε άλλο να μην του βρει"! 🙂
 
ξιζει επίσης να σημειωσω πως ισως να εγινε αποπειρα αφαιρεσης του δαχτυλιδιου απο καποιον ο οποιος ελαχιτη γνωση
εχει απο πτηνα και ισως να τον τραυματισε απλα περισσοτερο και οχι να τον βοηθησε.
Γιατί λες ίσως; Δεν το γνωρίζεις αν κάποιος έκανε απόπειρα αφαίρεσης του δαχτυλιδιού;

Πιστεύω οτι το πουλακι θα γίνει καλά, αρκεί στη συνέχεια να κανεις ο,τι ακριβώς σου πει η γιατρός. Π.χ., αναμενόμενο ειναι να χορηγήσετε αντιβίωση - θα πρεπει να εισαι τυπικός.
 
Εύχομαι και εγώ περαστικά για το καναρινάκι σου.. Να του πάνε όλα καλά.. Με το καλό να ξανά έρθει στα ίσα του" και να κελαήδαει πάλι όπως και πριν.. Μακάρι τίποτε άλλο να μην του βρει"! 🙂
Σήμερα τον έφερα πισω σπιτι.. Δείχνει λιγο ταλαιπωρημενος αλλα ειναι εντάξει. Κατα ενα περιεργο λογο η γιατρος δε του χορηγεισαι τιποτα απολυτως!
Το μονο που μου ειπε ηταν να βαλω τα κλαδακια το ενα διπλα στο αλλο για να στηριζεται πιο ανετα και να τα τυλιξω με γαζες και ενα αλλο υλικο για να ειναι απλα πιο μαλακά!
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παιδια!
 
Μπραβο σου που ετρεξες για τον μικρουλη.
Ευχομαι να αναρρωσει συντομα και να αρχισει παλι το τραγουδι του :)
 
Εύχομαι γρήγορα περαστικά και να συνεχιστεί η ζωή του χωρίς άλλα προβλήματα!
(κάποτε περάσαμε κι εμείς μια περιπέτεια με τον Μάριο (πρησμένο ποδαράκι), ο γιατρός τον κοίμισε και του αφαίρεσε το δαχτυλίδι κόβοντας το με τροχό)
 
Back
Top