Ασθένειες Πρησμένο πόδι σε καρδερινάκι

stefanos091

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2019
Μηνύματα
45
Παιδιά έχω ένα καρδερινακι εκτροφείς το οποίο τυλίχτηκε κλωστή από την σακούλα που βάζουμε στα κλουβιά,σήμερα το είδα να έχει το πόδι σηκωμένο και το έπιασα να το δω και αμέσως κατάλαβα ότι ήταν από αυτό. Αλλα με προβλημάτισε ότι το ένα πόδι στα δάχτυλα δλδ ήταν προσμένω και είχε λίγο πιο σκούρο χρωμα.την κλωστή την έβγαλα δεν βλέπω να υπάρχει άλλη, πρέπει να κανω κάτι άλλο η θα περάσει έτσι;
[automerge]1595932931[/automerge]
Και να ενημερώσω ότι δεν μου δέχεται να βάλω φωτό λέει είναι μεγάλο το αρχείο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα! Δεν ξερω πως να σου βαλω το link που μικραινει τις φωτογραφιες! Ελπιζω να το δει καποιος να σου βαλει το link να δουμε το καρδερινακι! Το εχεις εξω το καρδερινακι;υπαρχει προστασια για τα κουνουπια;για δες την φωτογραφια που σου βαζω ετσι ειναι;
a3ac5f43f51582d1e3b9067734606b2d551f4ceb-300x225.webp
 
@stefanos091 ευχομαι περαστικα! Τωρα δεν ξερω τι μπορει να ειναι! Σαν να μου φαινεται απο την φωτογραφια οτι το πισω δαχτυλο εχει προβλημα! Δεν το παταει καθολου;απο προηγουμενο θεμα που ειχαμε βαλε ενα ξυλακι στα ποδαρακια του να δεις υπαρχει αντιδραση;το γραπωνει δηλαδη;ετσι οπως το κρατας βαλτου στα ποδαρακια κατι να δουμε θα υπαρχει κινηση;
[automerge]1595967962[/automerge]
Δεν ειμαι ειδικη απλως προσπαθω οσο μπορω να βοηθησω γιατι καταλαβαινω το αγχος σου για να βρεθει τι εχει και τι θεραπεια χρειαζεται!
 
Ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον,οφείλω να πω πως όντως δεν το πατούσε το είχε μαζεμένο γιατί ήταν η κλωστή και μάλλον έπαθε ακαμψία, αλλά και λίγο πρισμενω αφού το έκοψα με πολύ κόπο στην αρχή το έβλεπα δεν μπορούσε να κλείσει καλά το δάχτυλο αυτό που πάμε πίσω όταν περνάμε δαχτυλίδι,και το κράτησε μαζεμένο για λίγη ώρα μετά από κανένα δυορο που πήγα να το δω το δούλευε έκλεινε καλύτερα και δεν το μάζευε ήταν δραστήριο, αυτό που με φοβίζει είναι το πρήξιμο,θα το δω πάλι αύριο το πρωί
 
τυλίχτηκε κλωστή από την σακούλα που βάζουμε στα κλουβιά
Έχουν χαθεί πουλιά με αυτόν τον τρόπο. Ψάξε καλά τα κλουβιά σου μήπως υπάρχουν και αλλού τέτοιες κλωστές.

Στη φωτογραφία εκτός από έναν ερεθισμό δεν βλέπω να έχει κάτι άλλο. Κατά πάσα πιθανότητα θα το ξεπεράσει σιγά σιγά. Με ανησυχεί μόνο λιγάκι το δαχτυλίδι, μήπως επιδεινώσει τον ερεθισμό.
 
@stefanos091 Ελπιζω απο μερα σε μερα να ειναι καλυτερα! Οταν μπορεσεις και το δεις παλι ενημερωσε μας! Κανε εναν ελεγχο και στο κλουβι! Τωρα θα πω κατι και αν θελεις το κανεις! Παρα να το αφηνεις ετσι βαλε σε εκεινο το σημειο λιγο λαδακι μονο σε εκεινο το σημειο για να μην ειναι στεγνο και με το δαχτυλιδι επιδεινωθει! Εγω πριν μπω εδω ειχα ενα καναρινι που ειχε δαχτυλιδι που δεν ηταν σαν το δικο σου ηταν αυτο με τα αυτακια που κλεινει απλα και οταν θελεις το ανοιγεις παλι και το βγαζεις (ωραια περιγραφη σου εκανα για το δαχτυλιδι )λοιπον μια μερα το ειδα πρησμενο και κοκκινο το πιανω και τι βλεπω απο μεσα ενα ρινισμα του δαχτυλιδιου ειχε μπει μεσα στο ποδαρακι του(αυτος που του το ειχε βαλει δεν το προσεξε αρκετα)και να μην στα πολυλογω το εβγαλα το δαχτυλιδι ετρεξε λιγο αιμα και το αντιμετωπισα 15 μερες με λαδακι και ολα μια χαρα το ποδι του εγινε λαμπαδα! Οποτε αν θελεις βαλτου λιγο με μια μπατονετα! Δεν χανεις τιποτα αλλα μονο σε κεινο το σημειο! Περιμενουμε ενημερωση οταν μπορεσεις!
 
Καλημέρα είχα ακούσει διαφορά για αυτές τις σακούλες και φοβήθηκα να την βάλω! Θα έλεγα να μην την ξαναβάλεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Διαφορετικά θα πρέπει να το τσεκάρεις συνέχεια! 🙂
 
Σας ευχαριστώ όλους θερμά.το πουλάκι μου σήμερα είναι πολύ καλύτερα,δεν κάθεται στο ένα πόδι και είναι ευδιάθετο..της σακούλες της έχω βγάλει για να μην έχω τα ίδια αποτελέσματα πάλι :)
 
Back
Top