Ασθένειες Πρησμενο ματακι budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dmm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dmm

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας!
μηπως ξερει κανεις για ποιο λογο ειναι ερεθισμενη και λιγο πρησμενη η περιοχηγυρω απο το ματακι της Budgie μου;


  • λογω κατα λαθος αυτοτραυματισμου της;

  • την τσιμπησε ο αρσενικος-γνωριζονται ακομα

  • αλλεργια απο τον αερα στην βεραντα;

αν μπορουσε να μου πει καποιος αν συνηθιζεται γιατι τωρα το ειδα και οι κτηνιατροι σαββατοκυριακα βρισκονται δυσκολα...

ευχαριστω
 
προσπαθησα, αλλα δεν βγαινει καλα... Μου φανηκε τωρα που πηγα λιγο πιο πρησμενο..
 
το περιγραμμα του ματιου ειναι πρησμενο,τα "βλεφαρα",
αλλα εχει πιο σκοταδι τωρα, κι ειναι δυσκολο για φωτο..
 
Xoris fotografia einai diskolo na sou pei kaneis...Mporei na isxoun kai auta pou aneferes kai alla 33 pou den fantazese...Pigene tin deytera ston giatro...
An tha ne xeirotera mipos tha voithisi ligo xamomili... na plinis prosektika to mataki me vatonetta...
 
θα κοιταξω να ανεβασω μια αυριο, αλλα ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα και να μην χρειαστει..
 
Δανάη πρόσεξέ μήπως από το ματάκι του τρέχει δάκρυ δηλαδή αν τα πούπουλα γύρω από τα μάτι ειναι υγρά και αν ναι κοίτα και από τα ρουθούνια αν τρέχει υγρό.
 
όχι και όχι και στις δύο σου ερωτήσεις Λάζαρε.. Απλά είναι διογκωμένα τα ματοτσίνορα
κοιμάται πάνω σε ένα παστέλι και πάνω στα κάγκελα (😉 και δεν μπορώ να την δω καλά βέβαια, αλλά απ'όσο είδα είναι στεγνή

άσχημο ακούγεται αυτό. Ποιας ασθένειας συμπτώματα είναι;
 
Ena apo ta polla simptomata tis Ornitosi (psitakosi)...alla mi fovase...den nomizo einai kati tetio 😉
Apla an tha ne xirotera mporei na xreastei karantina...
Kita aurio to proei kai pes mas pos einai to mataki, kai an tha mporesis na vgaleis foto tha ne kalitera...
 
α πα πα... Διαβασα για την ορνίθωση και είναι πολύ άσχημο... Είχε και φωτό.
Προς θεού, η ασπρούλα δεν είναι έτσι.Άσχημο πράγμα..Αν και βέβαια έλεγε οτι προσβάλλει περισσότερο νεαρά παπαγαλάκια...

μπορώ να στείλω το Link του άρθρου;
 
Αυτό που είπε η Πωλίνα σκέφτηκα αλλά αφού δεν είναι, έφυγε ένας σκόπελος, πάλλη καλά.
 
πάντως μετά από την παρότρυνση της Πωλίνας και της Φράνιας, της έβαλα λίγο χαμομήλικαι τα έβαλα για ύπνο.Αύριο σίγουρα δεν θα τα βγάλω στην βεράντα με όλα αυτά τα πετούμενα...χνούδια!

τώρα που την έπιασα-για πρώτη φορά!- μου έχωσε και 4-5 γερές τσιμπιές, και τουλάχιστον είδα οτι είναι παχουλούλα!

ελπίζω αύριο να είναι... Περδίκι!
 
απλά από την ώρα που την πρωτοείδα, σίγουρα έχει πρηστεί περισσότερο...☹
 
το μόνο ενθαρρυντικό είναι οτι μου φαίνεται σαν να έχει μια γρατσουνίτσα πάνω από το μάτι, και οτι είναι πρησμένο το ματάκι ανισομερώς, από την μεριά της γρατσουνιάς δηλαδή, από κάτω δεν είναι πρησμένο
 
μακάρι... Εάν δεν υποχωρήσει αύριο,Δευτέρα, γραμμή για γιατρό!
Παγκράτι-Κολωνάκι το έχω κάνει το ιατρείο του..
 
Pistebo einai poli gnoris gia na milame gia mia arostia san Ornithosi, mono giati exei ena prismeno mati.

Sigura bori na ksekinisi i ornithosi me ena prismeno mati, omos kathe molinsi tou mati ksekinisi etsi. I an exei kratzunia prisete to mati.

An einai ornithosi, ksekinisi to pouli na kathete iremo se mia gonia, ta ftera den fenounte isios kai lios, den galisoune ta ftera. Ena i dio matia prisounde kai ksekinisoune na trexoune. I miti ksekinisi na trexei. Ta koprana ginoune mprasino kai mirisoune askimo. Omos akoma den boroume na eimaste sigura afto einai Ornithosei, Krioma exei ta idia xaratira.

Telika mono o ktiniatro bori na lei me siguria ena pouli exei Ornithosi i oxi.

Kalitera einai omos na xorisis ta poulia, mono etsi eisai sigura den pligoni o enas ton alon.

Alexandros
 
σε ευχαριστώ πάρα πολύ Αλέξανδρε,θα κοιτάξω να ηρεμησω και να δω αύριο με ψυχραιμία το θέμα!

και πάλι, σε χιλιοευχαριστώ! 🙂
 
Να και μια πιο καθαρή φωτογραφία για όποιον θέλει να εκφέρει γνώμη για το εάν είναι τσίμπημα ή όχι..😕

αυτήν την στιγμή τα έχω χωρίσει, καθώς αυτός καθόταν επάνω στην μία κούνια και όταν αυτή πλησίαζε,της επιτιθόταν. 😡

τώρα με το χώρισμα, αυτή συνέχεια είναι προς το μέρος του και αυτός τσιρίζει. Τι να κάνω όμως, εάν την ξανατραυματίσει;
 

Συνημμένα

  • DSC00660.webp
    DSC00660.webp
    39,4 KB · Προβολές: 99
Back
Top