Ασθένειες Πριν απο λιγο πεθανε η καρδερινα που ειχα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimmy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimmy

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2008
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
GIAS PAIDIA!SIMERA EIXA MIA DISARESTI MERA MOLIS PRIN LIGO PETHANE I MIA APO TIS DIO KARDERINES POU EIXA.DEN KSERO TI EGINE PANTOS OLO KIMOTANE META TO FAI KAI EMENE AKINITI .EPISIS TA PERITOMATA TIS HTAN YGRA.KSERIS KANIS TI EIXE?
 
το ζω και εγώ τωρα με τα καναρινάκια μου. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εκει που πέθανε η καρδερίνα(στο κλουβι δηλαδή) καθαρισέ το πολύ καλά με βενταντινε μήπως κολίσει και κανένα αλλο
 
Βακτηρίδια εντέρων (e-coli, σαλμονέλα κλπ) που αναπτύσσονται σε υγρές επιφάνειες, συνήθως στη βάση των κλουβιών.
Καθάρισε καλά, κατ' αρχήν, και ψέκασε επιμελώς με αντιβακτηριακό χωρίς προσθήκη χλωρίου. Το betadine που προαναφέρθηκε είναι πολύ καλό για επάληψη και όχι για ψεκασμό γιατί θα το εισπνεύσουν και δεν συνίσταται καθόλου.
Το Bactazol είναι το πλέον αποτελεσματικό προιόν για πτηνά συντροφιάς και το θεωρώ απαραίτητο εργαλείο εκτροφής. Μειώνει το μικροβιακό φορτίο χωρίς να επιβαρρύνει τον αέρα στις κλούβες.
 
Πρώτα απόλα έλεξε την τροφή σου.Αν το πουλί το είχες καιρό και ξαφνικά σου παρουσίασε το πρόβλημα ένας λόγος είναι και η τροφή του. Την τροφή του την βλέπει ο ήλιος; Την έχεις συσκευασμένη και σε δροσερό μέρος; Μήπωε του έβαλες κάποιο χορταρικό και δεν ήταν καλά πλυμένο;
 
ρε παιδια παει να γινει επιδημια. τις τελευταιες τρεις μερες ολο για θανατους πουλιων ακουω. μηπως συμβαινει κατι αλλο στην ατμοσφαιρα;
 
κριμας λυπαμαι και εγω οποτε πεθαινει ενα πουλακι περνω το κλουβι και πλενω με νερο καυτο το κλουβι και τα εξαρτηματα(ταιστρες, παιχνιδια κτλ.) αλλα περασε το και με λιγο μπεταντιν. Αν τα κοπρανα του ηταν νερουλα ξανθα ήπαρασινα τοτε ειχε διαροια και προκαλειται απο κακη διατροφη(χαλασμενη τροφη ή υγρα χορτα) και αν την αντιμετωπιζες νωρις δεν θα πεθενε γιατι αν διαρκειπολυ καιρο τοτε δεν ειναι τοσο σοβαρη και πρεπει απο την αρχη να την αντιμετωπιζουμε
 
Back
Top