Γενικά Πριν και μετά την πτερόροια

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Φίλοι μου συμφορουμίτες
Όπως εχω ξαναπεί, είχα πολλά χρόνια καναρίνια.
Φέτος όμως είναι η πρώτη χρονιά που αποκτήσαμε και μωρά :)
Δεν είχα συνειδητοποιήσει όμως πόσο αλλάζει η εμφάνισή τους μετά την πτερόροια!
Το αγαπημένο μου μοντελάκι (μωσαϊκό ενδιάμεσο) από χρυσαφί έγινε μωσαϊκό, σαν τη μαμά του.
Και λιγότερο όμορφο θα τολμήσω να πω, γιατί εχει διάσπαρτο ένα αχνό πορτοκαλορόζ αντί για άσπρο.

Πριν:

01-31140.webp

Μετά:

02-31140.webp

Μα ειναι δυνατόν να ειναι το ίδιο πουλί;

Αντίθετα, ένα απ' τα μωρά που στην αρχή μου φαινόταν αδιάφορο, με εχει ξετρελλάνει με τα χρώματά του.

Πριν:
03-31140.webp

Μετά:

04-31140.webp

Φυσικά χρώματα, χωρίς χρωστικές εννοείται.

Μα τόοοσο μεγάλη αλλαγή;
 
Όμορφα, πανέμορφα τολμώ να πω.
Αλλά έχω μια απορία: τα πουλακια αυτά πότε γεννήθηκαν; Είχαν κανονική - τυπική πτερόρροια δλδ άλλαξαν όλα φτερά και πούπουλα; Ήταν με άλλα λόγια πόσων μηνών όταν ξεκίνησε η πτερόρροιά τους;
Ρωτώ διότι είχα την αίσθηση οτι στο τρίμηνο περιπου αλλάζουν κάποια πούπουλα, αλλά όχι τα φτερά τους.
 
Το πρώτο ειναι γεννημενο 2 Φεβρουαρίου και το άλλο τέλος Μαρτίου.
Υποθέτω έχουν περάσει 2 πτερόροιες, την εφηβική τους και την καλοκαιρινη, σωστά;
 
Ναι, σωστά! Αυτό ήθελα να διαπιστώσω κι ο ίδιος. Τα δικά μου όμως που γεννούνται συνήθως τελος Μαρτίου περνούν μόνο την εφηβική πτερορροια την πρώτη χρονιά.
Θεωρω ότι τα πουλιά ανανεώνουν με χαμηλό ρυθμό πούπουλα μάλλον καθόλη τη διάρκεια του χρονου και όχι με μαζικό ρυθμό, κατι που βλεπουμε στην πτερορροια, ενώ τα φτερά τους, πέραν της ετήσια αλλαγής, τα ανανεώνουν μονο όταν τους αφαιρεθούν.
Μήπως λοιπόν το δεύτερο πουλακι που έχεις ειναι αυτο του Μαρτίου και δεν άλλαξε φτερά, παρά μόνο πούπουλα;
Μπορει βέβαια και αυτά που θεωρώ να ειναι εσφαλμένα.
 
Μήπως λοιπόν το δεύτερο πουλακι που έχεις ειναι αυτο του Μαρτίου και δεν άλλαξε φτερά, παρά μόνο πούπουλα;

Συγνώμη Γιάννη μου, δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση.
Με τις λιγοστές μου γνώσεις καταλαβαίνω ότι το δεύτερο πουλάκι δεν έχει αλλάξει όλα του τα φτερα, αφού οι βασικοί του χρωματισμοί είναι ίδιοι. Άλλαξε απλώς αποχρωση, το άσπρο του έγινε πιο καθαρό, αυτό σημαινει ότι αλλαξε μόνο πουπουλα;

Στο πρώτο πουλάκι η διαφορά είναι (για μένα) εξωπραγματική :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η ερώτηση μου ειναι μηπως το δεύτερο πουλακι ειναι αυτο που γεννήθηκε στο τελος Μαρτίου και μηπως απλά έχει κάνει την εφηβική πτερορροια και όχι την άλλη την ετήσια.
 
Ναι έτσι είναι, δεν το έγραψα καλά μαλλον πριν.
Το μωσαϊκό έχει γεννηθεί Φεβρουάριο και το άλλο χρωματιστό πουλάκι έχει γεννηθεί Μάρτιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όμως και Μαρτιο να γεννήθηκε, δε θα περάσει δύο φορές πτερορροια;
Έχω κι ένα άλλο μωσαϊκό ενδιάμεσο γεννημένο Μάιο που βλέπω δεν έχει ντυθεί ακόμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ολα τα ανοιξιάτικα πουλιά κάνουν μόνον την αλλαγή του πτερώματος της φωλιάς.Αυτή περιλαμβάνει όλα τα πούπουλα και τα καλυπτήρια. Τα πρωτεύοντα αλλάζουν μόνον κατά την πτερόρροιαν του επομένους έτους.
 
Ολα τα ανοιξιάτικα πουλιά κάνουν μόνον την αλλαγή του πτερώματος της φωλιάς.Αυτή περιλαμβάνει όλα τα πούπουλα και τα καλυπτήρια. Τα πρωτεύοντα αλλάζουν μόνον κατά την πτερόρροιαν του επομένους έτους.

δηλαδη του χρόνου να περιμενω ακομα μεγαλύτερη αλλαγη στο μοντελάκι...
 
Άννα η διαφορά στην αλλαγή του πτερώματος της φωλιάς από την ετήσια (καλοκαιρινή) είναι οτι στην δεύτερη αλλάζουν τα πρωτεύοντα (primaries) φτερά και η ουρά.
450px-Chicken_wing.svg.png

Όταν μεγαλώνει ένα φτερό,τροφοδοτείται με αίμα και μέσω αυτού εναποτίθεται χρωστική (διατροφής), δηλαδή λιπόχρωμα κίτρινο έως κόκκινο. Οι μελανίνες και γενικά το μοτίβο (pattern) δεν αλλάζει, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων με την φαιομελανίνη.
Σύμφωνα με τα παραπάνω, οι αλλαγές που μπορείς να δείς στο αν άλλαξαν ολοκληρωτικά (2η πτερόρροια) το πτέρωμά τους είναι ελάχιστες, ειδικά για ένα άπειρο μάτι. Δεν έχει και σημασία άλλωστε γιατί αυτό που σε εντυπωσιάζει είναι κάτι άλλο.
Τα δύο πουλάκια άλλαξαν εξίσου και για τον ίδιο λόγο.Αυτό το κρέμ μπρουλέ που βλέπεις (και στα δύο) είναι το πτέρωμα φωλιάς. Είναι έτσι λόγω διατροφής. Το μωσαικό όμως που φέρουν σε ετερόζυγη μορφή καταπιέζει την διασπορά του λιποχρώματος (κρεμ μπρουλέ) στο σώμα και το περιορίζουν σε συγκεκριμένα σημεία.
Γιατί δεν έγινε αυτό εξαρχής; Γιατί δεν είχαν αναπτυχθεί οι ορμόνες τους κατα την διάρκεια σχηματισμού του πρώτου πτερώματος. Κάτι που είχε γίνει όμως όταν το πτέρωμα φωλιάς άρχισε να φεύγει.
Εκτιμώ οτι το πρώτο είναι αρσενικό.
 
Να σας δείξω μια δική μου κανάρα γεννημένη το 2016 που θα μπορούσες να πείς ότι έχει πάει σίγουρα κομμωτήριο!
 

Συνημμένα

  • 2-5-2016.webp
    2-5-2016.webp
    7,9 KB · Προβολές: 27
  • Οκτωβριος 2017.webp
    Οκτωβριος 2017.webp
    16,7 KB · Προβολές: 26
  • Οκτώβριος 2017.webp
    Οκτώβριος 2017.webp
    13,8 KB · Προβολές: 28
Να σας δείξω μια δική μου κανάρα γεννημένη το 2016 που θα μπορούσες να πείς ότι έχει πάει σίγουρα κομμωτήριο!
😀 κουκλίτσα, δεν της άρεσε το καστανό σκουφάκι κι έκανε ανταύγειες :D
 
Back
Top