Γενικά Πριν λίγο με επισκέφτηκε αυτό το πουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Πριν λιγο με επισκέφτηκε το πουλάκι που θα δείτε στις φωτογραφίες. Με την πρώτη μάτια θα έλεγα οτι ειναι ενα παρδαλό καναρινακι, αλλα παρατηρώντας το καλύτερα μου μοιάζει για υβρίδιο καθώς εχει μαύρα ποδαράκια κ πιο μικρή μύτη σε σχέση με τα καναρινια μου. Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει αν πρόκειται για καναρινι η υβρίδιο θα του ειμαι ευγνώμων. Σίγουρα δεν ειναι καρδερινοκαναρο η Φλώρο καναρο. Μονο αυτά τα υβρίδια εχω δει απο κοντά ! Ευχαριστω εκ των προτέρων !

Ποτε δεν καταφερα να ανεβάσω φωτο, τις έστειλα παλι με email. Ευχαριστω Σταύρο.

IMG_1418.webp IMG_1419.webp IMG_1421.webp IMG_1417-min.webp
 
Μαρία όχι δεν ειναι σαν αυτο. Αλίκη το έπιασα μπήκε στο σπιτάκι που εχω τα δικά μου πουλιά κ έκλεισα την πόρτα κ το έπιασα. Να προσθέσω οτι ειναι πολυ ήρεμο κ μαλλον ειναι αρσενικο.
Αρχικά όμως να ξέρεις πρέπει να μπει σε καραντίνα και να μην έρθει σε επαφή με άλλα πουλιά γιατί δεν γνωρίζεις τι μπορεί να έχει. Δες εδώ για περαιτέρω πληροφορίες: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Τελικά δαχτυλίδι έχει;
 
Πάρα πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Εντωμεταξύ ρε παιδιά άλλος βρίσκει καναρίνια, άλλος παπαγάλια, άλλος πενηντάευρα, τι σκ.. Τα, γίνεται, εμάς ούτε σπούργος να μας χε... κουτσουλίσει δεν έρχεται στο μπαλκόνι! 🙄😛
 
Να το χαίρεσαι!
Τα καναρίνια φαίνεται ξεκίνησαν να "αγοράζουν" ιδιοκτήτες...
Παραείναι ιδιαίτερο...
Με καλύτερες φωτογραφίες οι πιο έμπειροι θα σου πουν αν επρόκειτο για κάποια ράτσα. 🙂
 
Πραγματικά πολύ όμορφο πουλάκι, είναι σίγουρα καναρίνι, αλλά περιμένουμε και άλλες ολόσωμες φωτογραφίες για να σου πούμε τι ράτσα ακριβώς είναι.
Βάλε και κάποιες φωτογραφίες από την κοιλιά του ( το στέρνο) για να δούμε την κατάσταση του.
 
Πάρα πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Εντωμεταξύ ρε παιδιά άλλος βρίσκει καναρίνια, άλλος παπαγάλια, άλλος πενηντάευρα, τι σκ.. Τα, γίνεται, εμάς ούτε σπούργος να μας χε... κουτσουλίσει δεν έρχεται στο μπαλκόνι! 🙄😛

Ο Άκης, σχετικά πρόσφατα απελευθέρωσε, αν θυμάμαι καλά 4 καρδερινακια που προορίζονταν για αιχμαλωσία εφ όρου ζωής. Τίποτα δεν ειναι τυχαίο σε αυτην τη ζωή!
 
Back
Top