Φροντίδα Πριν 10 μέρες αγόρασα το πρώτο μου Budgie

Lumos545

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Αιγάλεω
geια σε ολα τα παιδια του φορουμ. Πριν 10 μερες αγορασα το πρωτο μου Budgie με την παροτρυνση ενος φιλου. Πριν ομως 5 μερες παρατηρω οτι του εχει φυγει ενα αρκετα μεγαλο μαυρο φτερο απο την ουρα.χθες του εφυγε αλλο ενα το τελευταιο και η ουρα του δεν ειναι τοσο μακρια οσο οταν το αγορασα. Τι συμβαινει με αυτο;
δευτερον τι χρωμα πρεπει να εχουν οι κουτσουλιες του για να ειναι υγιες;
τριτον το Budgie με αφηνει να το χαιδευω στο κεφαλακι του και δεν εχει προβλημα με το χερι μου μεσα στο κλουβι. Πως το εκπαιδευω να ανεβαινει στο χερι μου; Μπορειτε εαν γινεται να μου δωσετε αναλυτικες οδηγιες πως να το εκπαιδευσω;
ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας!
Υ. Γ το Budgie μου ειναι θηλυκο και χρωμα πρασινο ανοιχτο και σχετικα μικρο στην ηλικια (μηνων)
 
δευτερον τι χρωμα πρεπει να εχουν οι κουτσουλιες του για να ειναι υγιες;
το χρωμα της κουτσουλιας εξαρταται απο τι το ταιζεις!
πες μας τι το ταιζεις να σου πουμε αν ειναι φυσιολογικες.

σχετικα μικρο στην ηλικια (μηνων)
αφου ειναι μικρο στην ηλικια μπορεις να τον εκπαιδευσεις ευκολα.

πως το εκπαιδευω να ανεβαινει στο χερι μου;
αφου σε αφηνει να τον ακουμπας εισαι σε πολυ καλο δρομο!
πρεπει να του μιλας με ηρεμο και γλυκο τονο...
οταν πλησιαζεις το κλουβι του να μην κανεις αποτομες κινησεις...
και να του δινεις διαφορες λιχουδιτσες ωστε να συνδυασει την παρουσια σου με κατι το ευχαριστο.
ο παπαγαλος σου θα επιλεξει το ποτε θα ανεβει στο χερι σου... Θα ανεβει οταν νιωσει ασφαλεια και καταλαβει οτι δεν θα του κανεις κατι κακο.

κοιτα κι εδω μερικα σχετικα post, ισχυουν τα ιδια πραγματα κι ας ειναι με διαφορετικη ρατσα.
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-θα-αποκτησω-την-συμπαθεια-του-κοκατιλ-μου.4576/

τωρα για τα φτερα δεν ξερω να σου πω, ας σου πουν οι υπολοιποι.
 
και τι χρωμα εχουν οι κουτσουλιες;

εκτος απο παπαγαλινη ομως πρεπει να του δινεις και φρεσκα λαχανικα και φρουτα...
 
Για να ανεβει στο δαχτυλο σου και αφου δε σε φοβαται ακουμπησε το δαχτυλο σου λιγο κατω απο το στηθος του σαν σκαλοπατακι και σπρωξε ελαφρα. Αν δεν φοβηθει θα ανεβει επανω... 😉 Αν φυγει δελεασε το με κατι! :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
πριν ομως 5 μερες παρατηρω οτι του εχει φυγει ενα αρκετα μεγαλο μαυρο φτερο απο την ουρα.χθες του εφυγε αλλο ενα το τελευταιο και η ουρα του δεν ειναι τοσο μακρια οσο οταν το αγορασα. Τι συμβαινει με αυτο;
Θα ξαναβγουν, μην ανησυχεις! Αλλα θελει μερικες εβδομαδες μεχρι να μακρυνουν.
-Πολυ πιθανον να ειχε στρεσαριστει απο την αλλαγη περιβαλλοντος κ να τα μαδησε απο το αγχος του.
-'Η να ακουμπανε στο κλουβι κ αυτο τα κανει να πεφτουν (προσεξε το κλαδακι του να ειναι μακρια απο τα καγκελα!).
-'Η ακομη μπορει κ απλα να εχει πτερορροια, ειναι εποχικο κ εντελως φυσιολογικο (παρατηρησε αν γενικα το φτερωμα του εχει απωλειες κ ποσες)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
- ή μπορει να μην εχει πτερορροια...
αλλα αν πεφτει και κανενα φτερο σε περιοδο μη πτερορροιας δεν παει να πει οτι κατι δεν παει καλα και πρεπει να ανησυχουμε!
 
Φιλε να σου πω εγω τι εκανα για να ανεβει αν και δεν ξερω αν ειναι σωστο. Σε εμενα παντως επιασε.Βαλε το δαχτυλο σου μπροστα στα δαχτυλα του και προσπαθησε να το βαλεις απο κατω απο το ποδι του ηρεμα και σιγα σιγα. Δοκιμασε το ιδιο και απο την πισω πλευρα των ποδιων του. Σε εμενα ετσι ανεβαινε πιο ευκολα. Και νομιζω οτι ειναι καλο να του δινεις βιταμινες και αυγοτροφη.:)
 
λοιπον παιδια εγω εκανα το λαθος να παρω τα παπαγαλακια μου μαζι και θελω να μαθω αν υπαρχει καποια ελπιδα να τα μαθω να ανεβαινουν στο χερι εχει περασει ηδη ενας μηνας απο τοτε που τα πηρα και δεν τα εχω μαθει να ενεβαινουν στο χερι μου ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!
 
Back
Top