Γενικά Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα 2 budgie και το ένα ανεβάινει πάνω μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aggelos91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aggelos91

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά αν θυμάστε αγόρασα 2 Budgie ζευγάρι. τα βγάζω έξω και πετάνε και ήδη η θυληκιά κάθεται στο χέρι μου και όπου και αν είναι με το που της ακουμπάω την κοιλίτσα πάνω από τα ποδαράκια της ανεβαίνει πάνω στο δάχτυλό μου. Ο αρσενικός φαβάται πολύ ακόμα. Με μεγάλη δυσκολία ανεβαίνει και σχεδόν αμέσως φεύγει. Της θυληκιάς της Lily ακόμα και νερό της έδωσα όταν ήταν στο χέρι μου. H Lily εν τω μεταξύ κάθεται παντού στην αδερφή μοτ που είναι μόλις 7 χρονών στην μητέρα μου στον πατέρα μου. Ακόμα και σε άτομα που δεν έχει ξαναδεί αν και κάθεται λίγο και μετά φεύγει. Για τον αρσενικό τι λέτε να κάνω; Να μάθει και αυτός. Αν θέλετε φωτογραφίες πείτε μου να ανεβάσω
 
Πολύ ευχάριστα νέα Άγγελε! Μπράβο!

Για τον αρσενικό τι λέτε να κάνω;

Υπομονή, υπομονή, υπομονή! Αυτό μπορείς να κάνεις. Και κλασικά... Να του μιλάς ήρεμα, να μην κάνεις απότομες κινήσεις και το τρομάζεις, να του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου κλπ.

Ένας ανασταλτικός παράγων, όμως, είναι ότι έχεις δύο πουλάκια και το καθένα έχει την αβάντα του άλλου. Βέβαια το ότι το θηλυκό ανεβαίνει πάνω σου είναι πολύ θετικό γιατί ο αρσενικός θα βλέπει ότι περνάτε καλά μαζί και δεν της κάνεις τίποτα κακό και θα ξεθαρρέψει -πιθανόν- πιο γρήγορα.
 
Κάτι που του αρέσει πολύ... oτιδήποτε είναι αυτό (φυσικά να ανήκει στα επιτρεπτά τρόφιμα)! 😉
 
Δεν ξέρω τι τους αρέσει ακόμα αυτό είναι το πρόβλημα. Τι να δοκιμάσω λέτε;
 
Μπραβο Αγγελε,τα πατε πολυ καλα, τα Budgies ειναι εξαισια πουλια.
Οσο για τις λιχουδιες, δοκιμασε να τους δινεις φρουτα η οπως λεει η αναστασια φρυγανια, κριτσινι ισως...
 
Nα σου ζησουν! Μην στεναχωριεσαι,θελει υπομονη για να ξεθαρρεψουν.
Οπωσδηποτε περιμενουμε φωτο!
 
συγχαρητήρια :) σου ευχομαι να ανέβει και το αλλο πάνω σου σύντομα :)
ρε παιδια να αναφέρω κάτι που μου έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση; Ειχα παει σε μια φίλη μου προχθές και έχουν ένα Budgie(200 ευρω το πλήρωσε ο αδερφός της-και άγριο- τον πιάσανε τελείως κορόιδο, για να βλέπετε πως υπάρχει τεράστια αισχροκέρδια στις μερες μας-)λοιπον,της κάνω καποια στιγμή "να δω λιγο τον παπαγάλο;" κ μου κανει "ναι ρε εννοειται", ενα πλάσμα ΥΠΕΡΟΧΟ, βέβαια δε το ακούμπησα γιατι μου έκανε χχχ αλλα ήταν υπέροχο, αυτο που μου έκανε εντύπωση όμως ήταν πως ο αδερφός της το έβγαλε και ήταν τα παντα ανοιχτά,τα παντα όμως, μπαλκονόπορτες παράθυρα,όλα, ειπα στη φιλη μου να τα κλείσει, αλλα με αγνόησε πλήρως λέγοντας"δε φεύγει",όντως δεν έφυγε, καθόταν πάνω στο κλουβί του υπομονετικά,του μιλούσε,τον φώναζε,του χάιδευε την κοιλιά για να ανέβει στο χέρι της,τιποτα εκεί, για κανενα 20λεπτο το παρατηρούσακαι το παράθυρο 2 μέτρα δεξιά μας ανοιχτό full, δε νομιζω οτι θα το ξαναδώ αυτο, φιμίζονται τα Budgie για την πίστη τους ή κατι τετοιο;
 
Βασιάννα, δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα τους φύγει ποτέ. Έτυχε και δεν τους έφυγε, δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει αύριο μεθαύριο. Όλοι έτσι λένε "δεν μου φεύγει εμένα" και τέτοια και κάποια μέρα κάτι γίνεται και το πουλί γίνεται Λούης. Είναι μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο, αλλά πλέον θα είναι πολύ αργά... άντε κι αν το βρουν θα είναι τυχεροί, αν δεν το βρουν όμως;

Το πουλάκι σίγουρα ήταν άγριο; Κανονικό Budgie είναι; Μήπως είναι κάποια μετάλλαξη; Πολλά είναι 200 Ε... Μήπως ήταν ταϊσμένο στο χέρι, αλλά δεν ασχολήθηκαν και αγρίεψε; Περίεργο.
 
οχι οχι
ειχα παει στο μαγαζί την ίδια βδομάδα,ήταν κανονικα Budgie 4 μηνών(ετσι μου ειπε ο πετ σοπας) ποσο ακριβως ηταν δε μπορω να πω με σιγουρια -γιατι πάντα μας δουλευουν οι κυριοι-παντως φαινονταν μικρα, αυτο ειναι το σίγουρο, εξημερωμένα δεν ήταν με τιποτα, στο λέω με τεράστια σιγουρια
 
Και ταισμενοσ το χερι να ειναι τα χρηματα που εδωσε ειναι παρα πολλα. Ξεφευγουν κατα πολυ απο το οριο. Μηπως δεν ηταν Budgie?Ακομα και εγγλεζακι να ηταν ειναι πολλα τα χρηματα.
 
θα της ζητήσω φωτογραφία και θα βάλω να το δείτε, ειναι καθαρό Budgie
 
θα της ζητήσω φωτογραφία και θα βάλω να το δείτε, ειναι καθαρό Budgie

Βασιαννα αν ειναι οντως μπατζι η φιλη σου πληρωσε παρα πολλα χρηματα.🙄Εγω θα το πηγαινα πισω...Απο που το αγορασε;
 
Τότε, όντως, πιάστηκε κορόιδο ο αδερφός της φίλης σου. Γι' αυτό πριν προβούμε σε αγορές φροντίζουμε να κάνουμε μία έρευνα αγοράς και δεν πάμε να πάρουμε πουλί απ' το πρώτο μαγαζί που θα συναντήσουμε.

Εγω θα το πηγαινα πισω...

Αυτό είναι κομματάκι δύσκολο αν το έχει αγοράσει εδώ και καιρό. :)
 
ο αδερφός της το πήρε, ναι της το ειπα οτι τα λεφτά ειναι πολλα αλλα έχει περάσει σχεδός ενας χρόνος, δε μπορει να το γυρίσει πίσωκαι εχουν δεθεί και συναισθηματικά, απο ενα πετ στη Μαραθώνος
 
ο αδερφός της το πήρε, ναι της το ειπα οτι τα λεφτά ειναι πολλα αλλα έχει περάσει σχεδός ενας χρόνος, δε μπορει να το γυρίσει πίσωκαι εχουν δεθεί και συναισθηματικά, απο ενα πετ στη Μαραθώνος


Αν εχει περασει χρονος τοτε οκ. Δεν μπορει να το παει πισω. Δεν το προσεξα..

Αλλα με δικοσια ευρω περνεις ημερο ρικνεκ ταισμενο στο χερι. (και σου μενουν 50Ε)😡

Parrots Greece - Kyriakos Argirou - Paradise Valley Bird Farm in Rhodes
 
Back
Top