Γενικά Προβλήματα με την εξημέρωση lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GrJim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GrJim

PB New Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Και πάλι γειά σε όλους! Έχω αγοράσει εδώ και 5 μήνες περίπου ένα love bird! Στην αρχή ήταν αρκετά ανήσυχο, αλλά με τον καιρό ηρέμισε. Είχα φτάσει σε σημείο να το ταϊζω με το χέρι μου, αλλά ποτέ δεν έκατσε να το ακουμπήσω! Τώρα τελευταία όμως, μου φαίνεται ότι έχει αγριέψει λίγο. Τρομάζει όταν βάζω το χέρι μου μέσα και δε μπορώ να το ταϊσω πλέον...☹ Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει καλή ισορροπία, όταν κάθεται στην κούνια, που του έχω βάλει και πολλές φορές ήταν έτοιμο να πέσει! Πριν από μια εβδομάδα έπεσε απο την κούνια...Αν δεν σας είναι πρόβλημα, και γνωρίζατε φυσικά, θα ήθελα να μου λέγατε τη γνώμη σας για το τι μπορεί να έχει, όπως επίσης πώς θα μπορούσα να το ξαναπλησιάσω(εξημερώσω).
Sorry αν έγινα κουραστικός!☹
Περιμένω με ανυπομονησία τα post σας!
Ευχαριστώ! 🙂
 
Αυτο με την ισσοροπια ισως δηλωνει κατι που εχει το πουλακι το οποιο δεν φαινεται εξωτερικα. Δες κι εδω ενα παρομοιο θεμα. https://community.petbirds.gr/threads/Το-cockatiel-έπεσε-από-την-πατήθρα-χωρίς-λόγο.8935/

Εαν συνεχισει να φερεται καπως περιεργα καλυτερα θα ηταν να το δει καποιος ειδικος πτηνιατρος. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως έκανες κάτι και σε φοβήθηκε. Μια μπλούζα με έντονο χρωματισμό, που μπορεί να φορούσες, ένα έντονο άρωμα να το φόβισαν και άλλαξε η συμπεριφορά του.
 
Ο λόγος που να άλλαξε η συμπεριφορά του θα μπορούσε να είναι η πτώση απο την κούνια; Επίσης, όταν έπεσε την επόμενη μέρα γυρνούσε, περίεργα, το λαιμό του κοιτάζοντας προς τα πάνω. Το πήγα σε έναν πτηνίατρο αλλά είπε ότι είναι λόγω της πτώσης και οτι θα γίνει καλα με τον καίρο. Και όντως έτσι εγινε, αλλά το πρόβλημα με την ισορροπία ακόμα υπάρχει. Είδα το post για το cockateil που έπεσε. Το Lovebird μου δε χρησιμοποίησε τα φτερά του, ωστε να αποφύγει τη σύγκρουση και δεν έχει εξωτερικά τραύματα...
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 
Εγω θα σου προτεινα να του κανετε μια γενικη εξεταση αιματος. Εκει λογικα θα φανει αν εχει κατι. Εαν δε νιωθει καλα γενικα, ειναι λογικο να μην θελει να το πολυπλησιαζεις διοτι δεν αισθανεται αφαλεια με το σωμα του πρωτα απ'όλα.

Τι διατροφη ακολουθει;
 
Του έχω μια ταϊστρα με βασική τροφή μεσαίων παπαγάλων, του δίνω 3-4 φορές την εβδομάδα μήλο-αχλάδι(τα οποία τρελαίνεται να τα τρώει!) και που και που του βάζω λιχουδιές με μέλι και φρούτα.
 
Back
Top