Φροντίδα Προβληματική συμπεριφορά από παπαγάλο ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntinos283
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntinos283

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2016
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Πρόκειται για χριστουγεννιάτικο δώρο να πάρω έναν παπαγάλο ζακό που τον έχει ένας θείος μου στα Γιάννενα. Εγώ που πάω στις διακοπές εκεί τον ξέρω τον παπαγάλο και ξέρω ότι δαγκώνει και τον θείο μου που τον έχει αναλάβει μετά από πολκυ καιρό κατάφερε να Τον εκπαιδευσει.

Και ξέρω ότι είχε περάσει και κατάθλιψη λόγω απομόνωσης στο μπάνιο.
 
Ευχαριστώ.Ήμουνα πολύ μικρός απλή θυμάμαι ότι είχε παντρευτεί ο θείος μου και γι'αυτό τον είχε βάλει στο μπάνιο.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω να κάνω να τον πάρω ή να ψάξω να βρω άλλο πουλί της ίδιας ράτσας;
 
Αν μπορεις να τον σωσεις απο το μπανιο κανε το εφοσον το πουλι ειναι σε καλη κατασταση! Αν ειναι ομως να φορτωθεις τα ψυχολογικα του πουλιου και λογω της ηλικιας σου μην το κανεις! Επισης το οτι δαγκωνει τον θειο σου δεν σημαινει κατι! Μπορει εσενα να σε αγαπησει η μπορει κ την μητερα σου! Ειναι θεμα χημειας 🙂
 
Τώρα δεν είναι στο μπάνιο εδώ και 5 Χρόνια ζει σε κανονικές συνθηκες
 
Έχω θέλω να τον πάρω. Έχει ηρεμεισει λίγο και του δίνω τροφή στο χέρι αλλά μερικές φορές προσπαθεί να με δαγκώσει.
 
Έχω θέλω να τον πάρω. Έχει ηρεμεισει λίγο και του δίνω τροφή στο χέρι αλλά μερικές φορές προσπαθεί να με δαγκώσει.
Αυτό δεν το λες και προβληματική συμπεριφορά με άνθρωπο που δεν γνωρίζει.
Εξάλλου ίσως δεν προσπαθεί να σε τσιμπήσει αλλά εσύ φοβάσαι και τραβιέσαι. Αυτό δημιουργεί και στο πουλί δυσπιστία και δεν βελτιώνεται η σχέση σας.
 
Λέτε να του πάρω και ένα θηλυκό Για παρέα; Γιατί έγω μέχρι τις 3 θα λειπω
 
Ντίνο, καλοί οι οραματισμοί για το μέλλον, αλλά στάσου μια στιγμή κι αντιμετώπισε το παρόν.
Αναρωτιέσαι αν θα τον παρεις...
Έχεις τη συγκατάθεση της οικογενείας σου;
Θα τον φροντίζουν και άλλοι εκτος απο εσένα;
Υπάρχει το κατάλληλο μέρος στο σπίτι σας για να μπει το κλουβί του; Θα υπαρχει η δυνατότητα να κοιμάται και να ξυπνά όταν θα σουρουπώνει και όταν θα χαράζει αντίστοιχα;
Αντέχετε εσείς και οι γείτονες σε κραυγές;
Αυτά ειναι λίγα απο τα ερωτήματα που θα μπορούσες να σκεφτείς πριν λάβεις την αποφασή σου.
 
Λέτε να του πάρω και ένα θηλυκό Για παρέα; Γιατί έγω μέχρι τις 3 θα λειπω
Μετά θα χρειαστείς ένα τρίτο, για να κάνει παρέα στα άλλα δύο. Δεν πάει έτσι. Τη δική σου παρέα έχουν ανάγκη, όχι των άλλων πουλιών. Στη φύση ζουν σε κοπάδια αλλά παραμένουν άγρια.
 
Θα συμφωνησω με ολα τα παραπανο.
Αν εχεις καλη θεληση ολα φτιαχνουν και ειδικα οταν μιλαμε για τοσο εξυπνα ζωα.
Ομως πρεπει οι γονεις σου να το θελουν για αρχη και φυσικα να συμφωνησει ο θειος σου :)
Αν παντως δεν γινει ετσι τελικα μπορεις να ξεκινησεις με καποιο μικροτερο ειδος, πχ ενα κοκατιλακι θα ηταν οτι επρεπε για εσενα :)
 
Ναι Έχω τι συγκατάβαση τις οικογένειας μου και του θείου μου. Και υπάρχει μέρος για να κοιματε με το σούρουπο και να ξυπνά Με την Αυγή. Εγώ θα το φροντίζω.
 
Εγώ θα το φροντίζω.
Μπράβο σου για την προθυμία και την αγάπη που τρέφεις γι αυτό το ζωάκι, αλλά στα 13 σου δεν μπορείς να το φροντίζεις εσύ. Και τι εννοώ... Θα θέλει το φαγητό του, το γιατρό του κτλ. Όλα αυτά είναι χρήματα που οι δικοί σου θα σου δίνουν. Και ο παπαγάλος δεν είναι ένα οικονομικό ζώο. Επίσης είσαι σε μία ηλικία που λείπεις αρκετές ώρες απ το σπίτι και μεγαλώνοντας θα λείπεις όλο και περισσότερο. Τι θα κάνεις όταν δε θα τον βλέπεις καθόλου και αυτό θα μελαγχολήσει; Ή όταν μετά φύγεις για σπουδές;
Όλα αυτά δεν στα λέω για να σε αποτρέψω να τον πάρεις.. απλά να το σκεφτείς λίγο παραπάνω και με τους δικούς σου φυσικά!
 
Συνηθως σε αυτες τις ηλικιες στην πραγματικοτητα τα πουλια ειναι των γονεων αυτοι τα φροντιζουν και τρωνε το πακετο! Τα παιδια απλα ειναι για να λενε οτι εχουν παπαγαλο! Μεταξυ αυτων και εγω φυσικα και σε μεγαλυτερη ηλικια 😉
 
Οι γονείς μου μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά και εγώ αντί να περνά η τόσες ώρες στο κινητό θα είμαι με τον παπαγάλο

Μήπως ξερεται κάποιον που να έχει ζακο για να τον ρωτήσω;
 
Back
Top