Αναπαραγωγή Προβληματισμός μετά από δεύτερη άσπορη γέννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Μίνι ιστορικό:

Έχω 3 ζευγάρια καναρίνια τα οποία έχω βάλει για αναπαραγωγή.

Ένα ζευγάρι αχάτες κίτρινο μωασαικό και δύο ζευγάρια τιμπράντο.

Όλα τα πουλάκια είναι του 2016 εκτός από ένα αρσενικό τιμπράντο του 2013.

Όλα βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο (προστατευμένο, χωρίς ενοχλήσεις κτλ)

Όλα ακολουθούν την ίδια "κατάλληλη" διατροφή. Ισορροπημένη από το Σεπτέμβριο που τα έχω στην κατοχή μου, και ακολουθώντας τις "οδηγίες" των τελευταίων δύο μηνών πριν ενώσω τα ζευγάρια. Συμπληρωματικά χορήγησα αμινοξέα+βιταμίνες & ασβέστιο+D3+Φώσφορο της Landmark, βάσει οδηγιών.

Πουλιά έχω πάρει μόνο από το ένα ζευγάρι τιμπράντο του 2016 δύο φορές.

Την πρώτη φορά έκαναν 2 ένσπορα από 4 συνολικά αυγά, τα οποία τα μεγάλωσαν και «κλάρωσαν» κανονικά.

Την δεύτερη φορά έκαναν 4 ένσπορα από 5 συνολικά αυγά, από τα οποία μόλις σήμερα πέρασα δαχτυλίδια στα μισά, όλα δείχνουν πως και αυτά θα τα καταφέρουν, αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Από τα άλλα δύο ζευγάρια είχα μόνο άσπορες γέννες 9 και 11 αυγών αντίστοιχα, αναφέρομαι και στις δύο προσπάθειες συνολικά.

Είναι τυχαίο το γεγονός ή πρέπει να προσέξω κάτι;

Σήμερα τα χώρισα με το συρμάτινο πλέγμα ώστε να βλέπονται, απομάκρυνα τις φωλιές, έκανα και γενική καθαριότητα και περιμένω τις γνώμες σας…

Θα ήθελα πολύ από μια γέννα κι από αυτά…

Πότε είναι καλά να τα ξαναενώσω; Κάνω ξανά μίνι προετοιμασία; Αν και δεν πιστεύω πως εκεί είναι το πρόβλημα…

Θέλω να προλάβω και τον καιρό, μην ψήνονται καλοκαιριάτικα…

Λοιπόν;

Η ωοσκόπηση έγινε κατόπιν εορτής για ευνόητους λόγους, με το φακό του κινητού...

1_Easy-Resize.com (2).webp 2_Easy-Resize.com (1).webp 3_Easy-Resize.com.webp
.
 
Είναι τυχαίο το γεγονός ή πρέπει να προσέξω κάτι;
Η ηλικία και η κατάλληλη προετοιμασία των αρσενικών είναι βασικός παράγοντας που μπορεί να συμβάλει ανασταλτικά σε κάθε αναπαραγωγική προσπάθεια...
Έχουν δώσει απογόνους την περσινή χρονιά αυτά τα δύο αρσενικά;
Πότε είναι καλά να τα ξαναενώσω; Κάνω ξανά μίνι προετοιμασία; Αν και δεν πιστεύω πως εκεί είναι το πρόβλημα…
Θα πρέπει να ελέγξεις όλους τους παράγοντες που μπορεί να φέρουν άσπερμες γέννες αυγών όπως είναι το πάχος των πουλιών, η πλούσια και γεμάτη φτερά περιοχή της αμάρας, λάθος τοποθέτηση στα πάτηθρα κλπ...
Μόνο τότε θα μπορέσεις να έχεις καλή εικόνα για τον φταίχτη, την αιτία και τις λύσεις στο πρόβλημα που σε απασχολεί.
 
Καλησπέρα Γιάννη,
Ένα μόνο αρσενικό είναι του ΄13 όλα τα υπόλοιπα αρσενικά/θηλυκά είναι του ΄16, από όσο γνωρίζω ναι, έχει δώσει πουλιά.
Όλα είναι προβλεπόμενα, για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...
 
Όλα είναι προβλεπόμενα, για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...
Υπάρχει αιτία σίγουρα.
Άλλο αν δεν μπορούμε εμείς να την εντοπίσουμε...
 
Σπύρο γενικά φέτος είναι περίεργη η χρονιά.
Έχεις δει βατέματα;
Μπορείς να δεις τους αχάτες σου για λίπος και ίσως να θέλει λίγο "κούρεμα" το αρσενικό. Τα ντιμπράντο μου κάνουν εντύπωση που σου δίνουν άσπορα. Είναι το αρσενικό του 2013? Μπορείς να βάλεις φωτογραφίες για περισσότερες οδηγίες από τους πιο έμπειρους.
Προσωπικά από ντιμπράντο του 2016 πήρα 5άδες αυγά ένσπορα και 2 θηλυκά ντιμπράντο του 2015 έκαναν 1η γέννα από 3! Εννοείται ίδιες εξωτερικές συνθήκες σε όλα τα ζευγάρια. Δεν ξέρω τι γίνεται, περιμένω τώρα τις 2ες γέννες...
 
@Nontas , το ένα από τα δύο αρσενικά τιμπραντο είναι του '13.
Για την ώρα μόνο η "κοπελιά" που πήρα από εσένα έχει γίνει μάνα... Με ταίρι αρσενικό του '16. Και μάλιστα δύο φορές!
Μπορώ να κάνω τα πάντα ΕΚΤΌΣ από να αρχίσω να κουρεύω τα πουλιά...
Σε καμιά εβδομάδα λέω να ξαναπροσπαθήσω, είναι καλά από άποψη χρόνου; Απλά μέχρι τότε θα ταίζω μόνο σπόρους μην τυχόν και έχουν πάρει "κιλά"...
 
Μπορώ να κάνω τα πάντα ΕΚΤΌΣ από να αρχίσω να κουρεύω τα πουλιά...
Το κούρεμα για μένα είναι κάτι που πρέπει να θεωρείται αυτονόητο στις μεταλλάξεις και στα πλούσιου φτερώματος πουλιά... Τώρα στα στεγνά τιμπράντος θα είναι απορίας άξιο αν δημιουργούν προβλήματα τα φτερά στην περιοχή της αμάρας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nontas
Γιάννη το αντιλαμβάνομαι αυτό και για αυτό τον λόγο δεν θέλησα να μπλέξω με "μαλλιαρές" ράτσες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nontas
Γιάννη το αντιλαμβάνομαι αυτό και για αυτό τον λόγο δεν θέλησα να μπλέξω με "μαλλιαρές" ράτσες...
Σπύρο και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με τα ασπορα αυγά. Περιμενω δω τώρα στην Τρίτη γεννά τη θα γινει
 
Ο κύκλος των αστοχιών μπορεί να υπάρχει, αλλά οι πραγματικές ανησυχίες πρέπει να εκφράζονται, αφού περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος που τα προς αναπαραγωγή πουλιά είναι στην κατοχή μας και κάτω απο τις δικές μας, ιδιαίτερες συνθήκες. Αν ρωτήσετε γύρο σας την απόδοση που έχουν, ακόμα και ακριβοπληρωμένα πουλάκια, που έχουν αγοραστεί την τελευταία χρονιά (ιδιαίτερα απο το εξωτερικό), θα δείτε οτι το "φαινόμενο" είναι μάλλον κανόνας. Υπομονή. Φροντίδα για σωστή διαβίωση και προετοιμασία των πουλιών. Αυτά, είναι εκείνα που πρέπει να μάθουμε και να τα προσφέρουμε ΣΩΣΤΆ Τα άλλα θα έλθουν, σχεδόν αυτόματα. :)
 
Back
Top