Γενικά Προβληματισμός με αγορά δεύτερου Quaker (Monk)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fox
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fox

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2015
Μηνύματα
86
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σας

Έχω από την Παρασκευή στην κατοχή μου έναν Monk και βλέπω ότι έχει δεθεί αρκετά μαζί μου δεν ξεκολλάει με λίγα λόγια αν και δεν τον αφήνω να είναι συνέχεια έξω και κακομαθαίνει.

Βρήκα ένα παλικάρι και μου δίνει τον Monk του πολύ λίγα λεφτά μαζί με την προίκα του (μιλάω για μεγάλη ευκαιρία) αλλά είναι και αυτός αρσενικός τι προτείνετε να τον πάρω με σκοπό να τον ανταλλάξω αν ποτέ βρω έναν θηλυκό η να κοιτάξω πιο μετά όταν θα έχω καλύτερα οικονομικά για θηλυκό Monk?
 
Δεν καταλαβα θα ανταλλαξεις με αυτο που εχεις τωρα με εκεινο που σου δινει;
 
τι προτείνετε να τον πάρω με σκοπό να τον ανταλλάξω
Τι είναι τα πουλιά για να τα ανταλλάξεις...
Μην τον πάρεις εάν δεν τον αγαπήσεις και τον βλέπεις απλά σαν μια άψυχη ευκαιρία.
 
Αχα κοιτα πιστευω πως αν παρεις το θυληκο μπορει με το δικο σου να μην εχει την ιδια συμπεριφορα μαζι σου
 
Τι είναι τα πουλιά για να τα ανταλλάξεις...
Μην τον πάρεις εάν δεν τον αγαπήσεις και τον βλέπεις απλά σαν μια άψυχη ευκαιρία.
Προς θεού δεν το βλέπω έτσι αλλιώς δεν θα είχα όσα έχω απλά μου ηρθε σαν σκέψη και το ζευγάρωμα ερώτηση έκανα.
Αχα κοιτα πιστευω πως αν παρεις το θυληκο μπορει με το δικο σου να μην εχει την ιδια συμπεριφορα μαζι σου
Βασικά τον δεύτερο θα τον αναλάβει η γυναίκα μου 😉
 
Θα τα βαλεις σε διαδικασια αναπαραγωγης;Θα ζουν στο ιδιο κλουβι,Θατα φερνετε καθολου σε επαφη;
 
Πολύ θα το ήθελα αν και το πρώτο που σκέφτομαι είναι η συντροφιά αλλά είναι και το άλλο αρσενικό για αυτό έκανα την ερώτηση
 
Προς θεού δεν το βλέπω έτσι αλλιώς δεν θα είχα όσα έχω απλά μου ηρθε σαν σκέψη και το ζευγάρωμα ερώτηση έκανα.
Μα δεν θα τον ζευγαρώσεις αλλά θα τον έχεις για να το ''ανταλλάξεις'' με μια θηλυκιά.
Βασικά τον δεύτερο θα τον αναλάβει η γυναίκα μου 😉
Αλλά και πάλι δεν θα τον κρατήσεις για ''πολύ''
Δεν λέω ότι είσαι κακός άνθρωπος αλλά σκέψου το. Δεν λέω να μην τον πάρεις αλλά μετά κράτα τον.:)
 
Μα δεν θα τον ζευγαρώσεις αλλά θα τον έχεις για να το ''ανταλλάξεις'' με μια θηλυκιά.

Αλλά και πάλι δεν θα τον κρατήσεις για ''πολύ''
Δεν λέω ότι είσαι κακός άνθρωπος αλλά σκέψου το. Δεν λέω να μην τον πάρεις αλλά μετά κράτα τον.:)

Κοίτα φίλε Κοκατιλοπουλε το ξέρω ότι εκεί θα καταλήξω. Καμια παρεξήγηση να είσαι καλά :)
 
Εγω πιστευω οτι με λιγη δουλεια ισως σου ειναι καλυτερα να εχεις 2 του ιδιου φυλου και να κανουν παρεακι, χωρις να εισαι "δεμενος" με τη σκεψη αναπαραγωγης. Εννοω οτι αν εχεις 2 αντιθετου φυλου, θα μπεις στη διαδικασια (αν φυσικα ταιριαξουν σαν ζευγαρι) και θα απομακρυνθουν λιγο απο σενα. Ενω αν ειναι παρεουλα πιστευ θα τα χειριζεσαι καλυτερα. Αλλα θελει δουλεια για να τα πανε και καλα μεταξυ τους..
 
Για παρέα όπως σου είπε και η Μιράντα μπορεί και τα 2 του ίδιου φύλου να την καταβρούν. Εάν η αναπαραγωγή δεν είναι στόχος σου, πάρε αυτό το αρσενικό που σου δίνουν.
 
Σας ευχαριστώ Χαρά μου να έχω περισσότερα κατοικίδια στο σπίτι μου άρα σε λίγο θα έχω και δεύτερο monk,2 κοκατιλ,1 τσιντσιλά και 4 ψαράκια koi :)
 
Επαναφέρω το θέμα μιας και σήμερα το απόγευμα θα πάμε να το δούμε από κοντά αν είναι καλά και σε καλή κατάσταση κατά 99% θα το πάρουμε :)
 
Λοιπόν πήγα και δεν είδα αυτό που περίμενα το Monk ήταν σε άσχημη κατάσταση και του έλειπαν φτερά αρκετά ώστε να φαίνεται και το δέρμα του. Γενικα μια πολύ άσχημη κατάσταση που δεν περίμενα να δω. Η απάντηση του πιτσιρικά ήταν ότι είναι η εποχή που αλλάζει φτερά και του απάντησα ότι ο δικός μου είναι μια Χαρά και είναι της ίδιας ράτσας παπαγάλος.

Έφυγα απογοητευμένος όχι τόσο εγώ όσο η αρραβωνιαστικιά μου που ήθελε να τον αναλάβει προσωπικά μέχρι να τους μονιάσουμε με τον δικό μου.

Παραθέτω μερικές φωτό και τα συμπεράσματα δικά σας ☹




 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τι άθλιος άνθρωπος να το έχει έτσι το ζωντανό...
Θα το αγόραζα μόνο και μόνο για να το σώσω από τα χέρια αυτού του βλάκα!
ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ!
 
Λοιπόν πήγα και δεν είδα αυτό που περίμενα το Monk ήταν σε άσχημη κατάσταση και του έλειπαν φτερά αρκετά ώστε να φαίνεται και το δέρμα του. Γενικα μια πολύ άσχημη κατάσταση που δεν περίμενα να δω. Η απάντηση του πιτσιρικά ήταν ότι είναι η εποχή που αλλάζει φτερά και του απάντησα ότι ο δικός μου είναι μια Χαρά και είναι της ίδιας ράτσας παπαγάλος.

Έφυγα απογοητευμένος όχι τόσο εγώ όσο η αρραβωνιαστικιά μου που ήθελε να τον αναλάβει προσωπικά μέχρι να τους μονιάσουμε με τον δικό μου.

Παραθέτω μερικές φωτό και τα συμπεράσματα δικά σας ☹




Tον καημενο εγω στη θεση σου θα τον επαιρνα να τον αναλαβω ωστε να γινει ενα ομορφο πουλακι ξανα! Κριμα στα χερια που βρισκεται ☹ το οτι ειναι πιτσιρικας δεν ειναι δικαολογια και γω 14 προς 15 παω αλλα δεν θα αφηνα ποτε πουλι σε αυτη την κατασταση
 
Το σκεφτήκαμε αλλά μένουμε σε διαμέρισμα και θα βάλουμε σε κίνδυνο άλλους 3 παπαγάλους άρα δεν ρίσκαρα.
Λυπάμαι ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μια ερώτηση και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Άλλο ειδος παπαγάλου πιστεύετε θα ταίριαζε με εναν Monk όπως Σενεγάλης η ringneck;
 
Back
Top