Γενικά Προβληματισμός με παράνομο πιάσιμο μεγάλου αριθμού καρδερινων απο την φύση!

valantis canary

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2023
Μηνύματα
14
Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό εδώ το θέμα για να συζητήσω με εσάς τον προβληματισμό μου και αν μπορούμε σαν κοινότητα να δράσουμε και να κάνουμε κάτι. Έχω έναν φίλο στο φβ που εκτρέφει κάποιες λίγες καρδερίνες για τα "μάτια"του κόσμου. Όμως πουλάει κυρίως δεκάδες μην πω εκατοντάδες πιασμένα πουλιά με 15-20€. Έχω δει βίντεο και φωτογραφίες με πουλιά 15 και παραπάνω στοιβαγμένα σε κλουβιά και να είναι φοβισμένα. Αυτό που συντελείται είναι γενοκτονία. Τι μπορούμε να κάνουμε να μην ξαναγίνει αυτό;;Ο όγκος των πουλιών είναι μεγάλος και αλήθεια δεν μπορώ κάθε μέρα να βλέπω τα ίδια και τα ίδια να ανεβάζει πουλιά που δεν φταίει σε τιποτα και να ταλαιπωρούνται έτσι. Επίσης δεν ξέρω πως , αλλά έφερε και καρδερίνες Ιμαλαιων μάλλον πιασμένες γιατί δαχτυλίδια δεν έχουν ούτε για δείγμα!!
 
Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό εδώ το θέμα για να συζητήσω με εσάς τον προβληματισμό μου και αν μπορούμε σαν κοινότητα να δράσουμε και να κάνουμε κάτι. Έχω έναν φίλο στο φβ που εκτρέφει κάποιες λίγες καρδερίνες για τα "μάτια"του κόσμου. Όμως πουλάει κυρίως δεκάδες μην πω εκατοντάδες πιασμένα πουλιά με 15-20€. Έχω δει βίντεο και φωτογραφίες με πουλιά 15 και παραπάνω στοιβαγμένα σε κλουβιά και να είναι φοβισμένα. Αυτό που συντελείται είναι γενοκτονία. Τι μπορούμε να κάνουμε να μην ξαναγίνει αυτό;;Ο όγκος των πουλιών είναι μεγάλος και αλήθεια δεν μπορώ κάθε μέρα να βλέπω τα ίδια και τα ίδια να ανεβάζει πουλιά που δεν φταίει σε τιποτα και να ταλαιπωρούνται έτσι. Επίσης δεν ξέρω πως , αλλά έφερε και καρδερίνες Ιμαλαιων μάλλον πιασμένες γιατί δαχτυλίδια δεν έχουν ούτε για δείγμα!!
Πολύ άσχημο αυτό! Να τον αναφέρεις σε κάποια περιβαλλοντική οργάνωση πρέπει. Πάρε τηλέφωνο την ορνιθολογική και εξήγησέ τους. @Stavros
επιτρέπεται να γράψω τηλέφωνο;
[automerge]1703793992[/automerge]
Και είναι και τέλεια πουλιά οι καρδερίνες. Έχουν φωλιά σε ένα δέντρο στον κήπο της οικοδομής και τα βλέπουμε καθημερινά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@MARY58 Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να πετύχουμε τον στόχο μας , διότι τον συγκεκριμένο τύπο δεν τον ξέρω προσωπικά, οπότε δεν ξέρω πολλές πληροφορίες για αυτόν.Τον έχω μόνο στο φβ και μένει σε άλλον νόμο. Μακάρι να πάνε όλα καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika

Στο αρθρο αναφερεται πιο κλιμακιο εκανε τον ελεγχο και απο που δωθηκε η εντολη κλπ .Οποτε εχεις ενα μπουσουλα αν θελέις να κανει καταγγελια στους αρμοδιους φορεις. κανε και τα αντιστοιχα report στις πλατφορμες. με χαρα νομιζω θα γινει δεκτο το ρεπορτ. to wild life illegal trade δεν ειναι αποδεκτο πουθενα.
 
Back
Top