Ασθένειες Προβλημα με θηλυκο καναρινι

giwrgos78

PB New Member
Εγγραφή
20 Φεβ 2016
Μηνύματα
6
Πόλη
Καρδίτσα
θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι να κανω με ενα θιλικο καναρινι που εχω... Το προωλιμα εινα οτι εχει χασι αρκετα ποθποθλα γιρο κ απο τα διο ματια κ λιγο κατο απο το λεμο...
 
Γιώργο καλώς ήρθες!
Για να μπορέσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να σε βοηθήσει κι εσένα και το πουλάκι σου, κάνε τον κόπο και γράψε μας μερικές πληροφορίες για :
-Πόσον καιρό έχει αυτά τα συμπτώματα;
-Πόσον καιρό έχεις εσύ το πουλάκι;
-Τι ηλικία έχει;
-Έχει γεννήσει ποτέ;
-Έχεις προσέξει αν οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
-Τι διατροφή κάνεις στο πουλάκι, τι μάρκα σπόρων δηλαδή και αν προσφέρεις αυγό, αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, χορταρικά και τι άλλο που δεν ανέφερα ίσως εγώ.
-Αν το πουλάκι είναι μόνο του ή με άλλα θηλυκά στο κλουβί.
-Αν το κλουβί είναι μέσα ή έξω από το σπίτι.
-Αν το βλέπει ο ήλιος κάποιες μέρες ή ώρες.
-Αν υπήρξε κάποια αλλαγή στις συνήθειές του τον τελευταίο καιρό.
Γράψε και ό,τι άλλο θεωρείς εσύ χρήσιμο και βάλε αν μπορείς, καθαρές κοντινές φωτογραφίες των περιοχών που έχουν πρόβλημα.
Σύντομα κάποιος γνώστης θα προσπαθήσει να σε κατευθύνει αν είναι κάτι που μπορείς να αντιμετωπίσεις μόνος σου ή πρέπει να το πας σε γιατρό.
Περαστικά!
 
Γιώργο καλώς ήρθες!
Για να μπορέσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να σε βοηθήσει κι εσένα και το πουλάκι σου, κάνε τον κόπο και γράψε μας μερικές πληροφορίες για :
-Πόσον καιρό έχει αυτά τα συμπτώματα;
-Πόσον καιρό έχεις εσύ το πουλάκι;
-Τι ηλικία έχει;
-Έχει γεννήσει ποτέ;
-Έχεις προσέξει αν οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
-Τι διατροφή κάνεις στο πουλάκι, τι μάρκα σπόρων δηλαδή και αν προσφέρεις αυγό, αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, χορταρικά και τι άλλο που δεν ανέφερα ίσως εγώ.
-Αν το πουλάκι είναι μόνο του ή με άλλα θηλυκά στο κλουβί.
-Αν το κλουβί είναι μέσα ή έξω από το σπίτι.
-Αν το βλέπει ο ήλιος κάποιες μέρες ή ώρες.
-Αν υπήρξε κάποια αλλαγή στις συνήθειές του τον τελευταίο καιρό.
Γράψε και ό,τι άλλο θεωρείς εσύ χρήσιμο και βάλε αν μπορείς, καθαρές κοντινές φωτογραφίες των περιοχών που έχουν πρόβλημα.
Σύντομα κάποιος γνώστης θα προσπαθήσει να σε κατευθύνει αν είναι κάτι που μπορείς να αντιμετωπίσεις μόνος σου ή πρέπει να το πας σε γιατρό.
Περαστικά!
eyxaristw..
 
Γιωργο το πουλακι εχει πριξιμο στα ματια; Φενονται το φτερωμα γυρω απο τα ματια σαν να ειναι βραγμενα;
 
Γιώργο καλό είναι να απαντήσεις στις ερωτήσεις της Μαρίας και να ανεβάσεις φωτογραφία ώστε αν κάποιος γνωρίζει να μπορέσει να σε βοηθήσει.
 
Γιώργο καλώς ήρθες!
Για να μπορέσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να σε βοηθήσει κι εσένα και το πουλάκι σου, κάνε τον κόπο και γράψε μας μερικές πληροφορίες για :
-Πόσον καιρό έχει αυτά τα συμπτώματα;
-Πόσον καιρό έχεις εσύ το πουλάκι;
-Τι ηλικία έχει;
-Έχει γεννήσει ποτέ;
-Έχεις προσέξει αν οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές.
-Τι διατροφή κάνεις στο πουλάκι, τι μάρκα σπόρων δηλαδή και αν προσφέρεις αυγό, αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλο, χορταρικά και τι άλλο που δεν ανέφερα ίσως εγώ.
-Αν το πουλάκι είναι μόνο του ή με άλλα θηλυκά στο κλουβί.
-Αν το κλουβί είναι μέσα ή έξω από το σπίτι.
-Αν το βλέπει ο ήλιος κάποιες μέρες ή ώρες.
-Αν υπήρξε κάποια αλλαγή στις συνήθειές του τον τελευταίο καιρό.
Γράψε και ό,τι άλλο θεωρείς εσύ χρήσιμο και βάλε αν μπορείς, καθαρές κοντινές φωτογραφίες των περιοχών που έχουν πρόβλημα.
Σύντομα κάποιος γνώστης θα προσπαθήσει να σε κατευθύνει αν είναι κάτι που μπορείς να αντιμετωπίσεις μόνος σου ή πρέπει να το πας σε γιατρό.
Περαστικά!
εγώ το έχω τρις μήνες. τα συμπτώματα τα έχει εδώ κ 20 με 25 ημέρες. Δεν έχει δαχτυλίδι κ έτσι δεν ξέρω την υλικά του. μου έκανε δύο αποτυχημένες γαινες κ τώρα είναι στην τρίτη γαινα θέλη άλες 5 ημέρες για να σπάσουν τα αυγουλάκια του... Τα κόπρανα του είναι φυσιολογικά ούτε νέρωτα ούτε πόλη ξερα...η τροφή του είναι διάφορα σπόρια όχι παρασκευασμένα, μήλο, αυγό, μπρόκολο, αυγοτροφη εμπορίου, μαρούλι... Το πουλάκι είναι με το αρσενικό μαζί... Το έχω μέσα στο σπίτι κοντά σε παράθυρο κ έχει φως σχεδόν όλη την ημέρα... κ αυτό που έχω εγώ παρατηση είναι ότι ήταν νευρικό από όταν σχεδόν το πήρα... κ το αρσενικό δεν πόλη τραγουδά νεμεν είναι ζωηρό αλλά όχι κ πολύ κ κάνει ένα θόρυβο με το στόμα του σαν να σπαυ σπόρια, ααα! το αρσενικό τα συμτώματα τα έχει από την αρχή που το πήρα... Ευχαριστώ μαρία...

εγώ το έχω τρις μήνες. τα συμπτώματα τα έχει εδώ κ 20 με 25 ημέρες. Δεν έχει δαχτυλίδι κ έτσι δεν ξέρω την υλικά του. μου έκανε δύο αποτυχημένες γαινες κ τώρα είναι στην τρίτη γαινα θέλη άλες 5 ημέρες για να σπάσουν τα αυγουλάκια του... Τα κόπρανα του είναι φυσιολογικά ούτε νέρωτα ούτε πόλη ξερα...η τροφή του είναι διάφορα σπόρια όχι παρασκευασμένα, μήλο, αυγό, μπρόκολο, αυγοτροφη εμπορίου, μαρούλι... Το πουλάκι είναι με το αρσενικό μαζί... Το έχω μέσα στο σπίτι κοντά σε παράθυρο κ έχει φως σχεδόν όλη την ημέρα... κ αυτό που έχω εγώ παρατηση είναι ότι ήταν νευρικό από όταν σχεδόν το πήρα... κ το αρσενικό δεν πόλη τραγουδά νεμεν είναι ζωηρό αλλά όχι κ πολύ κ κάνει ένα θόρυβο με το στόμα του σαν να σπαυ σπόρια, ααα! το αρσενικό τα συμτώματα τα έχει από την αρχή που το πήρα... Ευχαριστώ μαρία...
όσο για φωτογραφία θα προσπαθήσω να βγάλω με το κινητό μου γιατί δεν έχω κάμερα...
 
μου έκανε δύο αποτυχημένες γαινες κ τώρα είναι στην τρίτη γαινα θέλη άλες 5 ημέρες για να σπάσουν τα αυγουλάκια του...

Ποια είναι η προετοιμασία που έκανες στα πουλιά για να ξεκινήσουν την αναπαραγωγή; Έχεις κάνει κάποια ενέργεια για ψείρες στην φωλιά και το κλουβί;

Θα σου προτείνω να περιμένεις 5 με 6 μέρες να δεις τι θα γίνει και αν δεν βγουν νεοσσοί να διακόψεις - σταματήσεις την αναπαραγωγή για το 2016 και να ασχοληθείς με την υγεία των καναρινιών σου.

Ξεκίνα επίσης το διάβασμα και θα βρεις σίγουρα τα λάθη σου. Αν κάτι δεν το καταλάβεις ή έχεις ερωτήσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Σωστή διατροφή, το Α και το Ω στη διαχείριση των καναρινιών
Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών
Ζευγάρωμα καναρινιών

Από το αυγό μέχρι την ανεξαρτητοποίηση των καναρινιών
 
Καλοια δικα μου πουλακια ειχαν χασει πουπουλα γυρω γυρω απο τα ματια τους και καποια απο αυτα τους εδωσα αντιβιωση και τα εσωσα
. Καποια αλλα παλι δυστηχως ψοφισαν
 
Καλοια δικα μου πουλακια ειχαν χασει πουπουλα γυρω γυρω απο τα ματια τους και καποια απο αυτα τους εδωσα αντιβιωση και τα εσωσα
. Καποια αλλα παλι δυστηχως ψοφισαν
Μπορει το δικο σου περιστατικο να μην εχει καμια σχεση με του θεματοθετη, οποτε ας μην τον πανικοβαλλουμε αδικα και χωρις φωτογραφιες.
Εσενα ποιος σου συνεστησε την αντιβιωση, ποια αντιβιωση και για ποια ασθενεια; Ψοφησαν απο την αρρωστια; Παρακαλω να μη λεμε αοριστα πραγματα χωρις τουλαχιστον να περιγραφουμε ακριβως τι πιστευουμε γιατι ειναι ανωφελο.
Ενας πτηνιατρος θα λυσει τις αποριες μας.
 
@giwrgos78 δεν έπρεπε να βάλεις ένα άρρωστο πουλί για τρίτη γέννα.. Έπρεπε να διακόψεις ό,τι και αν κάνει και να ασχοληθείς με την υγεία του που είναι σημαντικότερη.

Θα συμφωνήσω με Κώστα:
να περιμένεις 5 με 6 μέρες να δεις τι θα γίνει και αν δεν βγουν νεοσσοί να διακόψεις - σταματήσεις την αναπαραγωγή για το 2016 και να ασχοληθείς με την υγεία των καναρινιών σου.
Πουλιά που δεν είναι υγιή ή που έχουν κάποια συμπτώματα που μας προβληματίζουν δεν τα βάζουμε για αναπαραγωγή.

Όπως και να έχει, μόλις περάσουν οι 5-6 μέρες, ανέβασε φώτο με τα μάτια της κανάρας, και κάποιο βίντεο να ακούσουμε τον αρσενικό και να σε βοηθήσουμε για το πως πρέπει να κινηθείς.
 
Πουλιά που δεν είναι υγιή ή που έχουν κάποια συμπτώματα που μας προβληματίζουν δεν τα βάζουμε για αναπαραγωγή.
Καλημερα δεν το γνωριζα οτι ειναι αρρωστο, να το γνώριζα φυσικα κ δεν θα το ευαζα να ζευγαροση τα σιμπτοματα τα ειχε απο οταν το πιρα απο το πετ σοπ... Τεσπα το θεμα μου ειναι η υγεια τους τωρα. εχω σκοπο να το παω αμεσα σε πτινιατρο.. Σας ευχαριστω ολους θερμα για τιν βοηθεια σας...
 
Εγω τα πουλακια που ειχαν τριχομοναδα... Εφτιαξαν τα περισσοτερα απλως μετα καποια πουλακια αρχισαν να πριΟνται στο ματι και να ειναι το ματι τους κιγο βρεγμενο γυρω γυρω. Που πιθανοτατα να ηταν μυκοπλασμα απο οτι μου ειπαν και ειζα διαβασει
 
Εγω τα πουλακια που ειχαν τριχομοναδα... Εφτιαξαν τα περισσοτερα απλως μετα καποια πουλακια αρχισαν να πριΟνται στο ματι και να ειναι το ματι τους κιγο βρεγμενο γυρω γυρω. Που πιθανοτατα να ηταν μυκοπλασμα απο οτι μου ειπαν και ειζα διαβασει
Οχι δεν ήταν μυκόπλασμα. Ηταν τριχομονάδα. Ηταν η φυσιολογική εξέλιξη της ασθένειας.
 
Back
Top