Ασθένειες Προβλημα στα δαχτυλα ενος καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim74

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Αίγιο
γεια σας. Αγορασα πριν λιγες μερες ενα καναρινακι και εχει προβλημα στο ενα ποδαρακι του και συγκεκριμενα στα δαχτυλα του τα οποια μοιαζουν ατροφικα και τα μπροστινα αντι να πηγαινουν μπροστα εχουν γυρισει προς τα πισω με αποτελεσμα να το ενοχλουν και να μην μπορει να πατησει καλα. Ειναι μονιμα ετσι, δεν ανοιγουν ουτε κλεινουν καθολου... Μπορω να κανω κατι;
 
γεια σας. Αγορασα πριν λιγες μερες ενα καναρινακι και εχει προβλημα στο ενα ποδαρακι του και συγκεκριμενα στα δαχτυλα του τα οποια μοιαζουν ατροφικα και τα μπροστινα αντι να πηγαινουν μπροστα εχουν γυρισει προς τα πισω με αποτελεσμα να το ενοχλουν και να μην μπορει να πατησει καλα. Ειναι μονιμα ετσι, δεν ανοιγουν ουτε κλεινουν καθολου... Μπορω να κανω κατι;
Μήπως λέω μήπως τα νυχάκια του θέλουν κόψιμο; Και τον ενοχλούν; Τα έχεις κοιτάξει τα νύχια του;
 
εννοειται πως τα νυχακια του ειναι κομμενα. Εχει προβλημα με τα δαχτυλακια του, τα οποια απλα κρεμονται... Και δεν τα κουναει καθολου...
 
Τότε το πουλάκι θέλει βοήθεια. Καλό θα ήταν να το δει ένας γιατρός☹
 
το προβλημα ειναι πως εδω δεν υπαρχει κτηνιατρος ειδικος για πουλια και φοβαμαι πως κατα 99% θα μου πουν πως δεν γινεται τιποτα... Οπως μου ειπε και αυτος που το αγορασα αλλα το πηρα επειδη το συμπαθησα... Εχω αλλα 5 που ειναι μια χαρα.
 
το προβλημα ειναι πως εδω δεν υπαρχει κτηνιατρος ειδικος για πουλια και φοβαμαι πως κατα 99% θα μου πουν πως δεν γινεται τιποτα... Οπως μου ειπε και αυτος που το αγορασα αλλα το πηρα επειδη το συμπαθησα... Εχω αλλα 5 που ειναι μια χαρα.
Aρα το αγόρασες το πουλάκι με το πρόβλημα. Τότε κατά τη γνώμη μου ή είναι κάποιος τραυματισμός ή μήπως το προβλημά του είναι εκ γενετής. Σίγουρα τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία με τα καναρινάκια θα σε βοηθήσουν.
 
απο την μικρη πειρα που εχω μαλλον ειναι εκ γενετης...
 
φιλε μου μπορεις να μας πεις το χρωμα που εχουν τα δαχτυλα του.
εαν εχουν ασπρο χρωμα ειναι εκγεννητης εαν ειναι μαυρα ειναι χτυπημα.
ποτε δεν αγοραζουμε πουλια που ειναι αρωστα η δεν ειναι καλα στην υγεια τους.
λες οτι εχεις αλλα 5 πουλια, κριμας δεν ειναι να παθουν και αυτα τιποτα απο μια λαθος αγορα;
λαθος αγορα λεω γιατι, και το πουλι μπορει να μην γεινει ποτε καλα και να ειναι κριμας τα λευτα και ο αγωνας που κανουμε να το κανουμε καλά και το οτι ειναι εστια μολυνσης για τα αλλα πουλια μας.
 
το χρωμα τους ειναι ιδιο με το χρωμα και των αλλων πουλιων που εχω και ειναι καλα. Οσο για την αγορα αυτη που εκανα θεωρω πως δεν ειναι αρρωστο απλα εχει κατι στο ποδαρακι του μαλλον εκ γενετης. Οσο για το αγοραζουμε οσα δεν εχουν προβλημα ετσι πιστευα μεχρι που το ειδα... Τα λεφτα φιλε δημητρη ειναι το τελευταιο που με νοιαζει...
 
αφου εχει ο ιδιο χρωμα με τα αλλα ειναι εκγεννητης και δεν πιστευω να εχει τιποτα κακο.
εαν θες και μπορεις να μας βγαλεις μια φωτογραφια να σου πουμε τι μπορεις να κανεις.
 
Back
Top