Ασθένειες Προβλημα στο αναπνευστικο συστημα

thanmar78

PB Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
240
Πόλη
Ρούτσι
Ηλικία Πουλιού: 2 ετών
Φύλο: Θήλυ
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου: 25 - 35
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 11/2007
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: Αρχές Ιουνίου
Διατροφή: Κανονική (Σπόροι χρώματος)
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Φυσιολογική
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): Δύσπνοια με ήχους τσικ
τσικ ανοιχτο στόμα
Κινητικότητα: Φυσιολογική
Τρέφεται Κανονικά: Ναι
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή): Όπως αναφέρθηκαν στην
αναπνοή
Προηγηθείσα Θεραπεία: Tafarm Aviomycine - Tafarm
Asminine
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): Ναί
Παρατηρήσεις: Καμία
Τι μπορεί να συμβαίνει στο πουλί; Είναι μεταδοτικό; Κινδυνεύει το σμήνος μου; Τι αγωγή χρειάζεται;
Υ. Γ. Φίλοι τα μόνα φάρμακα που βρίσκω στην περιοχή μου ειναι της Tafarma, Tabernil και Bogena.

Σας ευχαριστώ
 
κατατοπιστικη αναφορα εβαλες φιλε Θανο. Μπραβο. Για δοκιμασε το πουλμοσαν. Αν μιλησουν και αλλοι να δουμε τις γνωμες τους!
 
Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει και πτηνίατρος έτσι; Δείχνει για ακάρι της τραχείας αλλά επειδή το αντιμετωπίζω αυτό τον καιρό και πιθανόν να είμαι προκατηλειμένος ας πει και κάποιος άλλος. Παρουσιάζει μήπως και φαγούρα, κενά στο φτέρωμα ξύσιμο του ράμφους στα κλαδιά;
 
Αν τελικά είναι ακάρι της τραχείας και είναι από αρχές Ιουνίου το Pulmosan μάλλον δεν θα κάνει τίποτε. Εγώ δοκιμάζω τώρα το Vetermec (ενέσιμο) στο νερό. Και τα δικά μου ήταν σε προχωρημένο στάδιο και το Pulmosan απέτυχε εντελώς.

Δες και αυτά για παραπάνω πληροφορίες
 
Είναι σε φάση πτερόρροιας και δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά για το φτέρωμα. Αυτή μου έβγαλε 7 πουλιά φέτος λές να τους τα έχει μεταδώσει;
 
Αν τα είχε τα ακάρεα (και αν όντως είναι ακάρεα) όταν τάιζε σίγουρα. Το τάισμα και το νερό που πίνουν είναι οι δύο πιο εύκολοι τρόποι μετάδωσης. Τόσο καιρό που τα έχει νομίζω θα έπρεπε να βήχει κιόλας. Έχεις ακούσει κάτι σαν βήχα ή φτέρνισμα;
 
όχι δεν έχει βήχα ή φτέρνισμα και τα 7 μικρά της αλλά κυρίως τα 4 τελευταία είναι καλά και δεν ακούγετε τίποτα
 
όχι δεν έχει βήχα ή φτέρνισμα και τα 7 μικρά της αλλά κυρίως τα 4 τελευταία είναι καλά και δεν ακούγετε τίποτα

-Αυτή η περιγραφή, μου λέει οτι τα έχει μόνο στην τραχεία,όχι στους
αερόσακους.Αν είναι έτσι, με την θεραπεία(ιβερμεκτίνη) θα καθαρίσει.
Η επιλογή του τρόπου είναι ένα θέμα, αλλά όταν κανείς έχει τόση
πληροφόρηση μπορεί να πάρει τις αποφάσεις του.
-Τα μικρά θα έχουν κολλήσει σίγουρακαι θα έρθει η ώρα που θα
το εμφανίσουν. Γι' αυτά, η προληπτική θεραπεία με Pulmosan,ίσως είναι
η πιο ενδεδειγμένη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top