Αναπαραγωγή Προβλημα, τα ringneck ζευγαρωνουν!

Elias_184

PB Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Ίλιον
παιδια τα δυο ingneck τα ειδα να ζευγαρωνουν😱ο αρσενικος ειναι 2ετων και η θηλυκια 1 ενω εχω διαβασει οτι η θηλυκια πρεπει να ειναι 2ετων και ο αρσενικος 3 τι να κανω
 
ωχ! Αυτο μπορει να ναι οντως ενα προβλημα... Βεβαια αν η θυληκια δεν ειναι ετοιμη ακομα δεν θα γινει και τιποτα αλλα μπορει και να κολλησει το αυγο μεσα της..ρωτα και καποιον πιο εξειδικευμενο να σου πει στα σιγουρα...
 
Παρολα αυτα να μη βαλεις φωλια αν δε θελεις να τα προκαλεσεις περισσοτερο να μπουνε σε φαση αναπαραγωγης. Και λιγο περισσοτερο υπνο συνεχομενο χωρις θορυβους σε ενα ησυχο δωματιο. Ενα δεκαωρο ειναι καλα. Αν δε βγουνε απο την φαση αναπαραγωγης εως 12 ωρες σε μερικες σελιδες λενε μερικοι μεχρι και 14 οχι παραπανω ομως.
 
Kοιτα απο οσο ξερω οι ringneck για να μπορεσουν να ζευγαρωσουν θα πρεπει να εχουν κλεισει τα 3 χρονια ο αρσενικος και τα 2 χρονια η θηλυκια...
Α φου λοιπον ζευγαρωνουν μπορει να εχουν φτασει αυτες τις ηλικιες και απλως να μην σε ειχε ενημερωσει καλα αυτος που τα αγορασες...
Μονο αυτο μπορω να σου πω εγω, δεν ξερω αν κατι αλλο συμβαινει...

Υ. Γ Μπορεις να διαπιστωσεις αν ο αρσενικος εχει φτασει τα 3 χρονια αν εχει σμηματιστει ο ροζ κυκλος στο λαιμο του...

Ελπιζω να σε βοηθησα,
Σταυρος
 
ευχαριστω πολυ στο αρσενικο ο κυκλος εχει σχηματιστει στη θηλυκια πως μπορω να καταλαβω ποσο χρονων ειναι εχτως να τα παω στο πνηνιατρο(δεν εχει δαχτυλιδι)
 
ευχαριστω πολυ στο αρσενικο ο κυκλος εχει σχηματιστει στη θηλυκια πως μπορω να καταλαβω ποσο χρονων ειναι εχτως να τα παω στο πνηνιατρο(δεν εχει δαχτυλιδι)

Αν δε φοραει δαχτυλιδι τοτε ειναι σχεδον απιθανο να καταλαβεις ηλικια ειτε εσυ ειτε καποιος αλλος ακομη και ο γιατρος. Η ηλικια μπορει να υπολογιστει στο περιπου οταν καποια ηδη πουλιων αλλαζουνε μορφολογικα σε καποια φαση της ζωης τους. Μπορεις μονο να κρινεις δηλαδη αν ειναι πανω η κατω απο αυτη την ηλικα αναλογα με τα σημαδια του καθε ειδους.
 
Επειδη κι εγω εχω πωτησει στα θηλυκα μπορεις να καταλαβεις το φυλο μονο με εξεταση DNA...
 
Back
Top