Διατροφή Προγραμμα διατροφης για το πυρωμα των καναρινιων

stelios98

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουλ 2013
Μηνύματα
21
εγω ως καινουργιος εκτροφεας θελω να μαθω το (προγραμμα) διατροφης για το πυρωμα των καναρινιων μου
 
Το πυρωμα των πουλιων, ειναι στην ουσια η αυξηση της διαθεσης για ζευγαρωμα, που προκυπτει κατα κυριο λογο, με την αυξηση των ωρων του ημερησιου φωτος, ειτε φυσικα σε εξωτερικο χωρο, ειτε τεχνητα σε εσωτερικο με σταδιακη αυξηση αυτοματα ή χειροκινητα της λειτουργιας του φωτισμου του χωρου.Απο και κει και περα,υπαρχουν τροφες και ουσιες που μπορει να βοηθησουν εφοσον οι ορμονες ειναι για διαφορους λογους, χαμηλοτερα του φυσιολογικου. Τετοιες τροφες, για μενα ειναι πρωτα και κυρια η γυρη και απο κει και περα τροφες πλουσιες σε βιταμινη Ε και ωφελιμα λιπαρα οξεα. Η βιταμινη Ε δεν πυρωνει, αλλα βοηθα στη σωστη ορμονικη λειτουργια, που αν ειναι για καποιο λογο διαταραγμενη, βοηθα στο να επανελθει στο φυσικο της. Τοσο η βιταμινη Ε , οσο και πολλες ουσιες της γυρης και αλλων φυσικων συμπληρωματων, βοηθουν και στην αυξηση της γονιμοτητας. Δες το παρακατω θεμα

Ποιες τροφες πυρωνουν τα πουλια;

δωσε βαρος κυριως στο δευτερο μισο του ποστ 12 (οσο αφορα τα δικα μου λεγομενα, γιατι υπαρχουν και αλλα επισης χρησιμα)

και προετοιμασε σταδιακα τα πουλια σου, δυο μηνες πριν την ενωση των ζευγαριων. Η ενισχυση με συμπληρωματα της γονιμοτητας πρεπει να ξεκιναει τοσο νωρις, γιατι νωρις δημιουργουνται και τα σπερμοκυτταρα (προδρομοι του σπερματος ).Λιγες μερες πριν την ενωση, αυξησε και την ποικιλια των σπορων που τους διαθετεις, πχ με καποιους σπορους εξτρα οπως καμελινα ( φουλ βιταμινη Ε ), περιλλα (αν δεν δινεις ) ως πλουσια πηγη ω3 , καθως και κια και καποιους λεγομενους σπορους του λειβαδιου σαν ενδειξη αυξησης της ποικιλοτητας στη φυση, αν και στα καναρινια που ειναι παμπολλες γενιες στην αιχμαλωσια δεν ειναι τοσο απαραιτητο το τελευταιο. Σε ολο αυτο το διαστημα αυξησε την αυγοτροφη που τους διαθετεις που αν δεν περιεχει φρεσκο αυγο και ειναι ετοιμη, πρεπει να συμπληρωνεται και απο αυτο ποτε ποτε. Εγω επιλεγω δικια μου συνταγη

Σε ολα αυτα, προσθεσε οτι αν θες να βλεπεις πουλια γεματα ζωντανια, δινε συχνα (5-7 μερες ) σε ολη την προετοιμασια, χορταρικα εποχης, πολυ καλα πλυμμενα! Αν δεν δινεις καθολου στα πουλια σου, φροντισε με σταδιακη αυξηση να τα μαθεις απο τωρα. Μπροκολο (με τα φυλλα του ), πικρο ραδικι, σεσκουλο και λιγο μετα ζωχος, τσουκνιδα σε περιμενουν !
 
Μην ανησυχείς για αυτό! Η διατροφική προετοιμασία δεν είναι κάτι περίπλοκο. Δίνεις στα πουλιά την συνηθισμένη διατροφή που τους κάνεις, απλά την εμπλουτίζεις λίγο περισσότερο με άλλα τρόφιμα κατάλληλα για πουλιά(είδη σπόρων, αυγοτροφές, καθώς και φρούτα και λαχανικά). ΠΡΟΣΟΧΗ, όμως! Πάντα σε μέτρια δόση για να μην παχύνουν τα πουλιά! Ε

Επίσης,θα ήθελα να προσθέσω να φροντίσεις ώστε η δομή των κλουβιών να είναι ιδανική για να μπορούν τα πουλιά να κινούνται με άνεση χρησιμοποιώντας πιο πολύ τα φτερά τους. Η φυσική άσκηση είναι κάτι το πολύ σημαντικό για την υγεία και ενδυνάμωση των αναπαραγωγικών πουλιών. Αυτά και καλή συνέχεια με τα πουλάκια σου! Φιλικά Αμβρόσιος!
 
Back
Top