Προεκταση του παπιοτροφειου μου

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα τελειωσα την προεκταση στο παπιοτροφειο. Εχει ξεχωριστη λιμνη και εχω τη δυνατοτητα να χωρισω ζευγαρι εκει μεσα για πιο ηρεμια στην αναπαραγωγη. Πιστευω ειναι οτι πρεπει για ζευγαρι μανταρινους η καρολινες. Οι δυο λιμνεσ ειναι ετοιμεσ οποτε μου μενει να φτιαξω την τριτη και μεγαλητερη απο ολες και να τισ ενωσω με καταρακτες ωστε να αρχισω και το καινουριο πρασινο φιλτρο μου που θα καθαριζει το νερο σε ολες. Το σκαμα στη μεση προυπηρχε εκει τρεχει η λασπη απο τον πατο απο τις λιμνες οταν τις καθαριζω και θεριεβουν οι παπυροι
 

Συνημμένα

  • IMGP0193.webp
    IMGP0193.webp
    84,8 KB · Προβολές: 250
  • IMGP0194.webp
    IMGP0194.webp
    96,4 KB · Προβολές: 230
  • IMGP0195.webp
    IMGP0195.webp
    86,3 KB · Προβολές: 271
  • IMGP0196.webp
    IMGP0196.webp
    85,8 KB · Προβολές: 233
  • IMGP0197.webp
    IMGP0197.webp
    93,5 KB · Προβολές: 233
  • Like
Αντιδράσεις: teo24
οι χωροι σου ειναι πολυ ομορφοι και πολυ προσεγμενα φτιαχμενει... Να χαιρεσε και να καμαρωνεις τα ζωα σου σε ομορφες στιγμες εκει μεσα!
 
αυτη τη φορα διαλεξα πλακακια πισινας ωστε να μη θελει ποτε βαψιμο (αισθανομουν ασχημα για το γεγονος οτι εβαφα την αλλη καθε χρονο με μπογια πισινας) και η παλια και η τριτη θα στρωθουν με πλακακι και τερμ μπογιες για παντα. η παλια λιμνη ειναι σκετο θηριο ειναι ολη χτισμενη με πετρα και τσιμεντο (τη σηκωνεις με γερανο ανετα ολη χωρις να σπασει) στην και νουρια ειμουν πιο λογικος. εκανα βαση με χοντρα σκυρα (πετρες) και τσιμεντο στο μιγμα του τσιμεντου (1 τσιμεντο,2 αμμος ) εβαλα περιπου μισο μπουκαλι υγρο λατεχ για καθε καροτσι (δυστυχως για εμενα δεν εχω μπετονιερα οποτε καταλαβαινετε, καροτσι και τσαπι για μιγμα). το λατεχ κανει το τσιμεντο αδιαβροχο. εχτισα 2 τουβλα υψος το εντυσα με αυτο το τσιμεντο μεσα εξω μετα κολησα πλακακια πισινας με ειδικο αρμοστοκο για υγρα μερη και μετα το εντυσα με πετρα απο εξω για ομορφια. στο δαπεδο του κλουβιου εβαλα περιπου 15 εκ αμμο χοντρη. Ολεσ οι υδροροες βγαζουν στο σκαμα. Τα ξυλα τα εβαλα γιατι τα καινουρια παπια ειναι δεντροπαπιες και τους αρεσει να στεκοντε σε κλωναρια. τελος το ανιγμα στη τριτη φοτο ειναι η πορτα που ενωνει τα 2 κλουβια
 
κανεις παρα πολυ καλη δουλεια...
να σε ρωτισω... Θελω να κανω μια μικρη σχετηκα λιμνουλα στο εξοχικο.. Που θα εχει νερο το καλοκαιρι μονο(καθαρα για λογους ομορφιας θελω να την κανω)...
τι λες να βαλω μπογια για πισινες; Ειναι δυσκολη η κατασκευη;το βαθος στα ποιο βαθυα σειμια δεν θα ξεπερνα το 80 cm...
 
δυσκολη δεν ειναι η κατασκευη. εμενα μου πηρε η λιμνη μονη της περιπου 4 απογευματα κανα 3ωρο το καθε ενα. τη διαδικασια την ειπα στο προηγ μυν. μετα απο 10 χρονια με μπογες θα σου ελεγα οχι μπογες μονο πλακακια να βρεις την ησυχια σου. Αλλα εγω την τριβω για να την καθαρισω καθε βδομαδα οποτε λιγο λιγο τρωω τη μπογια εσενα ισως κρατησει για πολλα χρονια.σιγουρα ειναι πιο ευκολο απο πλακακια αλλα πρεπει να κανεις λειο το τσιμεντο " παρε ενα βρεμενο σφουγκαρι οσο θα ειναι ακομη ψιλουγρο το τσιμεντο απο μεσα και τριψε το απαλα μεχρι να γινει λειο αστο να στεγνωσει κανα δεκαημερο και μετα βαψτο
 
Για αλλη μια φορα εχω ενθουσιαστει με το μερακι που εχεις γι αυτα τα πουλια! Φαινεται εξαιρετικο! 🙂 Συγχαρητηρια!
 
Ενα μεγαλο μπραβο! Αυτα τα τυχερα πουλια, σου δινουν την ευκαιρια να δημιουργεις καλες και ομορφες κατασκευες!
 
eyxariστω ολους σας για τα καλα σας λογια. ειναι ομορφα πλασματακια και τους αξιζει πιστευω και ενα ομορφο σπιτι. κατι αναλογο μονο του (περπου 16 τετραγωνικα) ειναι τελειο για ενα ζευγαρι απο αυτα τα πουλια και πιστευω αποτελει και ενα ωραιο μερος ενος κηπου αφου συνδιαζει και τον παραγοντα του νερου. στο ιντερνετ εχω δει απιστευτες κατασκευες ακομη και μεσα σε δωματια η αιθρια.
 
Πολύ ωραία η κατασκευή σου και με πολύ μεράκι
Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο
 
Back
Top