Αναπαραγωγή Προετοιμασία αναπαραγωγής του ζευγαριού

Evangelia2018

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Τρίπολη
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και να μου δώσετε τις γνώσεις σας σχετικά με την προετοιμασία των καναρινιών για την αναπαραγωγή τους! Αυτό που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι: τα έχω βάλει σε μια ζευγαρωστρα με το διαχωριστικό ανάμεσα. Φαγητό, τους έχω βάλει καναβουρι, τροφή (ανάμεικτη), βιταμίνες (κόκκινο χρώμα) επίσης την μια μέρα τους βάζω μήλο και την άλλη μαρούλι.
 
Καλησπέρα πρώτον αυτή η κόκκινη βιταμίνη αν είναι αυτή στα διάφανα σακούλκια την πετάς! Το παραπάνω καναβουρι δεν κάνει καλό μην ενισχύεις την τροφή σου με καναβουρι! Τ μαρούλι δεν προσφέρει κάτι μήλο συνέχισε να βάζεις για πρασινάδα προτίμησε μπρόκολο! Κάποιες Ερωτήσεις και μέρα θα σου αναφέρω την όλη διαδικασία! Πρώτον ποσό καιρό έχεις τα πουλάκια; Δεύτερον τα έχεις σε εξωτερικό χώρο η εσωτερικό; Τι ηλικία έχουν;
 
Πρώτον ποσό καιρό έχεις τα πουλάκια; Δεύτερον τα έχεις σε εξωτερικό χώρο η εσωτερικό; Τι ηλικία έχουν;

Απ' ότι μου είπαν γεννήθηκαν μέσα στο 2017, τα έχω περίπου ένα μήνα και είναι μέσα στο σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
... Τ μαρούλι δεν προσφέρει κάτι...

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το παραπάνω και υπό προϋποθέσεις στην ενίσχυση με καναβούρι...
Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η χαμηλότερη συγκριτικά με άλλα θερμιδική του αξία, που εδώ δεν είναι το ζητούμενο ή ο αυτοσκοπός...
Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω;
 
Δεν συμφωνείς ότι το μαρούλι δεν προσφέρει κάτι; Δεν πολύ κατλαβα!
Τα πουλιά αυτά ζουν σε εσωτερικό χώρο άρα προφυλάσσονται απο το κρύο δεν έχουν ανάγκη τις θερμίδες από το καναβουρι όσο υπάρχει μέσα ατο μείγμα νομίζω φτάνει αν ήθελε να βάλει κάτι παραπάνω ας έβαζε λιναρόσπορο για παράδειγμα! Πρωσοπικα εγώ το αποφεύγω

Απ' ότι μου είπαν γεννήθηκαν μέσα στο 2017, τα έχω περίπου ένα μήνα και είναι μέσα στο σπίτι.
Άρα κοντεύουν χρόνο ο φωτισμός στον χώρο τους πόσες ώρες είναι; Η θερμοκρασία είναι του σπιτιού η ανεβασμένη από κάποια πηγή θερμότητας;
 
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και να μου δώσετε τις γνώσεις σας σχετικά με την προετοιμασία των καναρινιών για την αναπαραγωγή τους! Αυτό που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι: τα έχω βάλει σε μια ζευγαρωστρα με το διαχωριστικό ανάμεσα. Φαγητό, τους έχω βάλει καναβουρι, τροφή (ανάμεικτη), βιταμίνες (κόκκινο χρώμα) επίσης την μια μέρα τους βάζω μήλο και την άλλη μαρούλι.

Αφου εχεις ενα ζευγαρακη Ευαγγελια καλο θα ητανε να προτιμησης καποια τροφη συσκευασμενη για καναρινια μια απο της πολλες που κυκλοφορουν κ αναλογα τον δυνατοτητων σου. Το καναβουρι ως κυριο συστατικο δεν ειναι ενδεδειγμενο.Ισως θα μπορουσες να τους παρεχης κ μια αυγοτροφη παλι συσκευασμενη γιατι αυτο που δινης που η πετσοπαδες το ονομαζουν βιταμινη(κοκκινη -κιτρινη κτλ) ειναι οτι το χειροτερο κυκλοφορη. Το μπροκολο ειναι πολυ καλο να τους δινης κ αυγουλακη φρεσκο, κ οταν τους αυξησης τον φωτισμο γυρω στης 14 ωρες θα εχεις αποτελεσματα. Δες και τα λινκ που σου εβαλε παραπανω ο δημητρης θα σε βοηθησουν αρκετα.
 
Το μόνο μείον που βρίσκω είναι η χαμηλότερη συγκριτικά με άλλα θερμιδική του αξία, που εδώ δεν είναι το ζητούμενο ή ο αυτοσκοπός...
Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω
Το μαρούλι δεν είναι και τόσο "τίποτα" που πιστεύουμε, προσφέρει στον οργανισμό και έχει αρκετά διατροφικά στοιχεία
Διαβάστε εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Μαρούλι-το-παρεξηγημένο.4833/
 
Πέρα από τα άρθρα που σου έβαλε ο Δημήτρης, θα ήθελα να μας πεις :
τη διάρκεια της ημέρας που έχουν τα καναρίνια στην καθημερινότητά τους (δλδ, διάρκεια φωτισμού)
αν τα καναρίνια τρώνε σφιχτοβρασμένο αυγό με το τσόφλι (αν όχι, θα πρέπει να ξεκινήσεις να βάζεις ώστε να αρχίσουν να το τρώνε) κι ακόμα αγόρασε μία αυγοτροφή (να αναγράφει egg food) και δίνε τους σταδιακά, για να τη συνηθίσουν κι αυτή.
 
Καλημέρα σας, τα καναρίνια τα έχω στην ανατολική πλευρά του σπιτιού, οπότε έχουν φως από την ώρα που βγαίνει ο ήλιος και κατά τις 7:30 με 8:00 τα σκεπάζω με ένα πανί γιατί τα έχω στο σαλόνι και συνήθως είμαστε και εμείς εκεί. Από θέρμανση έχουμε καλοριφέρ.
 
Ευαγγελία αν κανεις ότι σου είπανε τα παιδιά παραπάνω δεν θα εχεις πρόβλημα.συνοπτικα μήλο, μπρόκολο, συσκευασμένες αυγό τροφές και σπόρια κατα προτίμηση χωρίς ρουπσεν, αυγουλακι μαζί με το τσόφλι το 1/4να τους δίνεις και να αλλάζεις το νερό καθημερινά! Τα σκεπάζει απλα όταν ξεκινήσεις να τα βάλεις μαζί τα αφήνεις σε μια μεριά με ησυχία και δεν τα ξανά πειράζεις μέχρι το τέλος της αναπαραγωγής! Οταν ξεκινήσουν θα πούμε και τα υπόλοιπα! Τωρα ειμαστε στο στάδιο της προετοιμασία!
 
Ας διαφωνήσω ποιο στάδιο πρπετπιμασιας με θερμοκρασία 20+ από το καλόριφερ και με 11 ώρες φωτισμό την μέρα! Σε τέτοιες συνθήκες θα πουλιά ξεκινούν να ζευγαρώνουν βγάλε με ψεύτη πως το θυληκο θα αρχίσει σίγουρα την ωοτοκία αν συνεχιστεί το ίδιο προγραμμα και ο αρσενικός δεν θα είναι έτοιμος
 
Η διαφωνία σου ειναι στο τι θα ταΐσει;η Ευαγγελία ξέρει σε τι κατάσταση ειναι τα πουλιά της όπως και να ειναι οι συνθήκες αυτά που πρέπει να ταΐσει ειναι βασικά! Η συχνότητα διαφοροποιείται!
 
Η διαφωνία σου ειναι στο τι θα ταΐσει;η Ευαγγελία ξέρει σε τι κατάσταση ειναι τα πουλιά της όπως και να ειναι οι συνθήκες αυτά που πρέπει να ταΐσει ειναι βασικά! Η συχνότητα διαφοροποιείται!
Είναι βασικά οσα πρέπει να ταΐσει απλά με αυτές τις συνθήκες δεν βρίσκεσαι σε στάδιο προετπιμασιας και το να μπουκώσει τα πουλιά για ν προλάβει την θηλυκιά μόνο κακό θα κάνει μην ξεχνάς ότι μετά έρχεται η ανοίξει δεν νομίζω ότι θα μπουν στην διαδικασία Πτεροριας με τις θερμοκρασίες τις άνοιξης και το φως τις μέρας που θα έχει εγώ βλέπω πολλά θέματα
 
οπότε έχουν φως από την ώρα που βγαίνει ο ήλιος και κατά τις 7:30 με 8:00 τα σκεπάζω με ένα πανί γιατί τα έχω στο σαλόνι και συνήθως είμαστε και εμείς εκεί.
Ευαγγελία το πανί το βγάζετε το πρωί που ξυπνάτε ή αποβραδίς;
 
Το πρωί που ξυπνάω και φεύγω για τη δουλειά. Έχει σημασία αν είναι το βράδυ ή το πρωί; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω πιο είναι το σωστό.
 
Δεν συμφωνείς ότι το μαρούλι δεν προσφέρει κάτι; Δεν πολύ κατλαβα!

Πιστεύω πως το μαρούλι προσφέρει πάρα πολλά, τα οποία δεν έχει νόημα να τα ποστάρω εδώ με ένα copy/paste...

Το μαρούλι δεν είναι και τόσο "τίποτα" που πιστεύουμε, προσφέρει στον οργανισμό...

Έτσι ακριβώς... Μπορεί να μην είναι η superfood αλλά είναι πολύ χρήσιμο, σχετικά φθηνό, εύκολα προσβάσιμο μιας και υπάρχει συχνά-πυκνά στα περισσότερα σπίτια ακόμα και σε αυτά που δεν τα πάνε καλά με τα πράσινα... Βολεύει και όσους δεν θέλουν/μπορούν να μαζεύουν ζωχούς, τσουκνίδες, γλυστρίδες κτλ 😉
 
Οι όποιες ενστάσεις για το μαρούλι είχαν ως βάση το ότι λόγω του ότι είναι λαχανικό που καλλιεργείται ευρέως και καθ'όλη τη διάρκεια του έτους περιέχει περισσότερα χημικά κτλ, οπότε θέλει προσοχή στο πλύσιμο κτλ. Απλά σιγά - σιγά και από στόμα σε στόμα (από πληκτρολόγιο σε πληκτρολόγιο για την ακρίβεια) κατέληξε να θεωρείται ότι το αποφεύγουμε επειδή δεν προσφέρει κάτι θρεπτικά.

Για όποιον δεν πηγαίνει λαϊκή για να βρίσκει εποχικές πρασινάδες μια χαρά λύση είναι.
 
Back
Top