Αναπαραγωγή Προετοιμασία από Γενάρη σε καναρίνια γεννημένα Απρίιλιο

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα.
Έχω διαβάσει ότι τα καναρίνια είναι έτοιμα για αναπαραγωγή μετά από έναν χρόνο.
Το ερώτημα μου είναι, όταν ένα καναρίνι έχει γεννηθεί τον Απριλίο, μπορούμε να το ξεκίνησούμε την προετοιμασία αναπαραγωγής(πυρωματος) από αρχές Ιανουαρίου;
Ή θα είναι άσκοπη αυτή η διαδικασία γιατί δεν θα είναι έτοιμο ακόμη;
 
Δλδ, Σπύρο, να το βάλεις να ζευγαρώσει αρχή Μαρτίου, μάλλον. Ναι, γίνεται. Ενδεχομένως βέβαια να μην ειναι πλήρως ώριμο και να εχεις άσπορη γέννα. Αλλά συνήθως ειναι σεξουαλικά ικανό προς γονιμοποίηση. Αυτά για αρσενικό.
Για τα θηλυκά ισχύει πάνω - κάτω το ιδιο, θεωρούνται ώριμα απο 10 μηνών, αλλά εγώ απο το φόβο μην και έπεφτα στην περίπτωση δυστοκίας, θα άφηνα και τον Μάρτη να περάσει, και θα το έβαζα Απρίλιο.
 
όταν ένα καναρίνι έχει γεννηθεί τον Απριλίο, μπορούμε να το ξεκίνησούμε την προετοιμασία αναπαραγωγής(πυρωματος) από αρχές Ιανουαρίου;
Η αναπαραγωγική προετοιμασία των πουλιών που θα επιλεγούν για ζευγάρωμα στη νέα χρονιά ξεκινά από την μέρα που απογαλακτίστηκαν.
Με λίγα λόγια για να περάσει δυνατό σε μια φάση της ζωής του θα πρέπει να βγει δυνατό από την προηγούμενη...
Αν τώρα ρωτάς πότε ηλικιακά θα είναι δυνατό να μπει σε αναπαραγωγή τότε η απάντηση θα είναι στο περίπου. Γιατί κάθε οργανισμός διαφοροποιείται όπως ακριβώς γίνεται και στους ανθρώπους...
Κατά μέσο όρο ο ένατος μήνας της ζωής των καναρινιών θεωρείται ως μια καλή ηλικία για να αρχίσει την αναπαραγωγή του...
 
πριν ανεβασω το θεμα εψαχνα στην αναζητηση καπιο σχετικο θεμα.
και γενικος πριν κανω καπια ερωτηση ψαχνω στον μηχανισμο αναζητησης.
εσεις αμεσος μου δωσατε ενα λινκ με το θεμα που με ενδιαφερει.
μποριτε να μου εξισετε τον τροπο με τον οποιο δουλευετε αποτελεσματικα την αναζητηση θεματων.
 
μποριτε να μου εξισετε τον τροπο με τον οποιο δουλευετε αποτελεσματικα την αναζητηση θεματων.
Ένας είναι ο γκραντ μαστερ στη μηχανή αναζήτησης.
@Panagiota. εξήγα, να μάθουμε και εμείς!
Εγω Σπύρο το έκανα απο μνήμης.
 
μποριτε να μου εξισετε τον τροπο με τον οποιο δουλευετε αποτελεσματικα την αναζητηση θεματων.
Ένας είναι ο γκραντ μαστερ στη μηχανή αναζήτησης.
@Panagiota. εξήγα, να μάθουμε και εμείς!


Δεν είναι κάτι δύσκολο. Ανάλογα με τις πληροφορίες που ψάχνουμε θα πρέπει να πληκτρολογήσουμε βασικές λέξεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ θα πληκτρολογούσα "ηλικία αναπαραγωγής καναρινιών". Ορίστε τα αποτελέσματα:
Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του PetBirds
Μέσα σε αυτά περιλαμβάνεται και το link που σου έδωσε ο Δημήτρης στο ποστ #3.
Αν δεν καλυφθώ από τα αποτελέσματα θα κάνω νέα αναζήτηση με συνώνυμες λέξεις. Αν ψάχνω συγκεκριμένο ποστ που θυμάμαι ποιος το έγραψε, τότε κάνω εξελιγμένη αναζήτηση γράφοντας στο κατάλληλο πεδίο και το μέλος. Επίσης, μπορείς να κάνεις αναζήτηση στα άρθρα, στα media, στις παρουσιάσεις, στα θέματα και στα μηνύματα ή σε όλα μαζί.
 
Back
Top