Γενικά Προετοιμασία για έκθεση καναρινιών χρώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης atreas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

atreas

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2010
Μηνύματα
61
Πόλη
Χίος
Καλησπέρα σε όλα τα μελη. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τους Πιο εμπειρους στο χώρο των εκθέσεων μιας και θα ασχοληθώ πρώτη χρονιά φέτος με εκθεση καναρινιων αλλά ασχολουμε αρκετά χρόνια με τα Καναρινια.έχω κάποιες ερωτήσεις:
1) πως προετοιμάζουμε τα πουλιά μας πριν την εκθεση, πια βήματα ακολουθούμε;
2)ποτέ τα τοποθετούμε στα έκθεσιακα κλουβακια τους
3)τι πρέπει να προσέξουμε και οτι Άλλες πληροφορίες θα μας βοηθησουν. Να προσθέσω ασχολουμε με Καναρινια χρώματος
 
Συμπτωματικά και με αφορμή παρόμοιες απορίες έχω ετοιμάσει μια ολοκληρωμένη κατά τη γνώμη μου τοποθέτηση στην απορία σου.
Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγες μέρες για να τη διαβάσεις.
 
Ωραία θα περιμένω νεότερη ενημέρωση σας εδώ περί του θέματος ευχαριστώ
 
Μια και θα περιμένουμε λίγο... και μαζί με τις ευχές για καλή δύναμη στα σχέδιά σου...
μιας και θα ασχοληθώ πρώτη χρονιά φέτος με εκθεση καναρινιων
Πες μας αν θέλεις...
Τι καναρίνια σκοπεύεις να στείλεις στις εκθέσεις;
Πόσα χρόνια ασχολείσαι με τα συγκεκριμένα πουλιά;
Έχεις εμπειρία από εκθέσεις άλλων πτηνών;
 
Μπήκα πρόσφατα σε σύλλογο μιας Και δεν είναι πολύς καιρός που δημιουργήσαμε τον ΦΟΠ Βορείου Αιγαίου. Δεν έχω εμπειρία από άλλες εκθεσεις σαν συμμετοχη απλά έχω πάει μόνο σαν θεατής στην παναττικη.φέτος οργανώνουμε την πρώτη μας εκθεση στο νησί μου την Χίο και θα λαβω μέρος εκεί για αρχή. Εκτρεφω αχατες τοπαζιο κόκκινα Μωσαικα,Ιζαμπέλ και σατινε αυτά τα πιρα πέρσυ και ασχολουμε με αχατες κοκκινους εδώ και 3 χρόνια.
 
Μπήκα πρόσφατα σε σύλλογο.
Αν θες μπορείς να μας συστηθείς εδω https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-καναρινιών-μέλη-του-petbirds.24823/
. Εκτρεφω αχατες τοπαζιο κόκκινα Μωσαικα,Ιζαμπέλ και σατινε αυτά τα πιρα πέρσυ και ασχολουμε με αχατες κοκκινους εδώ και 3 χρόνια.
Επίσης αν θέλεις μπορείς να μας παρουσιάσεις αυτά τα όμορφα καναρίνια εδώ https://community.petbirds.gr/forums/canaries/?prefix_id=90?prefix_id=24
 
Αν θες μπορείς να μας συστηθείς εδω petbirds.gr/community/threads/Εκτροφείς-Καναρινιών-Μέλη-του-petbirds.24823/
Αν παρατηρήσετε προσεκτικά θα διαπιστώσετε ότι έχει ήδη συστηθεί.
 
1) Αρχικός έλεγχος πουλιών.
2) Καθαριότητα.
3) Εκπαίδευση.
Αυτα τα τρία σημεία είναι οι κυρίως άξονες που πρέπει να γίνουν κατανοητοί σε όλο τους το εύρος, ώστε ο εκτροφέας να παρουσιάσει στην έκθεση πουλιά που να έχουν πιθανότητες διάκρισης. Η τουλάχιστον, να μην κατηγορεί αργότερα τον εαυτό του για τυχόν αποτυχία τους.

Σύντομες επεξηγήσεις.
1) Ελεγχος και προσοχή στο σωστό ράμφος. Στα υγιή και καθαρά πόδια. Στα πιθανά σπασμένα φτερά που χαλούν την γενικότερη εικόνα του πτερώματος.
2) Πλύσιμο με τα κατάλληλα (νόμιμα) υλικά, ιδιαίτερα σε ποικιλίες χρώματος που είναι πολύ ευαίσθητες π.χ Λευκά.
3) Τοποθέτηση σε κλουβάκια εκπαίδευσης. Τα κλουβάκια τοποθετημένα στο ύψος των ματιών και συχνή διέλευση γνωστών και αγνώστων ατόμων στα πουλιά. Τοποθέτηση αδιαφανών στοιχείων στο υψος των ματιών των πουλιών, ώστε να υποχρεώνονται σε "κορδωμένη" στάση.Συνήθως 3-4 εβδομάδες είναι αρκετές για να έχουμε καλά αποτελέσματα.
 
2) Πλύσιμο με τα κατάλληλα (νόμιμα) υλικά, ιδιαίτερα σε ποικιλίες χρώματος που είναι πολύ ευαίσθητες π.χ Λευκά.
3) Τοποθέτηση αδιαφανών στοιχείων στο υψος των ματιών των πουλιών, ώστε να υποχρεώνονται σε "κορδωμένη" στάση.
Όταν λέτε πλύσιμο τι Ενωειται εξηγήστε το λίγο παραπάνω. Και όταν λέτε τοποθέτηση αδιαφανών υλικών τι Ενωειται;
 
- Ολα τα πουλάκια πρέπει να πλένονται στο χέρι 2 μέρες πριν τον εκθεσιασμό τους και να στεγνώνονται με ιδιαίτερη προσοχή. (Υπάρχει υλικό στο διαδύκτιο γύρο απο το θέμα.)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


- Στην πρόσοψη του κλουβιού εκπαίδευσης, τοποθετούμε ένα κομμάτι πλεξιγλάς (ή χαρτόνι) αδιαφανές. Προσέχουμε να φτάνει μέχρι το ύψος των ματιών του πουλιού σε όρθια στάση.Ετσι, για να δεί τα συμβαίνοντα εξω απο το κλουβάκι του είναι υποχρεωμένο να στέκεται ορθιο και να εκτείνει και τον λαιμό κάποιες φορές. Μετά απο μερικές μέρες, ακόμα και χωρίς το "εμπόδιο" , αποκτά την συνήθεια να ελέγχει τον χώρο γύρο απο μια τέτοια περίπου θέση. Πράγμα σημαντικό κατά την ώρα της κρίσης.
 
- Ολα τα πουλάκια πρέπει να πλένονται στο χέρι 2 μέρες πριν τον εκθεσιασμό τους και να στεγνώνονται με ιδιαίτερη προσοχή. (Υπάρχει υλικό στο διαδύκτιο γύρο απο το θέμα.)
Νομίζω ότι αυτό το άρθρο
https://community.petbirds.gr/threads/Καθαρισμός-φτερώματος-καναρινιών.24639/
περιέχει αρκετές πληροφορίες για τον καθαρισμό του φτερώματος κύριε Μάκη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: atreas
Ωραία πρόσθεσα και κάποιες φοτο από τα καναρίνια μ δεν ξέρω αν φενονται όμως καλά γιατί έχω χαμηλώσει πολύ την ανάλυση
 
Φοβερο αυτο με το αδιαφανες κομματι για τη σταση του σωματος. Πρωτη φορα το ακουω!

Κυριε Μακη ειστε θησαυρος και χαιρομαι τοσο πολυ που μοιραζεστε απλοχερα τις γνωσεις σας!
 
Φοβερο αυτο με το αδιαφανες κομματι για τη σταση του σωματος. Πρωτη φορα το ακουω! Κυριε Μακη ειστε θησαυρος και χαιρομαι τοσο πολυ που μοιραζεστε απλοχερα τις γνωσεις σας!

Σ' ευχαριστώ Μιράντα.
Στο λίνκ εδώ, μπορείτε να δείτε αρκετά πράγματα που αφορούν τις ΚΡΙΣΕΙΣ των καναρινιών χρώματος.
 
Ποσα πραγματα μαθαινουμε καθημερινα για τα πουλια ε.. και καποιοι μας λενε τρελους επειδη αγαπουμε και αφιερωνουμε χρονο για αυτα.
 
Back
Top