Αναπαραγωγή Προετοιμασία για ζευγάρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cvrak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cvrak

PB Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
169
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας,
ανοιξα νεο θεμα, πιστευω οτι ειναι καλυτερα οι ερωταπαντησεις να εξειδικευονται.
Θελω να ρωτησω πως γινεται η διατροφική προετοιμασια του ζευγαριου για την αναπαραγωγη. Τα 2 πουλια τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια.

1. Δινω στα πουλια το μιγμα Prestige Premium της Versele-Laga. Πρέπει να προσθεσω ή να αφαιρέσω κάτι;
2. Παρατηρησα οτι το συγκεκριμενο μειγμα δεν εχει καθολου καναβουρι. Να προσθεσω εγω;
3. στο θεμα της αυγοτροφης να τηρησω τον πινακα στο Πρόγραμμα Αναπαραγωγής; Επίσης, επειδη διαβαζοντας πολλα posts μπλεχτηκα λίγο, όταν λεμε αυγοτροφη εννοούμε και το σκετο αυγο;
4. Εχω τωρα την φωλια στην θηλυκια. Να την αφησω;
5. Από φρουτα-λαχανικα, δινω εποχιακά;

Ό,τι επιπλεον γνώσεις-συμβουλες, ειναι ευπροσδεκτες.

Φιλικά
Χρήστος
 
I trofi pou eixs mia xara ine giati thelis na prosthesis kanabouri , i apopsi mou ine oxi.
To programa avgotrofis pou anaferese ine poli kalo ke apo enan antropo me gnosis pano sta kanariinia omos san basi ine kalo tha dis ke tis anage sou.
Ti folia tha tin balis stin thilikia otan pirosi , tha to katalabis tha prospathio na kani folia stis taistres oti xarti ke an iparxi tha to mada tha to katalabis exi alli simperiifora.
Oso gia ta frouta ti enois epoxiakia? kate aniksi ke kalokeri as ppoume; 1 2 fores tin ebdomada an tous dinis ine arketo
 
Oso gia ta frouta ti enois epoxiakia? kate aniksi ke kalokeri as ppoume; 1 2 fores tin ebdomada an tous dinis ine arketo

Για τα εποχιακα, εννοω ό,τι υπαρχει την συγκεκριμενη εποχη. Για τωρα πχ, μηλο-πορτοκαλι-λαχανο-μπροκολο κλπ.

Ο αρσενικος πως θα καταλαβω αν εχει πυρωσει;
 
Αρχισε από το τέλος του μήνα να δίνεις αυγό συχνότερα, όχι απότομα, σταδιακά. Οταν τα πουλιά έχουν περισσότερη ανάγκη προτεϊνης θα τρώνε περισσότερο κρόκο.
Φρούτα καλό είναι τόσο τα πουλιά όσο και εμείς να τρεφόμαστε με εποχιακά. Σημαίνει λιγότερα ραντίσματα και πρόσθετα. Και αν είναι δυνατόν βιολογικά.
Ασβέστιο απαιτείται (Γκριτ, σουπιοκόκκαλο)
Χρώμα (αφού είναι κόκκινα) πριν τα βάλεις μαζί.
Και επίσης βιταμίνες, είναι εξαντλητική περίοδος και χρειάζονται ενίσχυση.
 
Ton arseniko tha ton katalabis apo ton tropo pou tha arxisi na kelaidai , sbigmena ftera ke tha xoropidai pano sto ksilaki , min anisixis tha to katalabis , kane sosta rin diatrofi ke i fisi tha frontis gia ta alla
 
Χρώμα (αφού είναι κόκκινα) πριν τα βάλεις μαζί.
Και επίσης βιταμίνες, είναι εξαντλητική περίοδος και χρειάζονται ενίσχυση.

Επειδη το αρσενικο μετα την πτερορροια εχασε λιγο χρωμα, πηρα μια σκονη. Το χρωμα βελτιωθηκε, αλλα εχω μια ερωτηση. Η σκονη δεν επρεπε να ηταν κοκκινη; Αυτη ειναι κιτρινη.😕

Τι βιταμινες χρειαζονται; Σε σκονη ή υδατοδιαλυτές;

Χρήστος
 
o xromatismoa tou pteromatas meta tin pteroria ine adinatos , min asxolise me ton xromatismo tha to kanis arketa argotera , pros to paron sigetrousou se afta apou anaferonte parapano
 
Βασική ερώτηση: Η σκόμη που πήρες πώς λεγεται; Εχει μαρκα ή βρισκεται σε διαφανές σακουλάκι;

Οταν λέμε ότι το πουλί βάφεται εννοούμε ότι τα πουπουλα που για κάποιο λόγο αντικαθιστά, είναι βαμμένα. Η βαφή γίνεται κατα την πτερόρροια (γιατί τότε αλλάζουν όλο τα φτερά) μετά, ακόμα και αν χορηγείς χρωστικές θα βαφτουν μονο τα πουπουλα που τότε αντικαθίστανται (λίγα δήλαδή). Το υπάρχον πτερωμα δεν αλλάζει χρώμα.
 
η βιταμινη ειναι της Beaphar και λεγεται Bogena Intensief. Το κουτι εχει απ εξω ενα κοκκινο καναρι, αλλα η σκονη ειναι κιτρινη. Την ακριβοπληρωσα 14 Ε. Επειδη η ημερομηνια ληξης ειναι 11ος 2007 (που να φανταστω οτι και αυτη ειχε ημερομηνια ληξης), μπορω να την δωσω στα πουλια με την επομενη πτερορροια;
Ο petshopας δεν μου ειπε ποτε πρεπει να την δινω, απλως "δωστη του"...

Χρήστος
 
Χρήστο φυσικά και ΔΕΝ θα την δώσεις... Εφόσον η επόμενη πτερόρροια θα αρχίσει το καλοκαίρι, το προιόν θα είναι ήδη ληγμένο περισσότερο από 6 μήνες!

Ούτε να το διαννοηθείς! Εσύ θα έτρωγες ληγμένο προιόν ή θα έδινες κάτι ανάλογο στα παιδιά σου;

Κρίμα για τα λεφτά που έδωσες, αλλά το πάθημα γίνεται μάθημα!
 
Είναι καλή βαφή με κύριο χαρακτηριστικό ότι δε δίνει πολύ έντονο κόκκινο χρώμα αλλά προς το κεραμιδι. Σου μοιάζει κίτρινη εξωτερικά, αλλά όταν αρχίσεις να τη χορηγείς στο νερό θα δεις ότι το νερό γίνεται κατακόκκινο. Προσωπικά είδα ότι σε κρύο νερό δε διαλύεται εύκολα και έτσι το έβαζα σε λίγο χλιαρό νερό και έλιωνε αμέσως.

Θα σου έλεγα να αρχίσεις να τη χορηγείς λίγο πριν βάλεις τα πουλιά μαζί. Διάβασε και τις οδηγίες.
Τώρα για το ληγμένο αν έληξε πριν την πάρεις πηγαινέ τη πίσω ή κάνε του παράπονο που σου εδωσε προϊόν που έληγε σύντομα.
 
Georgina και Δαμιανε συμφωνω μαζι σας.
Απ΄οτι ειδα στη συσκευασια πρεπει να παρω των 10 gr , γιατι με τα 50 gr που πηρα μπορω να κοκκινισω και 3-4 ζευγαρια δεκαοχτουρες που εχουν φωλιές στις ελιές μπροστα στο σπιτι μου.😛
 
Επειδη η ημερομηνια ληξης ειναι 11ος 2007... Ο petshopας δεν μου ειπε ποτε πρεπει να την δινω, απλως "δωστη του"...
Μήπως είπε "δώστην του όσο πιο γρήγορα γίνεται" :D

Να κοιτάζετε πάντα την ημερομηνία λήξεως των προϊόντων που αγοράζετε και μάλιστα αν αυτή είναι γραμμένη σε αυτοκόλλητο χαρτάκι, να ρίχνετε και μια ματιά από κάτω
 
Καλημέρα διάβασα και εκτύπωσα το πρόγραμμα αναπαραγωγής, και θα ήθελα να ρωτήσω ολα αυτά που πρέπει να πάρουν βιταμίνες ασβέστιο κτλ, πρέπει να τα παίρνουν και τα δυο πουλιά η μερικά πρέπει να τα παίρνουν μόνο τα θηλυκά; Πχ το ασβέστιο;
:) Αλεξία
 
Εάν ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα τελικά,
πρέπει να κάνεις ό,τι λέει και για τα δύο μέλη.
Επειδή συνήθως το πρόβλημα στην προετοιμασία
μας το δημιουργεί η καθηστέρηση στην ωρίμανση
του αρσενικού, μπορείς να τον ξεκινήσεις μια εβδομάδα
πρίν την θηλυκιά. Κατά τα άλλα,ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
 
Εκείνο που με προβληματίζει είναι ενας θόρυβος που ακουγεται απο τον αρσενικό. Δενξέρω πως να το περιγράψω, αλλά κατά τα άλλα δεν μου παρουσιάζει κανενα απολύτος πρόβλημα κελαηδάει κινήται κανονικά και η κουτσολιές του και αυτές κανονικές είναι. Του έχω βάλει και μια σταγόνα απο το φάρμακο για τα ακαρέα, του δίνω και το ASTRICYCLINE της BOGENA beaphar σε περίπτωση που έχει πάρει κρύωμα και δεν ξέρω τη να κάνω. (ουτε φουσκωμένο είναι)
:) Αλεξία
 
Back
Top