Αναπαραγωγή Προετοιμασα το αρσενικο και αγορασα μια καναρα πυρωμενη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα. Εχω ενα καναρο που του κανω προετοιμασια 5 εβδομαδες και ειναι πυρωμενος.σημερα πηρα 1 καναρ ιδιας ρατσας(αχατες κοκκινο) που ηταν πολυ πυρωμενη και την εβαλα στο κλουβι του αρσενικου. Ο αρσενικος μολις την ειδε αρχισε να πηγαινει διπλα της και να κελαυδαει δυνατα. Μετα ανοιγε τα φτερα του και προσπαθουσε να μπει απο πανω της. Ομως αυτη εφευγε. Δεν τσιμπιοντουσαν καθολου. Τους εβαλα φωλια και υλικο και ελπιζω να φτιαξει φωλια. Εσεις τι λετε;να τα αφησω μαζι η να τους βαλω χωρισμα και να φτιαξει πρωτα η θυληκια τη φωλια; Παντως ειναι πολυ πυρωμενα και τα 2 γιατι τα φυσηξα απο κατω και τα ειδα. Περιμενω αποψεις. 🙂
 
Σε πέντε γράμμές κατάφερες να κάνεις πολλά και σημαντικά λάθη και δεν εννοώ ορθογραφικά.

1ον) Όταν θέλουμε να κάνουμε αναπαραγωγή ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζουμε καναρίνι την τελευταία στιγμή.
2ον) Ακόμη και αν αγοράσουμε καναρίνι για αναπαραγωγή την τελευταία στιγμή ποτέ μα ποτέ δε το ρίχνουμε μέσα μαζί με αυτό που έχουμε χωρίς πρώτα να το βάλουμε σε καραντίνα για περίπου 15 με 20 μέρες.
3ον) Προετοιμασία αναπαραγωγής δε σημαίνει πυρώνουμε το αρσενικό και όταν και εφόσον βρούμε θηλυκό το ρίχνουμε μέσα.
4ον) Όταν αγοράζουμε ένα νέο καναρίνι θέλει χρόνο προσαρμογής στο νέο περιβάλλων. Δεν είναι δυνατό να ξεκινήσει αμέσως αναπαραγωγή (αν και υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά ελάχιστες).

Για το αν θα ζευγαρώσουν ή όχι δεν μπορώ να ξέρω. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κάποιους τους ανέφερα παραπάνω.
Σαν γενική παρατήρηση που το έχω πει και πολλές φορές, δεν πρέπει να βιάζεσαι στην αναπαραγωγή. Θέλει υπομονή που απ΄ότι φαίνεται δεν έχεις.
 
το θηλυκο μου εκανε αυγο σημερα μεσα στη φωλια αλλα δεν ειχε βαλει καθολου νημα. Το εκανε πανω στη τσοχα. Καποιος μου ειπε να βγαλω τελειως τη φωλια και να τη ξαναβαλω σε 1 εβδομαδα γιατι κι αυτο μαλλον ειναι ασπορο. Τι λετε να κανω;
 
Σε αυτά που σου είπε ο Στέφανος δυστυχώς έχει δίκιο. Αφού το γέννησε κάνε ωοσκόπιση https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/
και αν είναι γόνιμο πρόσθεσε στη φωλιά νήμα μόνος και άστη να γεννήσει. Ενίσχυσε τη διατροφή με πρωτεινες, πολυβιταμίνες και ασβέστιο. Το πιο πιθανό είναι να είναι βατεμένη από το πετ που την πήρες. Αν τα αυγά είναι άσπορα αφείρεσε τον αρσενικό, βγάλε τη φωλιά και μετά από καραντίνα ξεκίνησε προετοιμασία αναπαραγωγής. Η προετοιμασία εκτός από το πύρωμα περιλαμβάνει και την ενίσχυση του ορανισμού (ειδικά του θυλικού) ώστε κατά την αναπαραγωγή να μη συναντήσεις προβλήματα είτε στους γονείς ή στους νεοσούς.
 
Σαινερ ακου.. Το αυγο που έκανε ειναι σίγουρο ασπορο.. Αφου δεν προλαβαν τα πουλιά καν να κανουν κατι.Απο ότι καταλαβαίνω απο αυτά που μας γράφεις ουτε 3 μέρες δεν ειναι μαζι... Βγάλτο... Βαλε νήμα και θα σου κάνει αλλα. Πάντως τα παιδιά απο πάνω εχουν δίκιο για την προετοιμασία. Πιο παλιά και γώ σαν προτάρης τα ίδια είχα κανει... Και εβγαλα πολλα! Έτυχε όμως.΅Εδώ τώρα προσπαθείς και υπαρχουν δυσκολίες. Εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.Ας μιλήσει καποιος πιο έμπειρος. Καλή συνέχεια.
 
παιδια ευχαριστω για της συμβουλες σας. Μολις εβγαλα τη φωλια ο αρσενικος τη βατεψε αμεσως 2 φορες. Ξαναεβαλα τη φωλια στο ζευγαρι μηπως και τα επομενα αυγα που θα κανει εχουν σπορο. Την φωλια την εφτιαξα εγω με νημα ομως ο αρσενικος παει και την χαλαει και πεταει τις κλωστες εξω. Εσεις τι λετε;
 
το πιθανότερο είναι να το κάνει γιατί θέλει να το φτιάξει μόνος του, κ εμένα αυτό έκανε μέχρι που τον άφησα και το έφτιαξε μόνος του
 
Αφού έφτασαν εδώ τα πράγματα αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να βάλεις (όπως και έκανες) φωλιά και νήμα και να τα αφήσεις να τη φτιάξουν μόνα τους.
Φυσικά να μη τα ενοχλείς συχνά και τα ανακατώνεις.
Ηρεμία χρειάζεται και υπομονή.
 
ok αυτο θα κανω. Το νημα να το βγαλω ολο απο τη φωλια; Εχει μεινει λιγο ακομη μεσα και το υπολοιπο το εχουν ριξει εξω. Και κατι αλλο, σε ενα αλλο ζευγαρι που τα ειχα με χωρισμα για 15 μερες και τους εκανα προετοιμασια τους εβγαλα το χωρισμα, τωρα ειναι μαζι. Αυτα ταιζονται ομως μερκες φορες τσακωνονται και ειναι πυρωμενα και τα 2. Ο αρσενικος οταν ειχα το χωρισμα τις κελαυδουσε και η θυληκια χθες που εβαλα πανω στο κλουβι μερικες κλωστες της επαιρνε με το ραμφος της. Να τους βαλω φωλια η οχι επειδη τσακωνονται ακομη μερικες φορες;
 
μπορεί άμα τους βάλεις φωλιά να σταματήσουν να τσακώνοντε και να ζευγαρώσουν, αλλά και να τσακώνοντε λίγο νομίζω δεν πειράζει.😎
 
στο 1ο ζευγαρι που σας ειπα ενω τους εβαλα φωλια και υλικο η καναρα δε φτιαχνει φωλια. Εχουν περασει 4 μερες απο τοτε που εκανε εκεινο το αυγο και της το εβγαλα.χρειαζεται καποιο διαστημα για να φτιαξει φωλια;τον αρσενικο τον εχω στο ιδιο κλουβι μαζη της.
 
παιδια σημερα ειχα ευχαριστα γεγονοτα. Και τα 2 μου ζευγαρια κανανε το 10 τους αυγο.στο ενα ζευγαρι ο αρσενικος την ταιζει συνεχεια και παει ακομη και στη φωλια.στο2ο ζευγαρι ομως προβληματιζομαι λιγο γιατι δεν τα βλεπω να ταιζονται και παροτι στο 1ο ζευγαρι ο αρσενικος παρακολουθει καθε κινηση της θυληκιας στο 2ο ζευγαρι μου ο αρσενικος ειναι ψιλοαδιαφορος. Γιατι; Το 1ο ζευγαρι που δειχνει πιο ερωτευμενο το εχω σε μονη ζευγαρωστρα και το 2ο σε διπλη, παιζει ρολο;υπαρχει περιπτωση να μην εχουν βατευτει παροτι η καναρα μου εκανε αυγο και λογικα θα κανει κι αλλα;
 
Back
Top