Αναπαραγωγή Προετοιμασια για ζευγαρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cvrak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cvrak

PB Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
169
Πόλη
Αθήνα
Μετα απο αρκετό καιρό, επανέρχομαι με καποιες ερωτησεις-αποριες πριν το ζευγαρωμα.

Εχω τον αρσενικο μονο του σε μια ζευγαρωστρα, ειναι ευτυχισμενος. Απ΄οταν το εβαλα μεσα διαπιστωσα οτι τα καναρινια πετανε, και δεν πηδουν απλως απο κλαδακι σε κλαδακι.
Περα απο την πλακα, εχω μια ερωτηση. Υπαρχει περιπτωση μολις βαλω τη θηλυκια μεσα και τοποθετησω το χωρισμα να αγχωθει λογω της μειωσης χωρου, τόσο ώστε να δημιουργηθει γενικοτερο προβλημα με την αναπαραγωγή; Τωρα τα έχω σε εξωτερικο χωρο, πάνω-κατω σε ξεχωριστα κλουβια και ο αρσενικος κελαϊδα συνεχεια.
Μηπως ειναι καλυτερα να μην τοποθετησω το χωρισμα και να βαλω τα δυο πουλια μαζι;
Όποιο τροπο και αν ακολουθησω, προγραμματιζω να το κανω στο τελος του μηνα. Ειναι καλη χρονικη στιγμη;

Χρηστος
 
Nα τα αφήσεις όπως είναι και να ξεκινήσεις προετοιμασία.
Πρώτα του αρσενικού για 7-8 μέρες και ακολούθως για το θηλυκό.
Γύρω στις 10 Μαρτίου βάζεις το θηλυκό με χώρισμα και δίνοντας φωλιά και κλωστές στην πλευρά του, βλέπεις
σε τί κατάσταση είναι(θέλει να ζευγαρώσει; Ετοιμάζει φωλιά;).
Ανάλογα λοιπόν ή θα συνεχίσεις εντατικά την προετοιμασία ή θα τραβήξεις το χώρισμα
και... Καλούς απογόνους!

Υπαρχει περιπτωση μολις βαλω τη θηλυκια μεσα και τοποθετησω το χωρισμα να αγχωθει λογω της μειωσης χωρου

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια εξέληξη. Είναι τέτοιο το ένστικτο της διαιώνισης, που τα υπόλοιπα είναι στην σφαίρα του απίθανου.
 
Φιλε Μακη ευχαριστω για την συμβουλη.
Η ζευγαρωστρα που εχω τον αρσενικο ειναι 62 ποντους. Αν βαλω το χωρισμα δεν θα υπαρξει προβλημα που ο κυριος θα χασει τον χωρο του;

Χρηστος

ΥΓ. Δεν ειδα την απαντηση σου Μακη για το θεμα του χωρου, οποτε η παραπανω ερωτησ δεν υφισταται. Οποιος βιαζεται σκονταφτει...
 
Μάκη το καινούριο ζευγάρι(μπλάκ ρεντ-μοζαίκ)δεν κρατιέται.
Εχθές έβαλα νίμα και φωλιά αλλά η μικρή είναι πρωτάρα και δεν έκανε τίποτα με την φωλιά.
Έβαλα λίγο νίμα στην φωλιά για να καταλάβει αλλά και πάλι δεν πήρε χαμπάρι.Αντιθέτος έπερνε το νίμα από την φωλιά και το έβαζε σε διάφορα σημεία της ζευγαρώστρας.

Τη κάνουμε τώρα φίλτατε;

Υ. Γ. Μήπως κάνω λάθος στο ότι είναι έτοιμη;
 
Βάλε φωλιές ΜΕ ΤΣΟΧΑ σε δυό σημεία και δίνε συνεχώς νήμα.
Οταν είναι έτοιμη θα σου κάνει, μην ανησυχείς.
 
ειμαι νεα στο σπορ και θελω να ρωτησω γιατι η καναρα αφου ζευγαρωνη δεν φτιαχνη φωλια
 
Back
Top