Αναπαραγωγή Προετοιμασια φωλιας για το budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
εδω και λιγες μερες βλεπω την παπαγαλινα μου και μπαινει μεσα στην φωλια και ακουω να σκαλιζει.. η φωλια ειναι απο κοντρα πλακε θαλασσης και τις εχω κανει ενα βαθουλωμα ωστε να μην φευγουν τα αυγα. Θελει να τις κανω και κατι αλλο, η να βαλω χορτα η πριονιδι μεσα;
 
Εγώ δεν έκανα τίποτα. Ίσα ίσα που όταν έβαλα λίγο πριονίδι μέσα το πέταξε όλο έξω. Το σκάλισμα της φωλιάς το έκανε και η δικιά μου στο πλαϊνό δίπλα απο τη γούβα. Ξύσε ξύσε βγήκε απο την άλλη πλευρά μιας και άνοιξε τρυπάρα. Την έκλεισα τοποθετώντας ένα άλλο ξύλο στα μέτρα του κουτιού.

Χθες είδαμε οτι έχει κάνει 4 αβγά. Το θέμα είναι οτι δεν κάθεται συνέχεια μέσα. Ρώτησα και σε άλλο θέμα αν πρέπει να ανησυχώ... Πόσο μπορούν τα αβγά να παραμείνουν χωρίς το πουλί να κάθεται πάνω τους;
 
Συνηθως τα Budgie δεν θέλουν κανενός είδους υλικό μεσα στην φωλιά. Γεννάνε ενα αυγό καθε δυο μέρες και συνήθως κατά μεσο όρο κανουν 5 αυγά. Αρχιζουν το κλώσιμα απο το πρώτο αυγό και αυτο σημαίνει οτι οταν βγεί ο πρώτος νεοσσους το τελευταίο αυγο θα εκκολάπτεται ακόμα. Ετσι οι τελευταιοι νεοσσοι μοιάζουν αρχικά πιό αδυναμοι, αλλά γρήγορα ανακτούν δυνάμεις, αν οι γονείς ειναι στοργικοί και τα φροντίζουν.
 
Back
Top