Ασθένειες Προληπτικά φάρμακα πριν την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fersis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fersis

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Δράμα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστό πριν την αναπαραγωγή να τα κάνουμε προληπτικη αγωγή για εντερικά, σαρμονελοση και
mycoplasmose.
 
-Oι απαντήσεις μπορεί να είναι πολλές και σε αντίθετες κατευθύνσεις.
Οχι μόνο εμείς σαν ερασιτέχνες εκτροφείς αλλά ακόμα και γιατροί,
έχουν διαφορές στις τοποθετήσεις τους σ' αυτήν την ερώτηση.
-Μια γενικότερη όμως και ίσως η πιο επικρατούσα άποψη είναι να αποφεύγουμε
τις προληπτικές αντιβιώσεις γιατί αν δεν υπάρχει
"στόχος" εκείνη την στιγμή(της παροχής),τότε το μόνο που δημιουργούν είναι, καταστροφή της ισορροπίας
της χλωρίδας του εντέρου, που (μακροπρόθεσμα) μπορεί να έχει άσχημα αποτελέσματα για την υγεία του πουλιού. 😉
 
Φυσικά ο καθένας από μας έχει την δικη του γνώμη πάνω στο θέμα.
Την άποψης σας ήθελα να ακούσω.
 
Η γνώμη μου είναι αποπαρασίτωση σε όλα τα πουλιά, καλή διατροφή και πρόληψη αντί για αντιβιώσεις. Ακόμη κι εμείς οι άνθρωποι δεν κάνουμε πρόληψη με αντιβιώσεις. Για τον ίδιο λόγο που δεν πρέπει να τις χρησιμοποιούμε αλόγιστα στα πουλιά. Μην ξεχνάμε ότι η συχνή χρήση αντιβίωσης δημιουργεί ανθεκτικά μικρόβια.
 
Συμφωνω με το Βασιλη και με τον Μακη. Οι αποψεις πανω σε αυτο το θεμα ποικιλουν αλλοι εκτροφεις κανουν προληπτικη αγωγη με αντιβιωσεις και αλλοι οχι. Εγω προσωπικα ειμαι κατα των φαρμακων στα πουλια. Τωρα πιστευω οτι η χορηγηση αντιβιωσης σε πτηνα πριν την αναπαραγωγη ξεκινησε απο τις διαφορεσ πτηνοτροφικες μοναδες.Φαντασου ενα χωρο με εκατονταδες πουλια.Αν ενα νοσησει σαλμωνελα για παραδειγμα ωσπου να καταλαβει ο εκτροφεας τι γινεται θα χασει ενα πολυ μεγαλο μερος της εκτροφης και θα ειναι καταστροφικο γιαυτον. Επειδη λοιπον δε μπορει ο πτηνοτροφος να ελεγχει σκολαστικα εκατονταδες πουλια χορηγει διαφορες αντιβιωσεις για να προλαβει ενα τετοιο κακο. Τωρα ενας ερασιτεχνης με 10-15 πουλια δεν εχει την αναγκη απο προληπτικα φαρμακα καθως μπορει να ασχολειτε σχολαστικα με αυτα και να καταλαβει πανω κατω τι γινεται αν κατι δε παει καλα.Αποψη μου αν δεν εισαι εκτροφεας αλλα απλως λατρης περιορισου σε εαν αριθμο πουλιων που θα μπορεις να φροντιζεις σωστα παρα σε ενα καρο πουλια που θα τα χορηγεις ενα φαρμακο μετα το αλλο
 
φιλη μου εγω νομιζω οτι για εναν εκτροφεα που εχει 15-20 η και παραπανω ζευγαρια ειναι λιγο απιθανο να μην κανει προληψη για (κοκιδια-σαλμονελα-ακαρι-μυκοπλασμοση)κ. Α. εγω προσωπικα ποιο παλια δεν εκανα καμια προληψη εχω χασει ομως αρκετα πουλια απο (μυκοπλασμοση) που μεχρι τοτε δεν το ηξερα. (ας ειναι καλα η καλη φιλοι που εχω, οπως ο σακης ο χαρελας, φιλε να "σε καλα ευχαριστω). Πιστευω οτι αν σου ερθει ενα τετοιο προβλημα πανω στην αναπαραγωγη τοτε καλημερα οποτε κανω μια αγωγη και ειμαι εν μερη καλημενος. Φιλικα σακις_40 :)
 
μπορεις να αναφερεις αν ειναι ευκολο τι αγωγη ακολουθεις πριν την αναπαραγωγη;


Φίλε μου καλημέρα καταρχάς!

Αν προσέξεις τα παραπάνω μηνύματα είναι 5αετίας, οπότε είναι δύσκολο να σου απαντήσει ο φίλος που των ρωτάς :)


Πολύ χρήσιμες πληροφορίες στο ερώτημα σου θα βρεις στα παρακάτω άρθρα του φόρουμ !

Προετοιμασία καναρινιών για αναπαραγωγή
Πρόγραμμα Προετοιμασίας Ζευγαρώματος
Ζευγάρωμα καναρινιών
Ετήσιο πρόγραμμα απο την Chevita για καναρίνια
Ζευγάρωμα καναρινιών
Το θαυμα του αυγού
Πολυβιταμινες κατα την αναπαραγωγη
 
μπορεις να αναφερεις αν ειναι ευκολο τι αγωγη ακολουθεις πριν την αναπαραγωγη;

Καλό είναι να μην δίνεις φάρμακα, για πρόληψη.

Ο Αλέξανδρος σε παρέπεμψε πολύ σωστά.
 
Back
Top