Ασθένειες Προληπτική αγωγή για ασθένειες σε παπαγάλο Σενεγάλης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lio-1989
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lio-1989

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2014
Μηνύματα
23
Γεια και χαρά!
Ξέρω οτι πολλοί διαφωνουν με την προληπτική αγωγή φαρμακων όμως θα ηθελα να ενημερωθώ απο τουε ειδικούς για το πια αγωγή μπορουμε να δώσουμε σε παπαγάλο προκειμενου να ασφαλιστουμε απο τις βασικές ασθενειες-κινδυνους για την ζωή τους.
είχα ενα κοκατίλ και το έχασα λογω άγνοιας, τώρα δε θέλω να παθουμε τα ίδια με το ενηλικο Σενεγαλης που έχω.
 
Γεια και χαρά!
Ξέρω οτι πολλοί διαφωνουν με την προληπτική αγωγή φαρμακων όμως θα ηθελα να ενημερωθώ απο τουε ειδικούς για το πια αγωγή μπορουμε να δώσουμε σε παπαγάλο προκειμενου να ασφαλιστουμε απο τις βασικές ασθενειες-κινδυνους για την ζωή τους.
είχα ενα κοκατίλ και το έχασα λογω άγνοιας, τώρα δε θέλω να παθουμε τα ίδια με το ενηλικο Σενεγαλης που έχω.

Να επισκεφτείς και να ρωτήσεις έναν από τους κτηνιάτρους που ασχολούνται με πουλιά, διότι αυτοί είναι οι ειδικοί


Εγώ πάντως ως μη ειδικός γνωρίζω πως προληπτική αγωγή φαρμάκων δεν επιτρέπεται σε ανθρώπους και ζώα.
 
Συμφωνώ απόλυτα με την Σίσσυ. Προληπτικά χρησιμοποιούμε μόνο βότανα και φυσικές μεθόδους Βότανα - Φυσικές Θεραπείες
Εξάλλου μην εθελοτυφλούμε, το μεγαλύτερο ποσοστό ασθενειών προκαλείται από ελλειπή καθαριότητα και ακατάλληλη διατροφή.
Αν συντρέχει άλλο παθολογικό αίτιο, η μόνη πρόληψη είναι η έγκαιρη διάγνωση μέσω εξετάσεων και όχι η προληπτική χρήση κάποιου κοκτέιλ φαρμάκων. Μην ξεχνάμε ποτέ ένα φάρμακο δεν είναι αθώο. Θεραπεύει κάτι αλλά βλάπτει κάτι άλλο. Πως θα κάνεις την επιλογή;
Γενικά εντελώς λάθος σκεπτικό.
 
Καλημερα,

Κι εγώ συμφωνώ παιδιά, αλλα οταν εισαι στην επαρχια που δεν βρισκεις ουτε πετσοπ να παρεις σπορους για το φιλο σου τοτε ολα τα παραπανω που αναφερεστε βγαινουν εκτος.
Δλδ που να κανω εξετάσεις, ποιος να διαγνωσει; και ποιος να μου δώσει τα απαραιτητα προληπτικα;
Η επαρχία παιδια δεν ειναι οπως η αθηνα που εχεις τα παντα δίπλα σου, εδω, αλοιμονο σου και αρρωστησει ενα ζωό, το χασες...
 
Καλημερα,

Κι εγώ συμφωνώ παιδιά, αλλα οταν εισαι στην επαρχια που δεν βρισκεις ουτε πετσοπ να παρεις σπορους για το φιλο σου τοτε ολα τα παραπανω που αναφερεστε βγαινουν εκτος.
Δλδ που να κανω εξετάσεις, ποιος να διαγνωσει; και ποιος να μου δώσει τα απαραιτητα προληπτικα;
Η επαρχία παιδια δεν ειναι οπως η αθηνα που εχεις τα παντα δίπλα σου, εδω, αλοιμονο σου και αρρωστησει ενα ζωό, το χασες...

Αναλαμβανοντας ενα ζωο και ζωντας σε επαρχιακο μερος (εγω μενω στη μεση του πουθενα που λενε) σημαινει πως αναλαμβανεις και την ευθυνη οταν αρρωστησει να το τρεξεις οπου μπορεις. Εχω λοιπον τους γιατρους που εχω επιλεξει σε αποσταση 1 ωρας και κατι οδηγωντας αλλα αν χρειαστει κατι για τα πουλια θα παω αναγκαστικα οπου ειναι κοντινοτερο αν προκειται για κατι επειγον αλλα κι οπου εντοπισω τον ειδικοτερο. Γιατι κακα τα ψεμματα ουτε στην Αθηνα μπορεις να βρεις με κλειστα τα ματια, γιατρο για πτηνα.
 
Καλημερα,

Κι εγώ συμφωνώ παιδιά, αλλα
Δλδ που να κανω εξετάσεις, ποιος να διαγνωσει; και ποιος να μου δώσει τα απαραιτητα προληπτικα;
Η επαρχία παιδια δεν ειναι οπως η αθηνα που εχεις τα παντα δίπλα σου, εδω, αλοιμονο σου και αρρωστησει ενα ζωό, το χασες...

, σου απάντησε ο Ανέστης
... Προληπτικά (φάρμακα) είπαμε δεν επιτρέπεται να δίνονται!
Καταλαβαίνω πως όταν ζεις σε μέρος που δεν υπάρχει γιατρός νιώθεις ανασφάλεια.
Κι εγώ κατά διαστήματα μένω σε νησί και δεν υπάρχει κτηνίατρος ούτε για τα άλογα, αλλά έχοντας τα τηλέφωνα των γιατρών μαζί μου αισθάνομαι (κάπως) ασφαλής.
Αυτό που θα μπορούσες να πάρεις (και να διατηρείς στο ψυγείο σου) είναι μια αντιβίωση ευρέως φάσματος, ώστε όταν δεις συμπτώματα και αφού ανοίξεις εδώ (στο φόρουμ) ένα ανάλογο θέμα να μπορέσει κάποιος που ''γνωρίζει'' να σε συμβουλεύσει για την δοσολογία...
 
. Γιατι κακα τα ψεμματα ουτε στην Αθηνα μπορεις να βρεις με κλειστα τα ματια, γιατρο για πτηνα.
και με ανοιχτά δεν ξέρω, αυτό τώρα σηκώνει μεγάλη συζήτηση... αλλά δεν θέλω να επεκταθώ. -
 
Ξεκινάω να γράφω με την προϋπόθεση πως δεν είμαι γιατρός... Ούτε πτηνίατρος...
Λοιπόν τα διάφορα αντιβιοτικά φάρμακα έχουν αξία όταν η ίωση είναι σε εξέλιξη και δεν μπορεί ο οργανισμός από μόνος του να ανταποκριθεί ή έχει εξασθενίσει αρκετά στην προσπάθεια.
Η προληπτική αντιβιοτική αγωγή το μόνο που καταφέρνει είναι να μειώσει περισσότερο τις άμυνες των πτηνών εξασθενίζοντας το ανοσοποιητικό σύστημα που σιγά σιγά με τέτοιες χρήσεις υπολειτουργεί - "τεμπελιάζει". Αποτέλεσμα αυτών είναι να έχουμε πτηνά περισσότερο εκτεθειμένα σε μελλοντικές ιώσεις τις οποίες παρεμπιπτόντως τις περνούν και σε μεγαλύτερη ένταση.
-Το λάθος μας ξεκινά από το γεγονός πως πιστεύουμε εσφαλμένα πως αυτή (η αντιβίωση) θα δράσει μελλοντικά και θα το καλύψει.
Δυστυχώς όμως τα αντιβιοτικά δεν είναι εμβόλια και οπωσδήποτε δεν λειτουργούν προστατευτικά.
-Δεύτερο εξίσου σοβαρό λάθος μας στα πτηνά που υπεραγαπάμε, είναι πως παρατηρώντας με τα μάτια το πτηνό μας και ακόμη χειρότερα από μια (καλή ή κακή) φωτογραφία καταλήγουμε στη διάγνωση της ασθένειας... και χορηγούμε ασύστολα φάρμακα, με πληθώρα παρενεργειών, στο πτηνό μας!
Να αντιστρέψουμε λίγο τα πράγματα και να φανταστούμε πως θα στείλουμε στο γιατρό μας όταν ασθενήσουμε (το απεύχομαι) μια φωτογραφία μας; Να περιμένουμε απ' αυτόν να κάνει διάγνωση και να προτείνει φάρμακα ώστε εμείς να γίνουμε καλά...
-Τρίτο σοβαρό λάθος μας είναι πως ξεχνούμε τη φύση. Όταν δούμε το πτηνό μας να νοσεί... είναι ήδη σχετικά αργά. Στη φύση και για να προστατευτούν από τους εχθρούς που κυνηγούν κυρίως τα άρρωστα και αδύναμα άτομα κρύβουν την ασθένεια και την εκδηλώνουν όταν πια είναι σχετικά αργά. Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να απευθυνόμαστε το ταχύτερο δυνατό στον πτηνίατρο. Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις είναι δύσκολο ή αδύνατο... αλλά έτσι είναι το σωστό.
-Τελευταίο άφησα το πιο δύσκολο για μένα - θα το γράψω όσο πιο ανώδυνα μπορώ - τους διαδικτυακούς γιατρούς. Πολλές φορές με τις ήπιες συμβουλές κάποιοι κατάφεραν και βοήθησαν άτομα και καταστάσεις σώζοντας κυριολεκτικά τις ζωούλες των πτηνών. Κάποιες φορές δυστυχώς παρά τις όποιες προσπάθειες χάνουμε τους φτερωτούς μας φίλους.
Θα πρέπει να είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί μια και είναι καθαρά θέμα ζωής, την οποία δεν μπορούμε να επαναφέρουμε όταν κάνουμε κάποιο λάθος.
Τι λοιπόν πρέπει να κάνουμε για να μη φτάνουμε σε αυτές τις καταστάσεις;
1. Σχολαστική τακτική και απόλυτη καθαριότητα.
2. Αλλαγή με καθαρά μια φορά την εβδομάδα στις πατήθρες, δοχεία νερού και σίτισης, τα οποία θα καθαρίσουμε και θα έχουμε έτοιμα για την επόμενη αλλαγή.
3. Προστασία του πτηνού από εξω-παράσιτα, κουνούπια κλπ. Προτείνω πέρασμα μια φορά το μήνα στα εκτεθειμένα κλουβιά με τα διάφορα σκευάσματα τύπου frontline και μια σήτα για τα κουνούπια που είναι φορείς πολλών ασθενειών.
4. Και φυσικά εξαιρετικά προσαρμοσμένη στην κάθε περίοδο του πουλιού διατροφή. Ένα πλήρως καλυμμένο εκτροφικά πτηνό δύσκολα νοσεί και αν αυτό γίνει πιο εύκολα και γρήγορα επανέρχεται.
5. Να μην το πιάνουμε μια και τα χέρια μας είναι πάντα φορείς μικροβίων.
Ήπια αντιβίωση μόνο όταν νοσεί και έχουμε σοβαρές υποψίες για τις αιτίες... Ποτέ άλλοτε!
 
...
-Τελευταίο άφησα το πιο δύσκολο για μένα - θα το γράψω όσο πιο ανώδυνα μπορώ - τους διαδικτυακούς γιατρούς.
.. Έχοντας εμπειρία από αρκετούς γιατρούς (που έχω επισκεφτεί), τολμώ να πω πως ένας-δυο από τους ''διαδικτυακούς γιατρούς'' που διαβάζω, τόσα χρόνια μέσα στα φόρουμς πουλιών (όχι αγρίων), ίσως να έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από τους επιστήμονες που εδώ και κάποια χρόνια μόνο διαβάζουν και προσπαθούν να μάθουν... Οι ''άλλοι'' τουλάχιστον διαθέτουν προσωπική εμπειρία έχοντας οι ίδιοι πουλιά χρόνια και χρόνια
 
Κάθε βοήθεια, συμβουλή ή παραίνεση στο άτομο που τη ζητά απεγνωσμένα για το πτηνό του, είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε. Αν αυτό είχε καλό αποτέλεσμα σίγουρα θα αισθανόμαστε όλοι όμορφα. Νομίζω όμως πως για καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει στο post που ζητάει ο καθ' ένας μας βοήθεια και αφού υπάρχουν θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα και εξελίξεις, να επιστρέφουμε και να γράφουμε τι τελικά απέγινε το πτηνό. Έτσι θα γνωρίζουμε αν οι προτάσεις βοήθησαν την περίπτωση ή όχι. Η καταγραφή των περιπτώσεων είναι εξαιρετικά σημαντική και αποτελεί παρακαταθήκη για μελλοντικές βελτιωμένες από όλους συμβουλές.
 
Back
Top