Ασθένειες Προληπτική αποπαρασίτωση για σκουλήκια εντέρου

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Σε μια κουβέντα που ειχα με εναν πετσοπα μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε συνεχεια (προληπτικά) θεραπεια για παρασιτα στους παπαγάλους.
Εννοω εσωτερικά παρασιτα που βρίσκονται στα εντερα.

ποια η γνωμη σας - αποψή σας?

εγω πιστευω εστω 1 φορά το χρόνο καλο ειναι να γινεται σαν θεραπεια.

ενδεικτικά αυτος ειχε το παρακατω σκευασμα και του εκανα μια βδομαδα θεραπεία του δικου μου μιας και δεν του ειχα ξανακανει.
Landmark Εσωπαράσιτα - Εντερικά Σκουλήκια
 
@nasosKE_30 προσωπικά κάθε δυο μήνες του δίνω. Ο δικός μου το παίρνει γιατί είχε παράσιτα στο έντερο, και η πτηνιατρος μου είπε,όπως λέει και πάνω στην συσκευασία, προληπτικά κάθε 2 μήνες. Τώρα για κάποιο πουλάκι που δεν έχει διαγνωσθεί ίσως αλλάζουν τα πράγματα.
 
Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται ειδικά σε πουλιά/ζώα που μένουν αποκλειστικά μέσα σε σπίτια και δεν έρχονται σε επαφή με χώματα. Προσωπικά, στα 25+ χρόνια που έχω παπαγάλους δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ ούτε ως θεραπεία ούτε έχω κάνει ποτέ προληπτικά.
 
Με το σκευασμα που σου προτεινει το pet δεν θα κανεις αποπαρασιτωση ποτε.
Αντιθετως αν παρεις το φαρμακο για τα ενδοπαρασιτα θα εισαι μια χαρα.

Αντωνη ποιο φάρμακο λες? αυτο παντως ειδα οτι εχει πολλα φυτικα συστατικα οποτε μηπως ειναι για προληπτικους λόγους.
 
Εμενα ο κτηνιατρος μου ειπαι να μη δινω τπτ προληπικα ακομα και προβιοτικα. Η καλυτερη προληψη ειναι να βρεις εν κτηνιατρο με φημη επανω στα πτηνα να κανεις μια συμφωνια μ;ζι του με λιγα ευρο καθε χρονο να σου κανει μια γενικη στην αρχη και μετα μια φοραβτο μηνα του ας κοπρανα για εξεταση.
 
Αντωνη ποιο φάρμακο λες? αυτο παντως ειδα οτι εχει πολλα φυτικα συστατικα οποτε μηπως ειναι για προληπτικους λόγους.

Tafarm Teniazine ειναι το φαρμακο για τα παρασιτα.

Με τον καιρο θα καταλαβεις οτι τα petshop προωθουν προιοντα με βαση το κερδος τους και οχι την λυση του προβληματος.
Επισης θα δεις οτι γνωστες εταιρίες του χωρου πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Να εχεις υπ'όψιν σου οτι πολυ λιγα pet shops εχουν την αδεια να πωλουν κτηνιατρικα φαρμακα, γι αυτο συχνα ακους το παραμυθι της προληψης και των φυσικων/φυτικων σκευασματων.

Τα προβιοτικα που αναφερθηκαν πιο πανω δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με θεραπεια απο ενδοπαρασιτα.
 
Back
Top