Ασθένειες Προληπτική θεραπεία εντερικών σκουληκιών

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω αν κάνετε προληπτική θεραπεία για τα σκουλήκια, και αν ναι πόσο συχνά και ποίο μήνα.
Δεν πέρασε από το μυαλό μου να το κάνω τον χειμώνα και τώρα που μπαίνουμε στην αναπαραγωγική περίοδο θέλω να ξέρω αν προλαβαίνω.
 
Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω αν κάνετε προληπτική θεραπεία για τα σκουλήκια, και αν ναι πόσο συχνά και ποίο μήνα.
Δεν πέρασε από το μυαλό μου να το κάνω τον χειμώνα και τώρα που μπαίνουμε στην αναπαραγωγική περίοδο θέλω να ξέρω αν προλαβαίνω.
Σε όλα τα ζώα τα "εντερικά σκουλήκια" είναι μια μάστιγα που πρέπει οποσδήποτε να την αντιμετωπίσουμε. Μπορείς προληπτικά να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύασμα 2-4 φορές το χρόνο...
Αν θες τη γνώμη μου όμως μπορείς να το αποφύγεις εντελώς ή να το περιορίσεις ως "απαραίτητο" σκεύασμα..
Υπάρχουν στην ελληνική γη βότανα εξαιρετικά για τα εντερικά παράσιτα.
Λίγη ρίγανη για παράδειγμα σε μορφή τσαγιού για νερό, τακτική χρήση του σκορδέλαιου στην αυγοτροφή κλπ...
Εγώ έτσι κάνω... και ίσως δείχνει σε κάποιους παράξενο.
Ακόμη τσάι μπορείς να φτιάξεις με δυόσμο, θυμάρι, βασιλικό κλπ... Το καθένα μόνο του ή ακόμη και όλα μαζί...
Τα φαρμακευτικά σκευάσματα μόνο όταν υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας... όπως άλλωστε όλα τα φάρμακα.
 
Ναι δε θα ήθελα να ξαναδώσω φάρμακα, ειδικά σε αυτό που έχει περάσει τα άπαντα. Το τσάι ρίγανης κάθε πότε το δίνεις; και σε τι αναλογία; Υπάρχει περίπτωση να ενοχλήσει τα πουλιά ή να αποφεύγουν την ποτίστρα λόγω μυρωδιάς;
 
Ναι δε θα ήθελα να ξαναδώσω φάρμακα, ειδικά σε αυτό που έχει περάσει τα άπαντα. Το τσάι ρίγανης κάθε πότε το δίνεις; και σε τι αναλογία; Υπάρχει περίπτωση να ενοχλήσει τα πουλιά ή να αποφεύγουν την ποτίστρα λόγω μυρωδιάς;
Η μυρουδιά των βοτάνων είναι εξαιρετικά ευχάριστη...
Εγώ με αυτό το τσάι φτιάχνω την αυγοτροφή τους... Οπότε υπάρχει κάθε μέρα στη διάθεσή τους.. και εξαφανίζουν ακόμη και τα τρίμματα της ρίγανης και των υπολοίπων βοτάνων.
Οι αναλογίες που χρησιμοποιώ είναι μια κουταλιά ρίγανη (της σούπας), μισή δυόσμο και θυμάρι σε μισό λίτρο νερό... και όταν κρυώσει 4 σκελίδες λιωμένο σκόρδο...
Κάποιες φορές όταν έχω βάζω και λίγο βασιλικό... Οι αναλογίες είναι "με το μάτι" γιατί δεν πιστεύω πως περισσότερο ή λιγότερο επηρεάζει την κατάσταση. Απλά για μέτρο έχω αυτές τις δόσεις που έγραψα.
Μυρίζει λίγο το σκόρδο... αλλά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά δεν έχω βάλει ούτε μια σταγόνα φάρμακο για σκουλήκια...
 
Και από ότι καταλαβαίνω το δίνεις αυτούσιο αυτό το μείγμα, δε το αραιώνεις μετά.
 
Δεν έχω καταφέρει ακόμα να δουλέψω τα quotes :). Εσένα ήθελα να ρωτήσω, το μισό λίτρο μετά το αραιώνεις παραπάνω ή το δίνεις αυτούσιο; Επίσης, σε μορφή τσαγιού, κάθε πόσο συχνά έχει νόημα αυτή η διαδικασία;
 
Δεν έχω καταφέρει ακόμα να δουλέψω τα quotes :). Εσένα ήθελα να ρωτήσω, το μισό λίτρο μετά το αραιώνεις παραπάνω ή το δίνεις αυτούσιο; Επίσης, σε μορφή τσαγιού, κάθε πόσο συχνά έχει νόημα αυτή η διαδικασία;
Όχι καμία απολύτως αραίωση...
Προσοχή δεν βράζω τα βότανα στο νερό, αλλά τα προσθέτω σε θερμοκρασία 60-70 βαθμούς περίπου...
Μόλις δεις να εμφανίζονται οι πρώτες μικρές φυσαλίδες στα τοιχώματα του σκεύους που βράζεις το νερό, το σβήνεις και προσθέτεις τα βότανα. Όποτε μπορείς να τα βρεις χλωρά πχ τη ρίγανη να τη δίνεις στα πουλιά... Τρελαίνονται.
Η συχνότητα είναι αδιάφορη... όσο πιο τακτικά μπορείς...
Δεν θα πάθουν κακό από την "υπερδοσολογία" πχ της ρίγανης... αντίθετα η έλλειψη της τόσο καλής αντιοξειδωτικής δράσης της ίσως δημιουργεί θέμα στον οργανισμό των πτηνών...
Για τα υπόλοιπα... @ και μετά το avatar name για μένα misalouris

Αν θες @dread05 να τη δώσεις στο νερό όμως ακολουθείς τις εξαιρετικές οδηγίες του @Paianas στο πολύ καλό άρθρο του για το Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση που θα ήθελα ο κάθ' ένας μας να το διαβάσει...
 
Βέβαια μια και μιλάμε για τα βότανα, εννοείται μπορείς να τα δίνεις και αυτούσια, στην ξηρή ή χλωρή τους μορφή. Κυρίως τα ρίγανη,θυμάρι, βασιλικό, δενδρολίβανο αλλά και δυόσμο, τσουκνίδα και όσα άλλα αναφέρονται στο πεδίο βοτάνια.
 
Εγώ προσωπικά μέσα στην αυγοτροφή που τους φτιάχνω ( Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ) βάζω ρίγανη, δυόσμο και ότι άλλο χλωρό βότανο βρω από τα γλαστράκια μου! Επίσης μια φορά το μήνα τους φτιάχνω το Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση και τους δίνω για 2-3 μέρες! Όσο μπορείς να αποφεύγεις τα φάρμακα και να δίνεις έμφαση στην πρόληψη! 😉
 
Back
Top